Kultura

Teatralne podsumowanie 2009 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 07:50
Początek nowego roku to dobry czas na wszelkie podsumowania, także tego, co działo się na deskach teatralnych. O najważniejszych premierowych tytułach ubiegłego roku w "Sezonie na Dwójkę" rozmawiali goście Tomasza Mościckiego - Janusz Majcherek i Jacek Wakar.

Zdaniem Jacka Wakara teatralny sezon 2008/ 2009 należał do jednych z najbardziej udanych od kilkunastu lat. Nowy sezon, który trwa od września, nie zapowiada się aż tak interesująco.


W ubiegłym roku dużo działo się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Odbyły się tam premiery takich spektakli jak m.in: „Umowa, czyli łajdak ukarany”, „Polowanie na łosia”, „Lekkomyślna siostra”,„Marat/Sade”, „Tango”, „Balladyna". Ważnym wydarzeniem było także Spotkanie Teatrów Narodowych, w ramach którego na zaproszenie m.in. dyrektora Jana Englerta do Warszawy przybyli przedstawiciele scen narodowych z Austrii, Rosji, Francji, Bułgarii, Rumunii, Włoch.

Zdaniem Janusza Majcherka Teatr Narodowy należy do jednej z najlepszych polskich scen. - Nie zapominam jedna o pewnych zastrzeżeniach, które miałem do niektórych premierowych tytułów- dodaje gość "Sezonu na Dwójkę".

- Zdaniem Jacka Wakara to, co dzieje się w Teatrze Narodowym potwierdza, że może istnieć scena, na której istnieje realny dialog artystów i przedstawień.  


Ważną sceną pozostaje nadal Teatr Stary w Krakowie, który przed laty kojarzył się głównie z takimi nazwiskami jak: Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Krystian Lupa czy Jerzy Grzegorzewski. Dziś na tej scenie możemy oglądać spektakle takich młodych twórców jak: Michał Borczuch, Michał Zadara, Jan Klata czy Barbara Wysocka.

Dla wielu krytyków Teatr Stary w Krakowie przeżywa obecnie swój rozkwit. Odczucia Jacka Wakara na temat tej sceny są zupełnie inne. - W ostatnim czasie widziałem trzy premierowe przedstawienia tej sceny. Mam wrażenie, że kiedyś o czymś innym i w inny sposób się z tej sceny się mówiło- dodaje Jacek Wakar.

''

 Zdaniem Jacka Wakara do dwóch ważnych premier ubiegłego roku należy zaliczyć „T.E.O.R.E.M.A.T. " oraz „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny.- W ubiegłym roku mogliśmy obserwować odrodzenie tego reżysera. Oba te spektakle były bardzo ważnymi i udanymi spektaklami- dodaje gość Sezonu na Dwójkę.

Ważną premierą był także "Wujaszek Wania" w reżyserii rosyjskiego reżysera Wieniamina Filsztyńskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. - Rosyjski reżyser pokazuje teatr żywy, paradoksalnie nowoczesny- dodaje Jacek Wakar.

- Ważne premierowe tytuły pojawiły się też w warszawskim Teatrze Współczesnym.


W lipcu 2009 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser, pedagog -Zbigniew Zapasiewicz. Zdaniem Tomasza Mościckiego z konsekwencji śmierci Zbigniewa Zapasiewicza zdamy sobie sprawę dopiero za dwa lub trzy sezony. - Wraz ze śmiercią mistrza skończył się XX wiek w polskim aktorstwie, bowiem jako jeden z nielicznych aktorów miał świadomość tego, jak ważną  sprawczą funkcję spełnia słowo. Ten znakomity aktor za pomocą słów potrafił lepić całe światy. Takich aktorów już nie będzie” – dodaje Tomasz Mościcki.



www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny Kubuś Fatalista

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 08:50
Ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą.
rozwiń zwiń