Kultura

Bombardowani reklamą miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 10:30
- Chcę, by mężczyźni wychodzący ze spektaklu "Ożenek" uznali, że ucieczka czasami bywa aktem odwagi - wyjaśnia reżyserka Justyna Celeda.
Audio

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie trwają ostatnie próby przed piątkową (25 marca) premierą "Ożenka" Mikołaja Gogola, która rozpocznie obchody jubileuszu 35-lecia działalności teatru.

Reżyserką spektaklu jest Justyna Celeda, która w rozmowie z Dwójką zapowiedziała, że "Ożenek" będzie zabawny i smutny zarazem, skłaniający do refleksji.

Podkolesin - główny bohater "Ożenku", to mężczyzna neurotyczny i zgorzkniały. Ale i on ma swój sen o pięknie i niewinności. W imię tego snu wyrusza na ostatnią krucjatę po Mityczną Miłość. Na tej decyzji kończy się jakakolwiek jego kontrola nad zdarzeniami. Od tej chwili wypadki toczą się logiką horroru - surrealnego, momentami śmiesznego.

- Mimo tego, że akcja naszego spektaklu dzieje się w latach 30., uważam, że jest to niezwykle uniwersalna opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy bombardowini reklamą miłości, przymusem odczuwania. Mamy tu Gogola, który patrzy na ludzi i widzi poprzylepiane do nich maski - wyjaśniła Celeda.

- Chcę, by kobiety wychodząc ze spektaklu, nie widziały siebie tylko poprzez relacje z mężczyznami, by swoją wartość budowały poza nimi, a mężczyźni - by uznali, że ucieczka czasami bywa aktem odwagi – dodała.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij w ikonę dźwięku "Posłuchaj", który znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.

W spektaklu występią m.in. Beata Zygarlicka, Jacek Piątkowski, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska.

Premiera spektaklu odbędzie się 25 marca 2011 roku w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Spektakl uświetni obchody Jubileuszu 35-lecia Teatru Współczesnego.

Trochę historii

Teatr Współczesny w Szczecinie funkcjonuje jako osobna scena od 1 stycznia 1976 roku, po rozdzieleniu Państwowych Teatrów Dramatycznych. Pierwszym jego dyrektorem i założycielem zespołu był Maciej Englert, który wyreżyserował pierwszą premierę prowadzonej przez siebie sceny - "Jubileusz" Edwarda Redlińskiego (13 marca 1976). Teatrem kierują obecnie: Mirosław Gawęda (dyrektor naczelny) i Anna Augustynowicz (dyrektor artystyczny).

Szczeciński Współczesny uważany jest przez krytyków za jedną z ważniejszych scen w Polsce, głównie ze względu na odważne poszukiwania repertuarowe - prezentuje dramaturgię najnowszą, zarówno polską, jak i obcą, a jego inscenizacje często są prapremierami. Reżyseruje je najczęściej Anna Augustynowicz, zaliczana obecnie do grona najwybitniejszych polskich reżyserów.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr miejscem przyjaznym dla widza

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 08:00
- Teatr jest nadal miejscem, do którego odwiedzania, nie trzeba namawiać widzów - uważa Maciej Nowak, szef Instytutu Teatralnego.
rozwiń zwiń