Kultura

Pietera Brueghela Młodszego obraz inspirujący

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 14:29
W magazynie Muzeum Narodowego we Wrocławiu ukryte są skarby. Jeden z nich będzie można oglądać w Galerii Jednego Obrazu. "Pejzaż zimowy…" zainspirował też twórców teatru.

Przez kilkanaście dni można będzie oglądać słynny obraz Pietera Brueghela Młodszego "Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki".  Na całym świecie jest 127 obrazów związanych z Pieterem Brueghelem Młodszym powtarzających motyw zimowego pejzażu z pułapką na ptaki, 45 z nich uznanych zostało za własnoręczne dzieła malarza. W 2002 roku została przeprowadzona analiza dendrologiczna, która udowodniła, że wrocławski obraz namalowany jest na desce dębowej, a dąb ów pochodzi z doliny Mozy w Belgii i został ścięty w 1586 roku. Wrocławski "Pejzaż zimowy…" jest jednym z pierwszych powtórzeń prototypu znajdującego się w antwerpskim muzeum Mayer van den Bergh.

Pieter Brueghel Młodszy inspirował już za życia, ale i dziś nie jest obcy twórcom, choćby teatralnym.

Teatr Ad Spectatores przygotował dwa spektakle inspirowane "Pejzażem zimowym…". Pierwszy z nich, który można będzie zobaczyć już 17 czerwca, to przedstawienie "40 000 do tyłu - tajemnica kradzieży stulecia" Vincenzo Peruggia w reżyserii Macieja Masztalskiego. O scenografię i kostiumy zadbała Ewa Beata Wodecka, a muzykę na żywo zrobią Michał Wilczyński, Paweł Ostrowski. A oto jak organizatorzy zapowiadają przedstawienie:

"W roku 1948 podczas obchodów Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu dochodzi do spotkania pracowników fizycznych Muzeum Narodowego z delegacją polskiego rządu. Obecny na sali gość specjalny kongresu, Pablo Picasso otrzymuje od dygnitarzy słynny obraz oraz egzemplarz powieści Zofii Nałkowskiej. W tym samym czasie młody Stanisław Lem postanawia dokonać zuchwałej kradzieży obrazu. Zrobi to w asyście o sześć lat młodszego, uzdolnionego dziennikarza z Kolumbii. Brawurowy rabunek postanawia udaremnić zdolna poetka dorabiająca w muzealnej szatni, pomagać jej będzie ambitny portier, którego marzeniem jest kariera w filmie. Co zrobi pracujący w ochronie Muzeum siedemnastoletni Michaił Gorbaczow i co go łączy z portierem? Czy Zofia Nałkowska zatańczy flamenco z miłości? Dlaczego Bierut próbował pobić Gomułkę? Czy Lem napisał "Sto lat samotności"? Czy Wisława Szymborska powstrzyma rabunek stulecia?"

Zapowiada się niesamowite widowisko, a można będzie je zobaczyć trzy razy: 17, 18, 19 czerwca w Sali Pompejańskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na początku lipca Muzeum Narodowe i Teatr Ad Spectatores zaprezentują kolejny spektakl: "Pejzaż zimowy Brueghela Młodszego". - Będzie to godzinne działanie inscenizacyjne zawierające elementy żywego planu, żywej muzyki oraz elementów świetlnych, zainspirowanym treścią i legendą obrazu – tłumaczy Maciej Masztalski szef teatru.


(pj na podst.mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycinanki Andersena

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 09:00
Znany pisarz wbrew pozorom w kieszeni nie nosił pióra lecz nożyczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ale piękne sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:23
Konkurs im. Paderewskiego, kameralistyka w Bydgoszczy, Dwurnik na Wawelu i "Łysa Śpiewaczka" w Sosnowcu - oto zaproszenia Anny Stempniak.
rozwiń zwiń