Konkurs Chopinowski 2015

Chopin przekracza granice. XVII Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:40
Gościem "Poranka Dwójki" był Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Audio
  • Artur Szklener zaprasza na Konkurs Chopinowski (Poranek Dwójki)
Artur Szklener w studiu Programu 2
Artur Szklener w studiu Programu 2Foto: Grzegorz Śledź/PR2

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 1-23 października w Warszawie. Jak podkreślał w Dwójce Artur Szklener, tegoroczny Konkurs będzie szczególny: dzięki mediom nowoczesnym nastąpi swoiste wyjście poza sale filharmonii.

Jak promować muzykę Fryderyka Chopina poprzez najnowsze media? Co najważniejszego znajdziemy w programie tegorocznego Konkursu? I czy jest wciąż szansa, by zdobyć bilety na konkursowe przesłuchania? 

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Yulianna Avdeeva: ciężko dziś mówić o szkołach narodowych

17.09.2015 13:50
- Kiedyś można było mówić, że cechą szkoły rosyjskiej był piękny, ciepły dźwięk i gra pełna emocji. Dziś się wszystko zglobalizowało - mówiła artystka na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. GniesinychFoto: Kancelaria Prezydenta Polski, GFDL 1.2, Wikimedia Commons
Posłuchaj
06'32 Julianna Awdiejewa na festiwalu "Chopin i jego Europa". (PR, 30.08.2015)
więcej

- Świat się otworzył. Można jeździć na kursy mistrzowskie, uczyć się u różnych pedagogów, słuchać nagrań w internecie i w oparciu o to tworzyć indywidualny styl - zauważała Yulianna Avdeeva w rozmowie z Anną Skulską.

Pianistka sama chętnie wykonuje utwory rosyjskich kompozytorów, powstałe w latach 20. i 30. XX wieku. Na festiwalu "Chopin i jego Europa" wykonała Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Sergiusza Rachmaninowa. - Znajduję w tej kompozycji dużo więcej niż tylko elementy wirtuozowskie. Jest tam wspaniały humor i satyra, a każda wariacja jest inna w nastroju - podkreślała.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

W rozmowie nie zabrakło wspomnień tryumfu na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Yulianna Avdeeva wyjawiła, co, jej zdaniem, jest najważniejsze w wykonywaniu dzieł Chopina.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Yulianna Avdeeva (pianistka)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/mc

Czytaj także

Krzysztof Jabłoński: po Konkursie czułem głód

31.08.2015 15:00
- Może gdybym w Warszawie zdobył pierwszą nagrodę, nie rzuciłbym się w wir kolejnych konkursów - mówił po latach zdobywca III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim.
Krzysztof  Jabłoński  wystąpił w finałowym koncercie tegorocznego festiwalu Chopin i jego Europa
Krzysztof Jabłoński wystąpił w finałowym koncercie tegorocznego festiwalu Chopin i jego EuropaFoto: Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji
Posłuchaj
07'59 Z Krzysztofem Jabłońskim rozmawia Anna Skulska (PR, 29.08.2015)
więcej

- Trzeba pamiętać, że to były inne czasy. Konkursy dawały polskim pianistom nadzieję na odmianę: możliwość podróżowania poza granice PRL, lepsze życie, wielki świat i spotkania z wybitnymi ludźmi, od których mogliśmy się czegoś ważnego nauczyć - podkreślił Krzysztof Jabłoński.

Dziś pianista przyznaje jednak, że ów "wielki świat" ma także swoje mroczne strony.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Krysztof Jabłoński (pianista)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 21.35

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

mm/bch

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo Foto: Tomasz Jurgielewicz (tomjur.com)/lic. CC BY-SA 3.0/Wikimedia commons
Posłuchaj
59'51 Jurorzy XVII Konkursu Chopinowskiego. Sylwetka prof. Andrzeja Jasińskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

W roku 1960 nasz bohater zdobył - ku własnemu zdziwieniu - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Ów sukces poprzedzony był jednak dwoma gorzkimi porażkami. W 1958 roku, dwa tygodnie przed Konkursem im. George Enescu w Bukareszcie, skaleczył palec i nie mógł ćwiczyć. Rok później świetnie przygotował się fizycznie i psychicznie do Konkursu Chopinowskiego. Tym razem zgubiła go lekkomyślność. - W Filharmonii Narodowej nie było bieżącej wody. Umyłem więc ręce w śniegu i nie zdążyłem ich przed występem rozgrzać - wspominał po latach z uśmiechem.

Spośród wielu artystycznych wojaży prof. Jasińskiego, najbardziej w przygody obfitowały wyjazdy do Związku Radzieckiego. Pewnego razu zamiast na własny recital trafił na... Syberię.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Andrzej Jasiński, Alicja Paleta-Bugaj, Piotr Paleczny, Zbigniew Raubo i Krystian Zimerman (pianiści)

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 21.45

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej, Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm