Brodski
Section02
Section04
"Wielka elegia dla Johna Donne’a"
00:00
16:31
Section08
Tak zostawia się ślad I tak światy się stwarza
Niekiedy śpiewał wiersze, jak szaman wpadał w trans Josif Brodski recytuje "Martwą naturę", wiersz napisany w 1971 roku. Nagranie pochodzi z 1989 roku z Rotterdamu. więcej
Niekiedy śpiewał wiersze, jak szaman wpadał w trans
Section10
Każdy z nas żyje tylko raz
"Powinnością poety jest próba zeszycia między duszą i ciałem rozerwanych brzegów, gdzie talent będzie igłą, słowo ledwo nicią, a śmierć jest kresem owych krawieckich zabiegów "
Ostatnio dodane
Tomas Venclova o poezji Brodskiego

- Usłyszałem jego wiersze po raz pierwszy w dniu śmierci Borysa Pasternaka, zrobiły na mnie wielkie wrażenie - mówił litewski poeta, eseista i tłumacz. (PR, 18.02.1996)

Był bardzo bezpośredni

- To był człowiek bezustannie zagłębiony w poezję, co nie znaczy, że stronił od życia – mówiła poetka Julia Hartwig w 10. rocznicę śmierci Josifa Brodskiego. (PR, 26.01.2006)

W Wenecji lubił pisać wiersze

- Była jego oknem na świat, z Wenecji lubił przyglądać się światu – powiedział Marek Zagańczyk z "Zeszytów Literackich", gość Doroty Gacek. (PR, 3.07.2008)

Wiemy o nim tyle, co zapisał w wierszach

- Brodski bardzo strzegł swej biografii. Zaznaczył, by po śmierci utajniono jego korespondencję – mówił Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak. (PR, 26.01.2006)

Bliski był mu Norwid

- Brodski był poetą w każdym miejscu i o każdej porze, dlatego - być może - tak wiele oczekiwał od poezji, wierzył w nią - Ryszard Krynicki, poeta i tłumacz. (PR, 26.01.2006)

Klasyk czy poeta absurdu

Audycja o książce Solomona Wołkowa "Świat poety. Rozmowy z Josifem Brodskim" mówią: Tomasz Burek, Piotr Matywiecki oraz Iwona Smolka. (PR, 1.12.2001)

Przed sądem - "darmozjad Brodski"

Co było przestępstwem tego początkującego poety? Audycja Agnieszki Steckiej o twórczości i procesie, jaki władze komunistyczne wytoczyły Brodskiemu. (PR, 17.01.2003)

Być człowiekiem to być poetą

- Najtrwalszą rzeczą w jego poezji jest udźwignięcie zagrożenia, że czas, choroby, śmierć muszą zniszczyć wszystko – mówił poeta Adam Zagajewski. (PR, 26.01.2006)

Nicestwo i bezsens codzienności

- Czemu służy surowa, rygorystyczna forma poezji Josifa Brodskiego? - pytał w rozmowie z Adamem Pomorskim autor audycji Witold Malesa. (PR, 25.05.2000)

Klasyk czy poeta baroku?

- Los i wola to są dwa bieguny, między którymi jest rozpięte całe dzieło Brodskiego - słyszymy w audycji Witolda Malesy z udziałem Adama Pomorskiego. (PR, 24.05.2000)

Kalamburowe rymy

- To jest stały motyw twórczości Brodskiego - mówił Adam Pomorski, podkreślając, że wiersze poety są wielkim wyzwaniem dla każdego tłumacza. (PR, 23.05.2000)

Tortura idiotyzmu

- Bardzo trudno do Brodskiego zastosować pojęcie poeta-dysydent - stwierdził Adam Pomorski, prezes PEN Clubu w rozmowie z Witoldem Malesą. (PR, 22.05.2000)

Poeta, myśliciel, filozof

- Dla mnie poezja Brodskiego to chyba jedyna na świecie poezja, w której zamazuje się granica między filozofią a sztuką - mówił prof. Tadeusz Sławek. (PR, 18.02.1996)

Nigdy się nie skarżył

- Mówił, że człowiek zniewolony obwinia o to co go spotkało innych, natomiast człowiek wolny bierze odpowiedzialność za swój los - słyszymy w audycji. (PR, 26.01.2006)

Dom Brodskiego

Na placu przed jego domem odbywają się różne imprezy poświęcone poezji Brodskiego, spotkania, pokazy filmów – mówi poeta Siergiej Stratanowski. (PR, 15.05.2007)

Section12
Gdzie los mi kazał trafić, tam trafiłem
Obwiniano mnie o wszystko z wyjątkiem pogody

"Człowiek bierze się do układania wierszy z bardzo różnych pobudek: aby podbić serce ukochanej, aby wyrazić swój stosunek do otaczającej go rzeczywistości - obojętne, pejzażu czy państwa; aby utrwalić chwilowy stan ducha, aby pozostawić po sobie - jak mu się wydaje - ślad"
Ostatnio dodane
Wirtuoz słowa

- Witamy drogi Josifie, prosimy, byś czuł się jak u siebie - mówił Artur Międzyrzecki, ówczesny szef PEN Clubu na spotkaniu z poetą w Domu Literatury. (PR, 12.08.1993)

O Rosji i poezji

- Jestem w istocie częścią Rosji, ale i ona jest częścią mnie - powiedział poeta podczas spotkania z polskimi czytelnikami w Katowicach w 1993 roku. (PR, 18.02.1996)

W stronę ironii

Wywiad z Josifem Brodskim przeprowadzony w Belgradzie w 1990 roku. W Polsce został opublikowany na łamach "Życia Warszawy" w opracowaniu Anny Baczewskiej. (4.02.1996)

Brodski i Miłosz w Krakowie

- Obu naszych dostojnych gości łączy nonkonformizm w stosunku do systemu totalitarnego - relacja ze spotkania poetów na Uniwersytecie Jagiellońskim. (PR, 19.10.1990)

Poeta samotności i śmierci

- Mój wybór to próba oddziaływania na rzeczywistość, muszę się liczyć z tym, że przegram, ale jestem gotów podjąć to ryzyko - mówił Josif Brodski. (PR, 28.01.2006)

Section14
"Zastępowałem w klatce dzikie zwierzę"
00:00
04:59
Słowa: Josif Brodski, muzyka i wykonanie: Mieczysław Czyżykiewicz. Fragment koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 2.06.2013
Section18
Literacka Nagroda Nobla 1987

"Bez Mandelsztama, Cwietajewej, Achmatowej, Frosta, Audena niewiele byłbym wart jako człowiek i jako pisarz: w każdym razie nie stałbym dziś tutaj"
Ostatnio dodane
Miłosz o Brodskim

- W jego twórczości można dostrzec bardzo duży wpływ idei ukształtowanych przez chrześcijaństwo oraz świat grecki i rzymski - mówił polski noblista. (PR, 18.02.1996)

Trudny wywiad z noblistą

Josif Brodski zgodził się na rozmowę o 9 rano, był szalenie zaspany, zły, nie chciał odpowiadać na pytania - wspominała reporterka Ewa Zadrzyńska. (PR, 7.02.2013)

Zamyślenie nad światem

- W jego poezji zafascynował mnie wątek metafizyczny, sięgający w głąb spraw boskich i ludzkich - powiedział poeta, tłumacz Wiktor Woroszylski. (PR, 24.10.1987)

Serwis powstał we współpracy z Muzeum Anny Achmatowej w Sankt Petersburgu.

Polskie Radio S.A. oświadcza, że mimo podjętych starań nie udało się ustalić osób uprawnionych z tytułu praw autorskich do niektórych fotografii opublikowanych w serwisie brodski.polskieradio.pl. Jeżeli wśród prezentowanych przez nas materiałów znalazły się takie, których autorstwo przypisaliśmy niewłaściwie - prosimy o KONTAKT