Finaliści Fonogramu Źródeł 2016

Jury Fonogramu Źródeł 2016 roku w składzie:

prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW; dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Anna Szewczuk-Czech – dziennikarka Programu 2 PR; Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR; Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR

przyznało:

Nagrodę Specjalną w wysokości 2 500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: "Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy", "Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego" oraz "Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki" wydane przez wydawnictwo InCrudo, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Jury przyznaje nagrodę za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym.

Pierwszą nagrodę Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich". Nagrodę przyznano za wspaniały portret śpiewaczki. Album przedstawia bogactwo i różnorodność jej repertuaru, nagranego z jednym z najwybitniejszych muzykantów z Radomszczyzny, Piotrem Gacą, oraz ich uczniami.

Drugą nagrodę otrzymuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: "Katalog. III Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016" (CD + DVD), "Jan Cebula. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach" oraz trzecią część serii "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej" – dwupłytowy album (CD + DVD) "Władysław Pogoda z kapelami". Jury przyznaje nagrodę za nowatorską, pełną i konsekwentną dokumentację lokalnych tradycji.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Fundacji Ważka za płytę "Z domu Kida" za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni; oraz Stowarzyszeniu Dom Tańca, autorom płyty "Śpiewa Maria Gałka" za odkrycie niezwykłej śpiewaczki i nagrania zrealizowane w naturalnym kontekście spotkań z uczestnikami Kieleckiego Taboru Domu Tańca.

Jury wyróżniło także dwa zespoły: 9 Siył za dwupłytowy album "Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki" (CD1) i "Śpiywanie i granie to uciecha świata" (CD2) wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu oraz Krajkę, kapelę Serhija Ochrimczuka i ich gości za płytę "Krajka w domu" wydaną przez wydawnictwo KOKA Records za reprezentowanie tradycji muzycznych Ukraińców w Polsce.

Jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom tegorocznych zgłoszonych do konkursu albumów.

1. Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy
1. Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy

1. "Dajcie stołka cisowego". Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy

Różni wykonawcy

***

Płyta z nagraniami wiejskich kapel, instrumentalistów i śpiewaków z południowej części zachodniego Roztocza dołączona jest do książki „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”. Album zawiera zarówno nagrania z lat 50., 60., 70. XX wieku (z archiwów ISPAN i UMCS), jak i te dokonane współcześnie, potwierdzające ciągłość tradycji (wykonawcy urodzeni na przestrzeni stu lat).

2. Jak żem chodził do dziewczyny
2. Jak żem chodził do dziewczyny

2. "Jak żem chodził do dziewczyny"

Wykonawca: Zespół Ludowy Cmolasianie

***

Wykonawcy: Maria Rzeszutek (kierownik zespołu), Helena Dziuba, Józefa Chmielowiec, Karol Ziętek, Teresa Jadach, Maria Gul, Maria Wilk, Julian Wilk, Bronisława Kosiorowska, Władysław Dziuba, Krystyna Łagoda, Władysław Halat, Krystyna Szczepanek, Krzysztof Marszałek, Jarosław Mazur (kierownik muzyczny).

 Zespół Ludowy Cmolasianie powstał w 2002 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Cmolasie. Od początku swojej działalności bierze udział w wydarzeniach związanych z kulturą swojego regionu. W swoim repertuarze ma m.in. kilka widowisk obrzędowych. Na pierwszej płycie zespołu znalazły się pieśni ludowe i biesiadne wykonywane przez mieszany zespół śpiewaczy z towarzyszeniem akordeonu.

3. Katalog. Festiwal Żywej Muzyki na strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016
3. Katalog. Festiwal Żywej Muzyki na strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016

3. "Katalog. Festiwal Żywej Muzyki na strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016"

Różni wykonawcy

***

Katalog III edycji Festiwalu Żywej Muzyki to książka i dwupłytowa dokumentacja (CD + DVD) konkursu dla wykonawców tradycyjnych oraz seminarium naukowego, które odbyły się 29 maja 2016 roku w Kolbuszowej. Część drukowana zawiera wystąpienia prelegentów wygłoszone podczas seminarium, opis konkursu oraz protokół posiedzenia jury. Zawarto w niej również wspomnienie muzykanta Jana Książka z Ostrowów Baranowskich. Na płycie CD znalazły się występy wszystkich konkursowych wykonawców, natomiast DVD obejmuje wywiady z niektórymi muzykami oraz film podsumowujący przebieg Festiwalu.

 Wydawnictwo to pokazuje nie tylko różnorodność tradycji muzycznych Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan, lecz także jest obrazem przemian pokoleniowych wśród muzyków. Poprzednia edycja „Katalogu…” została wyróżniona pierwszą nagrodą w konkursie na Fonogram Źródeł 2015.

4. Krajka. W domu
4. Krajka. W domu

4. "Krajka. W domu"

Wykonawcy: zespół śpiewu tradycyjnego Krajka, Kapela Serhija Ochrimczuka, Tatiana Harasym, Emilia i Olga Pyrz, Liliana Śliwińska, Natalia Figiela, Piotr Wawrzkiewicz, Taras Kompaniczenko, Zespół „Dobryj Czas”

***

Album w całości wypełnia repertuar z polsko-ukraińskiego pogranicza, z obszarów objętych wysiedleniem rdzennej ludności w ramach akcji „Wisła”: Bojkowszczyzny, Łemkowszczyny, Nadsania oraz Chełmszczyny. Repertuar zrekonstruowany został na podstawie zapisów źródłowych: dzieła Oskara Kolberga, nagrań ze zbiorów m.in. Tatiany Nakoniecznej i Bogdana Huka, nagrań z serii płytowej Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”.

Płyta ta stanowi niezwykły, bogaty zbiór pieśni lirycznych, repertuaru obrzędowego, religijnego i tanecznego.

5. Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich
5. Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich

5. Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich

Wykonawcy: Maria Siwiec, Piotr Gaca, Mateusz Niwiński, Agnieszka Niwińska, Mariza Nawrocka, Jakub Zimończyk, Zuzanna Zimończyk

***

Płyta poświęcona Marii Siwiec, jednej z najwybitniejszych i najbarwniejszych śpiewaczek ludowych. Inicjatorem wydania albumu był Mateusz Niwiński, który wspólnie z Marizą Nawrocką wybrali bardzo zróżnicowany repertuar: wyrywasy, pieśni weselne, miłosne, kołysanki, pieśni religijne, a także mazurki, obery, grane przez zmarłego niedawno Piotra Gacę, legendarnego skrzypka,  weselnego muzykanta, którego muzyki Maria Siwiec słuchała od wczesnej młodości.

W nagraniach dokonanych w Gałkach wiosną 2016 roku udział wzięli uczniowie Marii Siwiec i Piotra Gacy: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Mariza Nawrocka oraz Zuzanna i Kuba Zimończykowie.

6. Pieśni prządkowe
6. Pieśni prządkowe

6. "Pieśni prządkowe"

Różni wykonawcy

***

Płyta zawiera pieśni śpiewane dawniej podczas jesienno-zimowych zajęć (przędzenia lnu, darcia pierza) w podkieleckich wsiach. Wykonują je ludowe śpiewaczki z trzech miejscowości: Marzysza (gmina Daleszyce), Mąchocic-Scholasterii (gmina Masłów) i Jaworza (gmina Zagnańsk). Nagrań dokonano w latach 2012-2014 podczas prowadzonych tam przez Fundację Korzenie badań terenowych.

7. Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki (CD1); Śpiywanie i granie to uciecha świata (CD2), wyk. Zespół 9siył
7. Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki (CD1); Śpiywanie i granie to uciecha świata (CD2), wyk. Zespół 9siył

7. Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki (CD1); Śpiywanie i granie to uciecha świata (CD2), wyk. Zespół 9siył

Wykonawcy: Zespół 9siył, wyd. Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu

***

Debiutancki, dwupłytowy album młodych muzyków i śpiewaków pochodzących z kilku podhalańskich miejscowości (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko, Zakopane). Na pierwszym krążku zamieszczono kolędy i pastorałki góralskie, na drugim – śpiewki i nuty podhalańskie, grane w tradycyjnym stylu przejętym po wybitnych podhalańskich prymistach.

8. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach
8. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach

8. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach

Wykonawcy: Jan Cebula, Barbara Szalony, Adam Dragan, Wiesław Malec, Franciszek Materna

***

Jan Cebula, znakomity muzyk z Kolbuszowej, udostępnił na potrzeby tej publikacji swoje zeszyty, w których skrupulatnie zapisywał tradycyjne piosenki i melodie oraz własne utwory. Na płycie grają uczniowie pana Jana: Adam Dragan i Barbara Szalony, którzy przez cały rok uczyli się od mistrza jego repertuaru. Znalazł się na niej również fragment koncertu z udziałem kapeli Jana Cebuli podsumowującego pracę artystów. Album został wydany w oryginalnej formie podręcznika, ilustrują go fotokopie muzycznych zapisków Jana Cebuli, ich transkrypcje, a także fotografie artysty oraz wykonanych przez niego rzeźb.


9. Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego
9. Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego

9. "Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego"

Różni wykonawcy

***

Płyta ukazuje wieloetniczne źródła tradycyjnej muzyki południowo-wschodniego Roztocza. Dokumentuje dwujęzyczność tutejszych mieszkańców (pieśni w dialekcie polskim                           i ukraińskim). Nagrania wiejskich śpiewaków i muzykantów z powiatów Biłgoraj, Tomaszów Lubelski i Lubaczów oraz rejonu żółkiewskiego na Ukrainie pochodzą z archiwów ISPAN,  In Crudo, Muzeum Wsi Lubelskiej i Polskiego Radia.

 

10. Śpiewa Maria Gałka
10. Śpiewa Maria Gałka

10. Śpiewa Maria Gałka

Wykonawca: Maria Gałka

***

Album dokumentujący repertuar Marii Gałki z Orłowin. Artystka została odkryta przez środowisko związane z Kieleckim Taborem Domu Tańca. Dorota Murzynowska i Maniucha Bikont od 2013 do 2016 roku dokonywały nagrań śpiewaczki grającej także na harmonijce ustnej – organce. Sesje nagraniowe miały charakter spotkań z uczestnikami Taboru, utrwalone zostały ich reakcje czy komentarze. Płyta ukazuje bogaty repertuar Marii Gałki, od dawnych światówek, przez pieśni miłosne, zalotne, obyczajowe, przyśpiewki, pieśni popularne, pieśni wojenkowe, po repertuar religijny.

 11. Władysław Pogoda z kapelami (Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 3)
11. Władysław Pogoda z kapelami (Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 3)

11. Władysław Pogoda z kapelami (Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 3)

Wykonawcy: Władysław Pogoda z kapelami (DVD), Władysław Pogoda i Franciszek Materna (CD)

***

Władysław Pogoda, urodzony w 1925 roku skrzypek z Huciny, przez wiele lat był jednym z najbardziej popularnych muzyków w Kolbuszowej i okolicach. Lokalna publiczność bardzo ceniła jego muzykę, dowcip i żywiołowość. Niestety, podeszły wiek i stan zdrowia obecnie uniemożliwiają mu granie. Dwupłytowy album (CD + DVD), kolejny z serii kolbuszowskiego Domu Kultury dokumentujący lokalne tradycje, zawiera ostatnie nagrania „Władka” zarejestrowane w kwietniu 2013 roku. Na płycie DVD umieszczono archiwalne fragmenty programów „Spotkanie z folklorem” z udziałem Władysława Pogody z różnymi kapelami, realizowanych przez Jerzego Dynię w TVP3 Rzeszów.

12. Z domu Kida
12. Z domu Kida

12. "Z domu Kida"

Wykonawcy: Stanisława Latawiec, Michalina Mrozik, Janina Bieńko, Stefania Gołąb

***

Bohaterkami płyty są cztery siostry – Stanisława Latawiec (ur. 1926), Michalina Mrozik (ur. 1932), Janina Bieńko (ur. 1939) i Stefania Gołąb (ur. 1942) – które przez wiele lat śpiewały w zespole „Przejęsławianki” z Przejęsławia koło Bolesławca na Dolnym Śląsku. Na bogaty repertuar śpiewaczek składają się tradycyjne pieśni z Wołynia (rodzinnych stron ojca), a także północnej Bośni i chorwackiej Slavonii, gdzie urodziły się siostry Kida i skąd w 1946 roku wyemigrowały na Dolny Śląsk.


13. Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki
13. Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki

13. Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki

Wykonawcy: Zofia Sulikowska, Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Agata Harz, zespół z Wojsławic

***

Monograficzny album dokumentujący bogaty repertuar jednej z najwybitniejszych śpiewaczek Lubelszczyzny – Zofii Sulikowskiej z Wojsławic. Nagrania dokonane zostały w latach 1998-2014  przez Remigiusza Mazura-Hanaja. Stanowią unikatowy zbiór pieśni weselnych, kolęd, ballad i pieśni religijnych zawierający przykłady repertuaru i stylu śpiewu, który łączy w sobie cechy kultury muzycznej polsko-ruskiego pogranicza oraz stylu starolubelskiego.

 

KONTAKT

Festiwal Folkowy Polskiego Radia
NOWA TRADYCJA

Program 2, Radiowe Centrum
Kultury Ludowej
al. Niepodległości 77/85,
00-977 Warszawa

telefon: 22 64 55 301
nowatradycja2@polskieradio.pl