Polskie Radio
Section05

3 Maja

"Barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy". Prof. Roszkowski o majowych świętach narodowych

- Ta kolorystyka biało-czerwona jest niesłychanie stara. Już biały orzeł piastowski był na czerwonym tle. Flaga, w takiej postaci jaką znamy, została wprowadzona w XX wieku - mówił na antenie Polskiego Radia  prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor "Najnowszej Historii Polski". - Bardzo dobrze, że te barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm 1 maja Dzień Flagi i Dzień Polonii

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Światowi przywódcy przekazali życzenia na ręce prezydenta

Przywódcy z całego świata przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje i życzenia z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. W tym gronie znaleźli się między innymi prezydenci: Stanów Zjednoczonych - Donald Trump, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, Włoch - Sergio Mattarella, Rosji - Władimir Putin, Korei Południowej - Mun Dze In czy Węgier - János Áder.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda konstytucja 3 maja

Publicysta: dzięki NATO możemy spać spokojnie

- Twardy element wojskowy naszego bezpieczeństwa jest zgrupowany wokół NATO. Innego wyboru praktycznie nie mamy, ponieważ położenie geopolityczne Polski wymaga od nas przystąpienie do jakiegoś sojuszu - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma, publicysta portalu DziennikZbrojny.pl. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, ekspert z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wojsko Polskie wojsko NATO służby i bezpieczeństwo konstytucja 3 maja 15 lat Polski w UE