"Nad Niemnem" to powieść, którego bardzo ważnym elementem jest powstanie styczniowe. Tak naprawdę jest o czynie narodowo-wyzwoleńczym i o tym, w jaki sposób Polacy ustosunkowali się do tego zrywu.
- Mam pełną świadomość tego, że "Nad Niemnem" jest powieścią o miłości, jest powieścią o powstaniu, ale przede wszystkim jest powieścią o życiu, które jest bolesne i trudne, z którym trzeba się zmierzyć i od którego nie można uciekać – komentuje prof. Maria Jolanta Olszewska.
Historyk zauważa, że powieść Elizy Orzeszkowej bardzo często jest traktowana jako tendencyjna. – A nie jest taką powieścią, ponieważ wyrasta z realizmu i umiejętności obserwowania życia. Tutaj Orzeszkowa jest doskonałą obserwatorką życia – twierdzi.
54:18 2023_09_09 15_12_48_PR1_Audycja_specjalna.mp3 Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" to powieść o życiu, które jest trudne (Jedynka/Audycja specjalna)
Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim
Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 9 września w godz. 11.00-16.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła para prezydencka. W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji "Nad Niemnem"), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.
Jak podsumowała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce oraz w ponad trzystu miejscach w ponad czterdziestu krajach. - W kolejnym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego - ogłosił na finał tegorocznej edycji akcji prezydent Andrzej Duda.
Czym jest Narodowe Czytanie?
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali: "Lalkę" Bolesława Prusa (2015), "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016), "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (2017).
W związku z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaprosili do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zachęcali też do czytania "Antologii Niepodległości" - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" - zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Rok później wybrana została "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Zobacz także:
***
Data emisji: 9.09.2023 r.
Godzina emisji: 15.00-16.00