Godzinę przed rozpoczęciem uroczystej mszy trwała modlitwa przygotowawcza, a w jej trakcie plac św. Piotra wypełniał się pielgrzymami. Przybył także Benedykt XVI i był to pierwszy raz w historii Kościoła, gdy papież-emeryt koncelebrował Mszę Świętą z aktualnie urzędującym papieżem.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny
Na samy początku liturgii postulatorzy procesów kanonizacyjnych ks. Sławomir Oder i o. Giovan Giuseppe Califano oraz kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, trzykrotnie zwrócili się do papieża Franciszka z prośbą o zaliczenie w poczet świętych błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II.
I tak się stało, Kościół katolicki uznaje dwóch papieży za świętych od chwili, gdy papież Franciszek wypowiedział te słowa: "Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".
Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej do ołtarza - niosąc relikwie Jana XXIII i Jana Pawła II zbliżyli się świadkowie procesu kanonizacyjnego, krewni oraz uzdrowieni za sprawą obu nowych świętych. Ryt kanonizacji zakończył hymn "Chwała na wysokości Bogu".
Papież Franciszek przyjmuje relikwie Jana Pawła II z rąk uzdrowionej za jego sprawą Kostarykanki, Floribeth Mory Diaz (2P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Data Mszy Św. Kanonizacyjnej wyznaczona została celowo na II Niedzielę Wielkanocną, którą papież-Polak ogłosił w 2000 roku Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Przypomniał o tym papież Franciszek w swojej homilii. Nawiązując do Święta Bożego Miłosierdzia, a także dzisiejszej Ewangelii, która przypomina moment, gdy św. Tomasz dotyka ran Pana Jezusa, podkreślił szczególne doświadczenie cierpienia w życiu kanonizowanych papieży. - Św. Jan Paweł II i Jan XXIII mieli odwagę oglądania ran Jezusa, nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie zgorszyli się nim, jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata, gdyż w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Chrystusa - mówił.
Podkreślił, że silniejsza od świadomości tragedii współczesnego świata była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, jego miłosierdzie i macierzyńską bliskość Maryi. - W tych dwóch ludziach kontemplujących rany Chrystusa była żywa nadzieja wraz z radością niewymowną i pełną chwały - mówił. Tę radość i nadzieję święci papieże przekazali wiernym otrzymując za to nagrodę wieczną.
Papież Franciszek zwrócił uwagę na wysiłek, jaki Jan XXIII i Jan Paweł II włożyli w odnowienie Kościoła katolickiego. Jan XXIII zwołując Sobór Watykański II okazał posłuszeństwo Duchowi Świętemu, a Jan Paweł II - tak jak sam chciał - zostanie zapamiętany jako papież rodziny.
Kończąc mszę papież Franciszek podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania wszystkich uroczystości związanych z kanonizacją, a do wiernych rodzinnych diecezji nowych świętych - Bergamo i Krakowa - skierował te słowa: "Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży wiernie idąc za ich nauczaniem".
Zapraszamy do wysłuchania całej homilii papieża Franciszka.
Papież Franciszek w papamobile objeżdża plac św. Piotra po ceremonii kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, 27.04.2014. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Msza Św. Kanonizacyjna była transmitowana na antenie radiowej Jedynki. Jej przebieg komentowali: o. Tadeusz Cieślak i o. Leszek Gęsiak z Radia Watykańskiego oraz ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich Jedynkowych relacji i rozmów związanych z kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II. Z gośćmi z kraju i zagranicy rozmawiali dziennikarze radiowej Jedynki: Krzysztof Grzesiowski i Wojciech Cegielski oraz ks. Krzysztof Ołdakowski.
(asz)