Dawne zwyczaje okresu adwentu kultywowane w Salzburgu po dziś dzień przyciągają do miasta turystów z całego świata i skracają czas oczekiwania na Gwiazdkę. Na początku grudnia na place i ulice miasta wychodzą krampusy i perchty - szkaradne futrzane istoty w rogatych maskach, symbolizujące alpejską boginię, Perchtę. Paradują one wśród przechodniów, hałasując przymocowanymi do kostiumów żelaznymi pojemnikami, ku uciesze dzieci i ku przerażeniu niewtajemniczonych turystów. Napotkane osoby smagają symbolicznie rózgami. Zgodnie z pradawnymi wierzeniami, każdego, kto oberwie cięgi, spotka szczęście.
Zupełnie inny charakter mają słynne Śpiewy Adwentowe, tradycyjne Serenady Adwentowe, jasełka, nabożeństwa, koncerty i wieczory literackie, które wypełniają program kulturalny w czasie adwentu.
Każdego roku zimą do Salzburga przyjeżdżają goście ze wszystkich zakątków ziemi, by zwiedzić miejsca związane z najpiękniejszą kolędą świata „ Cicha noc, święta noc...“. Joseph Mohr, autor jej słówi, przyszedł na świat w Salzburgu, a jako młody wikary pełnił służbę duszpasterską w miejscowości Oberndorf, gdzie pieśń została wykonana po raz pierwszy. (www.salzburg.ino)
Reportaż z podróży do Salzburga przedstawia Agnieszka Trzeciakiewicz.
(aud.arch.)