Redakcja Programów Katolickich

Pójdźmy do Betlejem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 15:00
Rodzinne miasto Jezusa oddalone jest 8 kilometrów na południe od Jerozolimy, stało się ono świadkiem największego wydarzenia w dziejach ludzkości.
Audio
Obraz Gerarda van Honthorsta Adoracja dzieciątka przez pasterzy
Obraz Gerarda van Honthorsta "Adoracja dzieciątka przez pasterzy"Foto: domena publiczna

- Betlejem to miejsce gdzie Słowo staje się Ciałem, najskrytsze pragnienia urzeczywistniają się, spełniają się obietnice – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski. Bliższej daty narodzin nie znamy wiemy jednak , że urodził się prawdopodobnie w latach 7 albo 8 p.n.e. Datę 25 grudnia jako dzień narodzin Jezusa przyjęto zaś z powodów symbolicznych bo wyraża myśl, że Jezus rodząc się w najdłuższą noc w roku, przezwycięża ciemności zła.

 

W audycji „Familijna Jedynka”, w dzień Bożego Narodzenia, odkrywamy tajemnice podążając śladami miejsc , które na swój sposób przechowują „ducha” Betlejem.

Takim miejscem jest Betlejemka, znajdująca się na górskim szlaku polskich Tatr. To schronisko i ośrodek szkoleniowy dla młodych alpinistów. Ten skromny szałas, został tak nazwany przez taterników, właśnie przez skromność miejsca. Ta szczególna chatka pomieści 28 osób. Jak twierdzi ks. Marek Tatar, alpinista, wykładowca duchowości na Uniwersytecie kard. S. Wyszyńskiego i miłośnik mistyki górskiej, taternicy i alpiniści to specyficzna grupa ludzi, która tworzy się nie tylko wokół pewnego wyczynu. - To co przekazali nam poprzednicy, to jest pewien etos, kultury alpinisty, która cechuje się ogromną prostotą. Stąd też Betlejemka – dodał ks. Marek Tatar.

Kolejnym tajemniczym miejscem jest Wspólnota Monastyczna od Betlejem i od Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi w Grabowcu na Kaszubach. Zdaniem siostry Marty, która w Rodzinie od Betlejem, jest już od ponad 20 lat, życie monasteru można porównać do nieustającego Bożego Narodzenia. - To co robimy można nazwać kontynuacją życia najświętszej Maryi Panny – powiedziała zakonnica. Wspólnota wpisuje się w tradycję monastyczną, która trwa nieprzerwanie od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Monaster sióstr w Grabowcu - stylizowany jest na Grotę w Betlejem. Życie mniszek to swoiste trzymanie „świętej straży” w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. I adorowanie go wspólnie z Maryją. Powołanie wspólnoty zakorzenione jest również w mądrości życia mnichów wschodnich z IV wieku. Oficjalnie Rodzina monastyczna od Betlejem powstała we Francji, erygowana zaś została przez Jana Pawła II 6 października 1998 r.

Betlejem to miejsce, z którego rozeszła się na świat, wieść o narodzinach Jezusa. To miejsce z którego rozchodzi się również światłość oświecająca życie każdego człowieka, gdy na świat przychodzi i skąd bierze się pokój, który wędruje po całym świecie. Takim widzialnym znakiem pokoju jest Betlejemskie Światło Pokoju, które gościmy w Polsce, już po raz 25. Jak przypomniała Monika Kubacka, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Polskiego, wędruje ono do naszych domów, co roku z Groty Narodzenia Pańskiego. Najpierw zatrzymuje się w Wiedniu gdzie odbywa się ekumeniczna uroczystość i skąd każdy może odebrać to Światło. W Polsce uroczystość przekazania odbyła się 13 grudnia w Zakopanem. Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk słowackich skautów. - Stamtąd rozpoczyna ono swoją sztafetę po Polsce, która trwa do 24 grudnia. Dziś jest już ono w każdym miejscu – powiedziała Monika Kubacka. - To przede wszystkim symbol pokoju na świecie, a wedle swego tegorocznego hasła jest specjalnym zaproszeniem: „Zauważ człowieka”. To wyjątkowy Znak, ponieważ na czas odpalenia tego światła, ustają wszystkie konflikty.

ZHP wziął na siebie obowiązek bycia strażnikiem tego Światła. W akcję zaangażowanych jest 100 tys. harcerzy. Przed Bożym Narodzeniem Betlejemskie Światło Pokoju zanoszą oni do ludzi biednych, samotnych, chorych. Otrzymują je także: prezydent, księża i biskupi, a także placówki państwowe, szpitale, szkoły, urzędy.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 25.12.2015 r.

Godzina emisji: 06.00