Charyzmat był zawsze odpowiedzią na znaki czasów, na które Kościół musiał reagować. Mamy więc dziś zgromadzenia zajmujące się nauczaniem, opiekujące się chorymi, oddające się modlitwie kontemplacyjnej. Stąd też szeroko zakrojona działalność, od prowadzenia przedszkoli, szkół, świetlic środowiskowych, aż po zakładanie szpitali i służenie ludziom, w tym: narzeczonym, całym rodzinom czy samotnym.
Dzień Życia Konsekrowanego, obchodzony jest w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, który w tym roku przypada 2 lutego. Zakończy on obchodzony z inicjatywy papieża Franciszka: Rok Życia Osób Konsekrowanych. W Rzymie został zaś zorganizowany Światowy Tydzień Życia Konsekrowanego pod hasłem: „Jedność życia konsekrowanego w Kościele. Ewangeliczne pielgrzymowanie”, w którym wzięli udział przedstawiciele życia monastycznego, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń apostolskich, instytutów świeckich oraz nowych form życia konsekrowanego.
- Od wieków potrzebni byli ludzie ze specjalną misją, stojący przed konkretnymi wyzwaniami danego czasu. Konsekrowani to ludzie Boga, ale gdyby spojrzeć na to szerzej, to poświęceni są wszyscy ochrzczeni - powiedziała Małgorzata Bartas Witan.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował badania, według których Kościół jest największą, po państwie, instytucja pomocy osobom potrzebującym. W jego strukturach działa 800 organizacji, z których 5 tys. różnych dzieł dociera do 3 mln osób indywidulanych, rodzin i grup. Ponad połowę tych dzieł prowadzą zakony żeńskie.
Życie konsekrowane miało olbrzymi wkład w budowanie kultury duchowej i materialnej, czego doskonałym świadectwem jest jedno z najstarszych obecnych w Polsce zakonów żeńskich Sióstr Benedyktynek w Staniątkach, obchodzący jubileusz 800-lecia. Jak podkreśla s. Małgorzata Borkowska, która 51 lat spędziła w zakonie, nasz klasztor to jeden z wielu ośrodków kultury i wiary chrześcijańskiej, które tworzyły średniowieczną Polskę. - Rola kulturotwórcza zakonów jest znana i dużo się o tym mówi, jednak w ekonomice naszych czasów, nazywa się to „produktem ubocznym”. Bo żaden klasztor nie powstał dla kultury. Klasztory zakłada się i mieszka w nich dla Boga – powiedziała s. Małgorzata Borkowska.
W tym roku mija także 200 lat od powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy od 80 lat są obecni i posługują w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. - Tym, co wyróżnia nas, Misjonarzy, spośród innych duchownych, jest krzyż oblacki, który jest przypomnieniem miłości Boga do każdego z nas. Charyzmatem oblatów jest posłannictwo do ubogich, duchowo i materialnie – powiedział o. Dariusz Malajka z Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, gdzie jest rektorem Bazyliki Mniejszej.
- Osoby konsekrowane, są wyświęcone na wyłączną służbę Bogu. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie anioły, tylko ludzie z krwi i kości, ze słabościami i grzechami, którzy szukają woli Bożej i przyjmują mądrość płynącą z góry od samego Stwórcy. Otwierają się na moc Ducha Świętego i przyjmują, to co Boże i co święte. Każdy z nas jest wezwany do tego, by naśladować piękno Jezusa, czyni to świat lepszym – tłumaczył o. Dariusz Majka.
Pius XI nazwał Oblatów ludźmi od misji specjalnych i trudnych, ponieważ pracowali m.in. wśród drwali kanadyjskich, Indian czy Eskimosów. Dziś bracia pracują między innymi w Turkmenistanie wśród islamu, gdzie próbują na co dzień budować mosty między ludźmi.
O tym jak mądrze budować dialog przypomina nam także Dzień Islamu w Kościele Katolickim, który w minionym tygodniu obchodziliśmy po raz 16. Jego tegoroczne hasło brzmiało: "Chrześcijanie i muzułmanie razem wobec przemocy popełnianej w imię religii". Nawiązuje ono do ataków terrorystycznych, dokonywanych w ubiegłym roku w Paryżu, przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.
O budowaniu porozumienia między ludźmi, także wyznawcami innych religii przypomina nam zaangażowanie wielu duchownych. Jednym z nich jest pracujący w Stambule, w Turcji dominikanin o. Claudio Monche, konsultor papieskiej rady ds. dialogu międzyreligijnego. Jak podkreślił zakonnik, Turcja to państwo wyznające islam, gdzie 99% mieszkańców to formalnie muzułmanie. - Chrześcijanie, to bardzo mała wspólnota, podzielona na mniejsze kościoły, co pozwala na doświadczenie dużej różnorodności – tłumaczył o. Claudio Monche. - Turcja jest wyjątkowym miejscem dla chrześcijaństwa, ponieważ prawdopodobnie 60% wydarzeń z Nowego Testamentu, miała miejsce właśnie tutaj. Jednocześnie chrześcijańska obecność jest w tym państwie anonimowa. Przypomina to może ziarno rzucone na ziemię, które jeśli nie będzie w stanie w pewnym sensie obumrzeć, to nie przyniesie też owoców. Zawsze istnieje konieczność dialogu miedzy chrześcijaństwem, a islamem. Między ludźmi – dodał konsultor.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas Witana i Przemysław Goławski
Data emisji: 31.10.2016 r.
Godzina emisji: 06.00