Redakcja Programów Katolickich

Miłosierdzie, kluczem do zrozumienia wiary

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 15:00
Radosne świętowanie zmartwychwstania, tydzień po Wielkanocy jest dodatkowo wzmocnione tajemnicą, którą w tę niedzielę wpisał sam Pan Jezus.
Audio
Obraz Jezusa Miłosiernego
Obraz Jezusa Miłosiernego

„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia.(…) Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników.” - mówił Pan Jezus do siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II stał się wykonawcą tego polecenia, bo w dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił ten dzień dla całego Kościoła, Dniem Miłosierdzia.

Ta rozniecona iskra Bożego miłosierdzia jest twórczo rozpalana przez obecnego papieża Franciszka, czego znakiem jest przeżywany obecnie z jego inicjatywy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. To zaproszenie dla każdego, do skorzystania ze źródeł Bożej łaski, której gwarantem jest sam Bóg.


Na zachodnim zboczu Jasnej Góry, u stóp tronu Królowej Polski w Częstochowie, w 1949 r. Księża Pallotyni wybudowali kościół. Poświęcenia świątyni i domu zakonnego dokonał ordynariusz częstochowski  bp Teodor Kubina. W czasie uroczystości wypowiedział słowa: „To miejsce niech służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy, kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny Miłosierdzia Bożego". Ks. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, w 1965 r. nawiedzając świątynię powiedział zaś: „Miejsce to, zwane Doliną Miłosierdzia Bożego, mieszczące w sobie coś z Tatr i Bałtyku, niech z Maryją woła Magnificat, a miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie". Od tego czasu uwidacznia się specjalne działanie Bożego Miłosierdzia w tym miejscu, zwanym odtąd Doliną Miłosierdzia. Pallotyni mieli przekonanie, że to miejsce ma służyć Bożemu Miłosierdziu i od samego początku jego kult, jest tutaj pielęgnowany.

W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach).

- Obraz zasłynął łaskami, co potwierdzają liczne świadectwa pielgrzymów przybywających do tego miejsca, osób uzdrowionych, i tych którzy poprosili o łaski dla siebie lub swojej rodziny – dodał ks. Andrzej Partika, pallotyn proboszcz parafii.

Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została jednak ustanowiona dopiero w 1960 r., jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem.

We wrześniu 1996 r. bp. Antoni Długosz wprowadził do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego relikwie Krzyża Świętego, przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II. Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Cuda, które odbyły się w tym miejscu potwierdzają liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności. Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w 1992 r. podniósł kościół – ze względu na rolę, jaką pełni w pielęgnowaniu i rozszerzaniu kultu – do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. 

- Od zawsze pielęgnujemy w tym miejscu kult Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwa, pielgrzymki, codzienna koronka i sympozja, organizowane od 50 lat, w których uczestniczył jeszcze bł. Michał Sopoćko czy kard. Karol Wojtyła. To wszystko, co związane jest formacją – dodał proboszcz.

Jak podkreśliła Monika Cyran, zaangażowana w różne inicjatywy parafialne, Dolina Miłosierdzia to wyjątkowe miejsce, które pallotyni prowadzą już od wielu lat. - Przyciągają do siebie szeroką ofertą duszpasterską, wiele z tych pomysłów jest stricte religijnych np.: kongresy, sympozja, grupy biblijne oraz świeckie jak np. kurs tańca. Jak dodaje pani Monika, dla każdego coś się tutaj znajdzie, są Msze dziecięce, Dolina Seniora, czy Msze dla singli, które odprawiane są od ponad roku. – Zrodził się z tego już nawet jeden ślub, a także kilka par i mnóstwo przyjaźni. Do Doliny Miłosierdzia przyjeżdżają ludzie nie tylko z samej Częstochowy, ale całego Śląska, Wrocławia, a nawet Gdańska i innych odległych regionów Polski.

- Wszystkie inicjatywy są dla nas bardzo cenne, ponieważ pochodzą od parafian. Trzeba im było tylko dać możliwość działania – powiedział ks. Andrzej Partika. - Istotne jest w tym przypadku zaufanie, bo tutaj znajduje ono podatny grunt.
Bieg Miłosierdzia zasila budżet pomocy osobom bezdomnym. Dzięki dwóm pierwszym biegom, udało się uruchomić kuchnię i łaźnię dla osób bezdomnych, tegoroczny, trzeci będzie skierowany z pomocą dla dzieci z ubogich rodzin, które będą miały dzięki temu wykupywane obiady w szkole.

- Dom pomocy bezdomnym, pomoc dla dzieci w szkołach, jadłodajnia, różne pojedyncze akcje pomocowe dla tych grupy ludzi, kolejny Bieg Miłosierdzia – wymieniał Krzysztof Jeż, przedstawiciel rady parafialnej. - W Dolinie Miłosierdzia odbywa się wiele bardzo ciekawych inicjatywy, wszystkie dzięki wielkiemu zaangażowaniu księdza proboszcza Andrzeja Partyki i wiernych – powiedział parafianin.

- Pallotyni wciąż są w pewnym sensie awangardą, ponieważ nikt poza nami nie dostrzegł dużego zaangażowania świeckich w dzieła prowadzone przez Kościół. Nasz założyciel chciał przełamać barierę pomiędzy tymi, którzy są „przed” i „za” ołtarzem. Świeckich nie ma bez nas, a nas bez świeckich

Jako pallotyni robimy wszystko, żeby osoby świeckie, czuły się odpowiedzialne za Kościół – powiedział ks. Radosław Hyrka.

- Dolina Miłosierdzia działa już od prawie siedemdziesięciu lat. To wypadkowa pracy naszych współbraci, niektórzy już odeszli, a inni zostawili tu sporo pracy i serca. Jako pallotyni jesteśmy pozytywnie skazani na te formę współpracy, co wynika z charyzmatu. Pallotyn musi łączyć, nie dzielić oraz budować, a nie burzyć – podkreślił ks. Jarosław Rodzik, sekretarz ds. misji, redaktor naczelny pism: „Horyzonty misyjne” i „Apostoł Miłosierdzia”.

Arcybiskup Wacław Depo o znaczeniu Doliny Miłosierdzia, wypowiedział się, że jest to jedno z ważniejszych miejsc w archidiecezji. - Imię Jezus oznacza „Bóg zbawia”, ale również zaprasza do współpracy. Cicha rola Doliny Miłosierdzia i pallotynów, którzy przez dziesiątki lat tu funkcjonują jest dla Kościoła wielkim znakiem obdarowania – podkreślił arcybiskup. 


Tegoroczna Niedziela Miłosierdzia przypadła w przededniu przeniesionej z 25 marca na 4 kwietnia, Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Uroczystość ta łączy się w Polsce z obchodami Dnia Świętości Życia, ustanowionego przez Episkopat Polski w 1998 r. Jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Inicjatywa biskupów była odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium vitae”. Dzień Świętości Życia – to swoista okazja do podjęcia w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia czynu Miłosierdzia – jakim jest modlitwa za najbardziej bezbronnych – przypomniała Małgorzata Bartas - Witan.

Uroczystość Zwiastowania to tradycyjna data dla podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego.  Jest to konkretny sposób realizacji zaproszenia do bycia Miłosiernym, do czego specjalnie zachęca Ojciec Święty, Franciszek. 

Jak podkreśla Katarzyna Pazdan autorka książki „Mali pomocnicy Boga”, jest to też okazja do podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego. -W tym roku święto przeniesiono z 25 marca, kiedy wiele osób podejmuje duchową adopcję. Kalendarzowo dzień przypadał na Wielki Piątek. W tym roku miało to wymiar bardzo symboliczny. Jezus umierając na krzyżu, w geście opuszczenia, który wraził słowami: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił”, fizycznie wykrzyczał ból tych dzieci, które zostały opuszczone przez swoich rodziców. Uroczystość przeniesiona została jednak na tydzień, w którym nasze oczy szczególnie kierują się ku miłosierdziu Boga. Pokazuje to jak niewielki krok dzieli nas od krzyża i cierpienia do miłosierdzia – powiedziała Katarzyna Pazdan.- Modlitwa podjęta za nienarodzone dziecko i jego rodzinę, jest szczególnym darem miłości dla drugiego człowieka. Dzięki niej, stajemy się przedłużeniem miłosiernego serca Boga. Warto pamiętać, że dawanie dobra razem, buduje więzi w rodzinie – dodała.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas Witan.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas Witan

Data emisji: 3.04.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Czytaj także

"Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego triumfem Bożej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 12:02
Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi. "Zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 13:10
Papieskie orędzie świąteczne i błogosławieństwo Miastu i Światu zakończyły uroczystości wielkanocne w Watykanie. Towarzyszyły im nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, co jednak nie odstraszyło tysięcy wiernych, przybyłych ze wszystkich zakątków świata.
rozwiń zwiń