Od dnia 28 czerwca przez całe wakacje "Jedynce Familijnej" przewodzić będzie hasło "Korzenie kultury". W programie naszego radiowego poranka pojawią się nowe cykle audycji, które jak mamy nadzieję, będą zaczynem lub kontynuacją odkrywania bogatej historii i kultury chrześcijaństwa.
Każda wakacyjna niedziela poświęcona będzie zatem historii i charakterystyce duchowości wybranych Zakonów. Zapraszamy również do słuchania baśniowych słuchowisk oraz cyklu "Tajemnicze Miejsce", czyli przewodnika, w którym opowiadamy o interesujących miejscach historycznych, dobrach kulturowych oraz zabytkach w Polsce, które warto zwiedzić.
28 czerwca - BONIFRATRZY
BONIFRATRZY - katolicki zakon szpitalny założony (początkowo jako wspólnota świecka) w 1540 roku w Hiszpanii przez św. Jana Bożego w celu opieki nad chorymi. W 1609 roku w Krakowie, po tym jak króla Zygmunta III wyleczył bonifrater z Wiednia. mieszczanin krakowski Walerian Montelupi podarował zakonnikom działkę przy ul. św. Jana, na której wzniesiono klasztor, przeniesiony w 1812 r. na Kazimierz. Wkrótce założono domy zakonne w Lublinie, Zamościu, Krasnymstawie, Lwowie. Polskie klasztory utworzyły prowincję zakonną w 1633 r. W 1650 Bogusław Leszczyński osadza bonifratrów na warszawskim Lesznie. Król August II wystawił im kościół z klasztorem przy ul. Bonifraterskiej w Warszawie.
Korespondencja zagraniczna związana z historią i siedzibą zakonu – Hiszpania – korespondencja ks. Marka Raczkiewicza
Kalendarium historyczne
Kochane życie
„KORZENIE KULTURY”- historia sprowadzenia zakonu Bonifratrów do Polski, dobra cywilizacyjne zaszczepione na terenie Polski. Opowiada historyk zakonu - br. Jan z Dukli Ścieranka OH – przeor konwentu
TEATR WYOBRAŹNI
LEGENDY I BAŚNIE
„TAJEMNICZE MIEJSCE” dobra kulturowe, zabytki, które warto zobaczyć na terenie Polski - Kościół Bonifratrów w Krakowie
TEMAT DNIA – Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami zaprasza na letnie szkolenie w ośrodku w Chorwacji. Mogą zgłaszać się dziewczęta i chłopcy, uczniowie szkół średnich i studenci, pragnący uzyskać stopień żeglarza. Oprócz regularnych zajęć teoretycznych i praktycznych na wodzie, które są konieczne, by zdawać egzaminy przed Komisją Polskiego Związku Żeglarskiego, każdego dnia sprawowana będzie msza św. potem konferencja religijna. O formację duchową przyszłych żeglarzy zadbają "kierownicy wychowania duchowego" - czyli księża - żeglarze.
Gość Joanny Ładzińskiej – Molak – ks. prałat Andrzej Jaskuła – Prezes Stowarzyszenia Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami.
Magazyn informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie”
Jan Paweł II - wypowiedź na temat zakonów
Prowadzenie – M. i M. Orłowscy
Wydawca – Małgorzata Glabisz-Pniewska