Redakcja Programów Katolickich

Deo at patrie - przez 100-lat Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 11:00
Dlaczego Kardynała Sapiehę nazywano Niezłomnym? Jak to było możliwe, że w rządzie zasiadał Prymas? Jak duchowni uzasadniali nawoływania z ambon do walki o niepodległość, z których znany był abp. Teodorowicz? Powiemy o tym w Familijnej Jedynce.
Audio
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery Sławek
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery SławekFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

 „Idźcie i oswobodźcie Ojczyznę, przywróćcie jej całkowita wolność!” - usłyszeli członkowie powstałej Rady Regencyjnej, w skład której wchodził kard. A. Kakowski, w katedrze Św. Jana w Warszawie, składając przysięgę „Deo at Patrie”.

Miesiąc po odzyskaniu niepodległości, 10 grudnia 1918 roku  biskupi polscy w liście pasterskim do wiernych, pisali: „(...)połączmy się, aby budować gmach naszej Ojczyzny. Kościół pójdzie potrzebom narodowym jak najdalej na rękę”. Po proklamacji niepodległości rozpoczęła się walka o jedność i o granice odrodzonej Ojczyzny. Wzięli w niej udział również biskupi i podlegli im księża.

Na drodze do niepodległości Polski stanęła niezwykła mozaika kapłańskich postaci: Prymas Królestwa Polskiego Abp. Aleksander Kakowski-  charyzmatyczny mąż stanu, dyplomata i prawnik. Nieugięty ormiański abp Józef Teodorowicz, kard. Adam Sapieha - Książe Niezłomny. 

W Familijnej Jedynce opowiemy o działaniach społecznych, duchowych i kulturowych Kościoła chwilę przed i w 1918 roku, min o utworzeniu w 1918 KUL-u, powołaniu w  dniach 1 i 2 listopada 1918   Związku Harcerstwa Polskiego, którego duchowym przywódcą i autorem harcerskiego krzyża był ksiądz dr Kazimierz Lutosławski, powołaniu pierwszego polskiego Nuncjusza Apostolskiego i utworzeniu w 1918 roku Ordynariatu Polowego.

A kiedy po 1945 roku kiedy  Polska na nowo musiała walczyć o niepodległość-  przypomnimy postaci kard. August Hlonda, kard. St. Wyszyńskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II działających w myśl dawnej przysięgi „Deo at Patrie”.

Jednocześnie będziemy zapraszać słuchaczy do udziału w wydarzeniach antenowych Radiowej Jedynki, a obecnych hierarchów Kościoła zapytamy o wolność „daną i zadaną”.

Audycja bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi, materiałami dźwiękowymi i muzyką.

Goście audycji: abp. Marek Solarczyk dr historii Kościoła, dr Ewa Czaczkowska- historyk, autorka biografii kard. Wyszyńskiego i prof. Jan Żaryn- znawca historii Kościoła XX wieku.



Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz, Dariusz Wydrych

Data emisji: 11.11.2018 r.

Godzina emisji: 06.00