Redakcja Programów Katolickich

Niedziela Ad Gentes

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 06:00
Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce modli się i wspiera finansowo misje. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego funduszu ponad 1,4 mln zł trafiło do rąk misjonarek i misjonarzy. Dzięki hojności wiernych w Polsce misjonarze zrealizowali 99 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w marcu ubiegłego roku spowolniła a niekiedy uniemożliwiła posługę misjonarzy. W wielu krajach Ameryki Południowej sytuację pogarszają niepokoje społeczne, drożyzna i galopująca inflacja. Wprowadzono surowe restrykcje, praktycznie uniemożliwiając działalność placówkom misyjnym. Zamknięto kościoły, ograniczono misjonarzom możliwość poruszania się.

W Afryce trudno nawet o zapewnienie środków ochrony dla misjonarek w szpitalach, porodówkach i ośrodkach zdrowia. Siostry prowadzące ośrodki zdrowia skarżą się, że brakuje maseczek, płynów dezynfekujących, nawet zwykłego mydła. Nie ma mowy o robieniu testów na koronawirusa. W takich warunkach trudno o optymizm, a jednak misjonarki trwają przy swych chorych i podopiecznych.

W Familijnej Jedynce powiemy o tym jak wygląda praca misjonarzy, misjonarek i osób świeckich na misjach w czasie pandemii koronawirusa. Polscy misjonarze mnie wrócili do kraju mimo, że mieli taką możliwość. Zostali ze swoimi parafianami żeby ich wspierać i pomagać szczególnie wtedy gdy nie mogli oni liczyć na pomoc ze strony państwa.

Powiemy także o akcji Misjonarz na Post, która polega na duchowym wsparciu misjonarzy.

Gośćmi w audycji będą m.in.:

o. Kazimierz Szymczycha – Sekretarz Komisji ds. Misji KEP

Ks. Zbigniew Sobolewski – dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes

Ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor Miva Polska

Ks. Grzegorz Pańczyk – misjonarz z Boliwii

Zaprasza Sylwia Sułkowska

 

W audycji także:

Rodzinna gra o Prymasie Stefanie Wyszyńskim

Non Possumus - nie możemy pozwolić, tak kardynał Stefan Wyszyński, odpowiedział  na próbę odbierania wolności Kościołowi przez ateistyczne władze PRL-u.  Do czego te historyczne słowa, ale także sama postać Prymasa zainspirowała pewną warszawską rodzinę?  Mama, tata i pięć córek, w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia przygotowała .. grę planszową. W dwu wersjach.  Junior - dla małych dzieci oraz Family 10plus - dla starszych członków rodziny. W grze noszącej tytuł NON POSSUMUS zawodnicy zbierają żetony m.in. szacunku, przebaczenia, współczucia, które mogą wymieniać na Kafle Społecznej Krucjaty Miłości Prymasa Wyszyńskiego, dające punkty zwycięstwa. Dlaczego nazwali tę grę NON POSSUMUS i jakie okoliczności towarzyszyły jej powstaniu? Pytanie podczas podejmują autorzy gry Weronika i Kamil Kreczko oraz ich córki Anielki. A do rodzinnej rozgrywki zaprasza Małgorzata Bartas-Witan


Posłuchaj
08:39 NON POSSUMUS - gra rodzinna o Prymasie Wyszyńskim.mp3 NON POSSUMUS - gra rodzinna o Prymasie Wyszyńskim

 


Posłuchaj
10:27 [ PR1]PR1 (mp3) 28 luty 2021 08_22_09.mp3 ważne sprawy

02:04 [ PR1]PR1 (mp3) 28 luty 2021 06_19_24.mp3 Kochane życie felieton Elżbiety Nowak

09:41 [ PR1]PR1 (mp3) 28 luty 2021 08_39_43.mp3 magazyn z Życia Kościoła

   

 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Przemysław Goławski

Data emisji: 28.02.2021 r.

Godzina emisji: 06.00