Redakcja Programów Katolickich

Kardynał s. Wyszyński- w służbie Kościoła i Ojczyzny…

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 07:00
Polskie Radio przekazuje w ręce słuchaczy najnowszy album płytowy, który pokazuje niezwykłość sylwetki Prymasa Tysiąclecia. To dźwiękowa opowieść autorstwa dziennikarki Elżbiety Staniszewskiej, twórczyni wielu płyt Polskiego Radia dotyczących najnowszej historii Kościoła. O procesie kanonizacji, o osobistych spojrzeniach na postać Prymasa Tysiąclecia i procesie tworzenia płyty opowiadać będą autorka- Elżbieta Staniszewska oraz ks. prof. Józef Naumowicz.
Audio
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Łomży. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas głoszenia homilii
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Łomży. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas głoszenia homiliiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ponadto w audycji:

29 sierpnia, kościół akademicki św. Anny - Msza św. przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży i ikonie Matki Bożej, a następnie czuwanie modlitewne. Peregrynacja po Polsce. Krzyż i ikona Matki Bożej Pocieszycielki Ludu, symbole Światowych Dni Młodzieży będą pielgrzymowały po polskich diecezjach od 21 sierpnia do 1 września. W archidiecezji warszawskiej ich peregrynacja będzie miała miejsce w niedzielę 29 sierpnia w kościele akademickim św. Anny. W programie: adoracja, msza święta i uwielbienie prowadzone przez zespół Brighter Day.

Łagiewniki: abp Jędraszewski zainaugurował nowennę przed 20. rocznicą Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu W przyszłym roku będzie obchodzona 20-rocznica Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Z tej okazji metropolita krakowski ogłosił specjalną nowennę. Będzie przeżywana pod hasłem: „Miło-sierdzie nadzieją dla świata”. Od września do lipca, w niedzielę po siedemnastym dniu miesiąca, bogactwo treści papieskiego Aktu zawierzenia będzie odkrywane w rozważaniach przygotowanych przez abp. Marka Jędraszewskiego.

WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI Film dokumentalny o Matce Elżbiecie Róży Czackiej - twórców jednego z najciekawszych dokumentów o Prymasie Wyszyńskim „Ojciec i Pasterz”.Twórcy filmu podążają drogą życia i dzieł przyszłej blogosławionej. Dotarli do Sióstr Zakonnych , które Matkę Czacką pamiętają i wielu starszych i młodszych wychowanków Lasek - m.in. Romana Roczenia - wychowanka Lasek, który wygrywa festiwale szantowe, gra w tenisa ( tak , niewidomi mogą grać w tenisa ), organizuje rejsy dla niewidomych na morzu, gdzie w proporcjach 50/50 pływają na „Zawiszy Czarnym”.

Laski - jak mówi w filmie Krzysztof Zanussi - są pomnikiem Matki Czackiej i ważną częścią historii Polski i polskiego katolicyzmu. Kto w Laskach nie był z pewnością po obejrzeniu filmu zechce tam pojechać. Skąd tytuł filmu ? Z nauczania Matki Czackiej. W filmie pada bowiem takie zdanie, że to co najważniejsze często jest niewidoczne dla oczu. Oczami nie wszystko widzimy .I w tym zdaniu kryje się klucz do zrozumienia Lasek - to miejsce stworzono i działa dla niewidomych nie tylko na ciele ale i na duszy. Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Piotr Górski, autorem zdjęć Grzegorz Liwiński a producentami Malwina Kiepiel i Edyta Łysiak. Uroczysta Premiera filmu odbędzie się w Laskach - 5 września. Film będzie można obejrzeć 12 września 2021 - w dniu Beatyfikacji w TVP 1, a później na vod.tvp.pl

Zaprasza - Mariola Orłowska


Posłuchaj
12:01 [ PR1]PR1 (mp3) 29 sierpień 2021 08_20_40.mp3 Ważne sprawy

02:25 [ PR1]PR1 (mp3) 29 sierpień 2021 06_20_22.mp3 Kochane życie

09:46 [ PR1]PR1 (mp3) 29 sierpień 2021 08_40_02.mp3 Magazyn z życia Kościoła

   


 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 29.08.2021 r.

Godzina emisji: 06.00