Redakcja Programów Katolickich

Ubogi mędrzec paradoksu – wspomnienia o ks. Twardowskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 10:00
Należał do grona najwybitniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia. W obliczu szóstej rocznicy śmierci ks. Jana Twardowskiego pochylamy się nad jego poezją i życiem.
Ubogi mędrzec paradoksu  wspomnienia o ks. Twardowskim
Foto: znak.com.pl

Był człowiekiem paradoksu, którego zwykł używać w swoich wierszach. Prowadził życie skromnego duchownego, mimo to zyskał rozgłos i uznanie za swoją twórczość. Chciał mówić do ludzi przez swoją poezję, ale zabraniał stawiania sobie pomników i gloryfikowania za życia. - Ludzie czytali go jak mędrca, szukając odpowiedzi – jak żyć – mówi gość Jedynki Waldemar Smaszcz, historyk literatury, autor książek o ks. Janie Twardowskim i znawca jego twórczości,.

Zdaniem historyka postrzeganie poety wyłącznie przez pryzmat przyrody zawartej w wierszach byłoby dużym uproszczeniem. - Czasami jest tak, że coś, co mieści się doskonale w obrazie człowieka, przesłania prawdę, z której wyrosło – tłumaczy.  Dlatego należy szerzej spojrzeć na określenia, które na dobre do przylgnęły do poety. - Ksiądz Jan od Biedronki to bardzo ważne nawiązanie do św. Jana od Krzyża – mówi Smaszcz.

W audycji wyjaśniamy, dlaczego barok i dwudziestolecie międzywojenne stały się istotnymi inspiracjami dla ks. Twardowskiego.  Autorka wydanej niedawno biografii poety – Magdalena Grzebałkowska, opowiada o znalezionych opiniach na temat poezji ks. Jana i czy pod pomnikiem z brązu znalazła pełnokrwistego człowieka z codziennymi bolączkami. Dowiadujemy się również, jak ciężko dotrzeć do śladów po człowieku, który pragnął pozostawić po sobie przede wszystkim twórczość, a nie pamiątki z życia prywatnego.

Ponadto w audycji:
Kalendarium historyczne – dźwiękowy kalendarz Jedynki.
Kochane życie – felieton Elżbiety Nowak.
Felieton o. Grzegorza Dobroczyńskiego.
Słuchowisko dla dzieci – „Pamiętnik papieskiego anioła” Pawła Zuchniewicza, czyta Krzysztof Ziemiec.
Ważne sprawy – Jan Pniewski i jego gość ks. prof. Witold Kawecki, teolog kultury.
Magazyn Informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie”.

(kk/pg)

Czytaj także

Śpieszmy się kochać ludzi - koncert poezji śpiewanej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2011 06:00
Koncert poświęcony twórczości i działalności prozaika, poety, duszpasterza - księdza Jana Twardowskiego w 5. rocznicę śmierci kapłana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewangelia Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 11:00
Choć Jan Paweł II nie jest kolejnym ewangelistą, to z całą pewnością wypowiedzi Papieża komentujące najważniejsze wydarzenia opisane na kartach Nowego Testamentu pomagają wniknąć głębiej w istotę Ewangelii.
rozwiń zwiń