"Tydzień Jezusa to jedyny w swoim rodzaju festiwal, organizowany przez ludzi, dla których Bóg jest na pierwszym miejscu przez 365 dni w roku" - taki komunikat widnieje na stronie internetowej imprezy, w której organizację zaangażowało się większość protestanckich kościołów w Warszawie.
Z ramienia Kościoła katolickiego udział zadeklarowali ks. Antoni Wita FDP z Zakonu Orionistów i Jacek Weigl - lider wspólnoty Chefsiba oraz dyrektor chrześcijańskiej szkoły Samuel. Tydzień Jezusa został objęty honorowym patronatem posła Johna Abrahama Godsona.
Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Glory"
W ramach Tygodnia Jezusa odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Glory", podczas którego wystąpią m.in. Mietek Szcześniak i Deus Meus, Exodus 15 oraz chrześcijański raper Kolah. Jedną z ciekawszych atrakcji ma być koncert Leland Johnson, który zajął drugie miejsce na świecie w konkursie naśladowania Elvisa Presleya. Zasiądzie on w jury festiwalu obok basisty Budki Suflera Mirosława Stępnia i dziennikarza radiowego Waldemara Kasperczaka. Przesłuchania rozpoczną się w środę 24 czerwca i trwać będą aż do soboty. Na zwycięzców czeka kwota w wysokości 15000 zł. Dla wykonawców, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce przewidziano nagrody pocieszenia: pakiet godzin studyjnych i realizację profesjonalnego teledysku. Każdy dzień festiwalu zakończy się występem gwiazd muzyki chrześcijańskiej. Finałowy koncert odbędzie się po ogólnopolskim Marszu dla Jezusa. Obok przedstawicieli sceny chrześcijańskiej wezmą w nim udział zwycięzcy festiwalu oraz muzycy, których twórczość spotkała się z największe uznanie jury.
Afrykańskie brzmienie
25 czerwca o godz. 19 na polu Mokotowskim odbędzie się koncert Leye Oladipupo - autora tekstów, lidera uwielbienia, perkusisty i producenta. Leye ma opinię jednego z najlepszych perkusistów w świecie muzyki chrześcijańskiej. Urodził się w Lagos w Nigerii i już od dzieciństwa grał na perkusji w swoim kościele. Fascynacją jazzem zaraził się od muzyków takich jak Dave Weckl, Steve Gadd i James Bradley Junior. W wieku 18 lat założył swój pierwszy zespół D'Rovans. Później grał w zespołach uwielbieniowych Agbala Itura oraz Shekinach glory. W swoim dorobku ma niezliczone koncerty na międzynarodowych konferencjach na całym świecie, prowadzenie seminariów i warsztatów oraz dwa albumy: "Number One" i "You too much".
Marsz dla Jezusa
W sobotę 27 czerwca o godz. 12 z Placu Bankowego po raz kolejny wyruszy natomiast Ogólnopolski Marsz dla Jezusa. Na ulicach Warszawy znów pojawią się biało-czerwone baloniki, charakterystyczne czerwone koszulki z treściami o charakterze ewangelizacyjnym. W pokojowej manifestacji wezmą udział katolicy i protestanci z różnych denominacji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę krzewienia chrześcijańskich wartości, będących fundamentem zachodniej cywilizacji.
Zdaniem Artura Pawłowskiego, głównego organizatora marszu, wypierając się moralnych zasad pochodzących z Pisma Świętego, Europa podcina gałąź, na której siedzi. - Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy wyznawcy Chrystusa. Pokażmy, że nasza wiara jest pozytywna. Że pokój, dobro i miłość nie utraciły na znaczeniu. Będziemy maszerować w jedności, ku czci naszego Boga i nie jest to smutne wydarzenie, lecz prawdziwe święto pełne radości i modlitwy - przekonuje Pawłowski.
Na trasie zaplanowano przystanki, podczas których odbędą się modlitwy m.in. o Polskę, Warszawę oraz urzędników i polityków. Będzie można usłyszeć krótkie przemówienia osób duchownych i przedstawicieli wspólnot zaangażowanych w organizację Tygodnia Jezusa.
Slot Warszawa
Warszawski Slot to z kolei prawdziwa gratka dla miłośników kultury alternatywnej. W ramach imprezy od 24 do 27 czerwca odbędą się liczne koncerty. Malchus zabierze słuchaczy w podróż po zakamarkach sfrustrowanej duszy młodego Polaka. Zespół znany jest z mocnego, hardcorowego brzmienia, okraszonego wpadającymi w ucho melodiami. Hedlinerem programu będzie rosyjski alter rockowy zespół Nuteki, który popularność zdobywał grając ostry rapcor. Na scenie pojawi się znany z formacji Royal Rap hip-hopowiec Kolah oraz Poison. Odbędą się również koncerty Rymcerzy, Allena, Wiecznego oraz rapera o mało optymistycznym pseudonimie "Kryzys". Pozytywnych wibracji z pewnością dostarczy Arci. Z pochodzenia Armeńczyk w wyjątkowy sposób łączy reggae i hip-hop osadzony na melodyjnych i dynamicznych bitach. W ramach Slotu odbędą się liczne warsztaty, m.in. z fryzjerstwa, strzelania z łuku, graffiti i odlewania z wosku oraz spotkania z twórcami i gośćmi programów "I’am second" i "Na poddaszu". Na widzów nocnego kina czekać będą filmy wybrane przez Adama Bajerskiego. O morale uczestników imprezy zadbają znani mówcy motywacyjni i coachowie: Jacek Walkiewicz, Dawid Wawrzyniak i Andrzej Burzyński.
Festiwal Filmów Chrześcijańskich w Kinie Wisła
Kino chrześcijańskie najczęściej kojarzone jest z adaptacjami historycznych opowieści o postaciach biblijnych lub żywotach świętych. Z pewnością filmy te stanowią nieocenioną wartość, jednak prezentowane na festiwalu ujęcie kina chrześcijańskiego będzie szersze i znacznie bliższe czasom współczesnym. Na widzów czekać będzie kilkanaście filmów produkcji amerykańskiej, europejskiej oraz polskiej.
Jednym z nich jest obraz braci Jona i Andy’ego Erwinów częściowo inspirowany autentyczną historią Gianny Jessen - kobiety, która przeżyła własną aborcję. Szukając swej biologicznej matki, odkrywa prawdę o sobie - o tym, że urodziła się w trakcie aborcji. Obraz wiernie ukazuje osobę, która przeszła na samym początku życia olbrzymią traumę. Choć doświadczenie to nie zachowało się w jej pamięci, ma ogromny wpływ na jej postawę wobec bliskich i świata.
Kolejnym ciekawym filmem, który pojawi się na festiwalu jest Łaska i Miłosierdzie reżyserii Davida G.Evansa. Produkcja opowiada o przypadkowym spotkaniu, które na zawsze odmienia życie dwóch mężczyzn - pełnego rasistowskich uprzedzeń policjanta i czarnoskórego pastora. Policjant Bill "Mac" McDonald (Michael Joiner) traci w wypadku ukochanego syna i przez kilkanaście kolejnych lat nie może pogodzić się z jego śmiercią. Jest pełen bólu i rasistowskich uprzedzeń. Obwinia o wszystko Boga, robi się zgorzkniały i coraz bardziej oddala się od rodziny. Czy mężczyźni będą w stanie znaleźć wspólny język i nawzajem się wesprzeć? Inspirujący dramat, opowiadający o poszukiwaniu odkupienia, przezwyciężaniu rasowych uprzedzeń i sile wiary.
Ponadto w ramach festiwalu odbędą się projekcje następujących filmów: "Odważni", "Powrót do domu", "Adwokat ulicy", "Mesjasz bus", "Więcej niż sen", "Ostrze włóczni", "Strzelając do psów", "Wiara króla", "Bezcenny dar", "Odporni", "Pole Abla", "Głupi mądry film".
Filary Ognia po raz pierwszy w Polsce
Amerykański musical Brenta Grosvenora w broadwayowskim wykonaniu prezentuje Dzieje Apostolskie w pełnej choreografii. Przedstawienie w stylu i brzmieniu rodem z Broadwayu opowiada historię głównego krzewiciela chrześcijaństwa, jakim był apostoł Paweł. Piękna muzyka, dramatyczna gra aktorów i efekty oświetleniowe czynią z musicalu wydarzenie wyjątkowe nie tylko dla osób wierzących, lecz także dla wszystkich miłośników teatru. Spektakl będzie można obejrzeć 24 i 25 czerwca w kościele Chrześcijańska Społeczność Północ, przy ul. Elektronowej 10. Wstęp wolny.
mr, tydzienjezusa.pl