Redakcja Programów Katolickich

Więzień, apostoł, błogosławiony

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 11:00
Pisał że jesteśmy wyświęceni nie na to, żebyśmy się oszczędzali, ale na to gdy jak trzeba dusze swoje kładli za owoce Chrystusowe. Kim był ks. Władysław Bukowiński?
Audio
Więzień, apostoł, błogosławiony
Foto: Krzysztof Tadej

Wszechstronnie wykształcony Polak, patriota, kapłan, który pokazał ludziom że można żyć odważnie i z wiarą. 13 lat 5 miesięcy i 10 dni spędził w łagrach sowieckich i więzieniach. Potajemnie odprawiał Msze św. , spowiadał i bierzmował na terenie obecnego Kazachstanu. Gdy był zdradzany, ponownie trafiał do więzienia.  Nie zachowywał niechęci i nienawiści wobec tych, którzy sprawili mu tak wiele cierpienia. Przeżył w dłoniach Opatrzności Bożej piekło wojny, łagrów, komunizmu, z podniesioną głową, uśmiechnięta twarzą i szczerym poczuciem humoru szedł przez życie. Powierzono mu ewangelizacje, a on dotarł tam gdzie Boga było potrzeba najbardziej. Prześladowany nie narzekał na swój los i cicho odmawiając różaniec szukał nadziei w każdej trudnej sytuacji. To ks. Władysław Bukowiński, beatyfikowany w diecezji karagandyjskiej 11 września 2016 r.

- To wyjątkowa postać, którą warto poznać. Dobrowolnie zdecydował się na bycie z zesłanymi i był z nimi do końca, nawet wtedy kiedy mógł wrócić do Polski. To osobowość, która się nie narzucała, ale jednocześnie nie bała się – opowiadał ks. Jan Dohnalik kanclerz Kurii Polowej.

Ci, którzy go znali mówią o nim, że był on misjonarzem Kazachstanu i Apostołem Miłosierdzia. Jego cały proces rozpoczął już Jan Paweł II, kiedy napisał do Karagandy, że cieszy się iż postać tego heroicznego kapłana nie idzie w zapomnienie, a przeciwnie pozostaje w pamięci jako pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowań z powodu wiary i pochodzenia. „Bogu dziękuję że mogłem go osobiście poznać i budować się jego świadectwem” – pisał Jan Paweł II. - Te ostatnie słowa można było uznać za wstępną beatyfikacją, skoro dla samego papieża, był takim świadkiem - powiedział ks. Jan Nowak – postulator procesu beatyfikacyjnego.

Św. Jan Paweł II w czasie swojej podróży apostolskiej do Kazachstanu w 2001 r. powiedział o nim: „Księdza Władysława Bukowińskiego wielokrotnie spotykałem i zawsze podziwiałem za kapłańską wierność i apostolski zapał. Był szczególnie związany z Karagandą. Pragnę dzisiaj złożyć w imieniu Kościoła hołd zarówno jemu jak i wszystkim zesłańcom”.

Jak wspominał ks. Jan Dohnalik, do procesu beatyfikacyjnego o. Bukowińskiego zaangażowanych było wielu ludzi, ponieważ świadków jego życia trzeba było szukać po całej Europie. Jednak każdy kto brał w tym udział, szybko się z nim zaprzyjaźniał – dodał kanclerz.

Krzysztof  Tadej,  autor filmu „Człowiek Boga”, który został zrealizowany w Polsce, na Ukrainie i w Kazachstanie powiedział, że produkcja która trwała 6 miesięcy to było wielkie przeżycie i przygoda. - To krystaliczna postać – podkreślił reżyser. - On mówi nam, że trzeba być odważnym w każdej sytuacji i nie ma takiej, z której nie byłoby wyjścia. Kiedy człowiek znajduje się w najtrudniejszych momentach swojego życia, zawsze może odwołać się do Boga. Gdybym miał zaś streścić życie ks. Bukowińskiego w jednym słowie to wybrałbym: przebaczenie - dodał Krzysztof  Tadej.

- Był wielkim patriotą, który historię polski napisał w więzieniu, nie wiem jak i na czym to zrobił, ale mam nadzieję, że po jego beatyfikacji postać ta będzie jeszcze bardziej znana, ponieważ był on kimś na miarę Jana Pawła II – powiedział abp Tomasz Peta, metropolita Astany, przewodniczący konferencji biskupów Kazachstanu.

11 września 2016 r. w Karagandzie, w Kazachstanie został beatyfikowany ks. Władysław Bukowiński (1904-1974). Uroczystość odbyła się w Diecezji Karagandyjskiej, której powierzchnia jest dwa razy większa niż Polska, a pracuje tam zaledwie… 18 kapłanów. W całym Kazachstanie zaś 80. Na to historyczne wydarzenia przyjechały grupy pielgrzymów z Rosji, Ukrainy, Polski, Włoch i Niemiec. Ks. Bukowiński został pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 11.09.2016 r.

Godzina emisji: 06.00