Redakcja Programów Katolickich

25 lat Kościoła na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 14:00
W sierpniu tego roku arcybiskup metropolita senior archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, kard. Marian Jaworski ukończył 90 lat. Od roku 1991 przez lat 19 był pierwszym po wojnie arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. Czego dokonał?
Audio
Lwów
Lwów Foto: Dmitriy Vasilenko/flickr/CC BY 2.0

- Chciałem zorganizować ingres po przyjeździe do Lwowa, jednak władze się nie zgodziły, wszedłem więc po cichu – nie chciałem organizować żadnej prowokacji. Sobór Watykański II mówił, że trzeba szerzyć ekumenizm i pojednanie. Kiedy przyszedłem do Lwowa powiedziałem sobie, że muszę pokazać czym jest pokój i zgoda - wspominał kard. Marian Jaworski.

Doceniany był nie tylko przez podwładnych, ale także mieszkańców Ukrainy niezwiązanych nawet z kościołem. Kiedy w sierpniu, tego roku skończył 90 lat, miesiąc później kościół rzymskokatolicki na Ukrainie obchodził 25-lecie odnowienia struktur kościelnych, po upadku komunizmu w dawnym Związku Radzieckim. Jednak nie tylko z tego powodu nie da się mówić o tej rocznicy bez udziału w niej abp Mariana Jaworskiego.

16 stycznia 1991 roku, kiedy papież mógł przywrócić struktury katolickie na Ukrainie, mianował go pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim. W tym też czasie zaczęła się tworzyć konferencja biskupów katolickich Ukrainy. Jej pierwszym przewodniczącym został w 1992 roku właśnie abp Jaworski. Zdaniem o. Kazimierza Piotrowskiego, redemptorysty, dzięki funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy miał on ogromny wpływ na sposób istnienia tam kościoła łacińskiego.

Swoją pracę zaczynał jednak w niełatwych warunkach.
- W tamtym czasie około 80% kościołów było mocno uszkodzonych lub w ruinie. Kiedy to tworzyły się dopiero wspólnoty i kościoły. Wierni spotykali się wówczas na modlitwie w domach, cmentarzach, czy kaplicach. Trzeba było odzyskać i poszukać duszpasterzy, a do tego panował olbrzymi konflikt międzywyznaniowy – tłumaczył o. Kazimierz Piotrowski.

W ciągu kolejnych 25 lat bardzo zmienił się kościół katolicki na Ukrainie. - Kiedy kościoły były tam zabierane i zamieniane na cerkwie, kard. Jaworski nigdy nie poszedł na żadną konfrontację, żeby nie doprowadzić do konfliktów między wiernymi - wspominał bp. Marian Buczek – biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie. - Władze doceniły to po czasie. Trzech prezydentów zauważyło, że dzięki niemu, kościół katolicki na Ukrainie stał się miejscem dialogu, zrozumienia, pojednania czy nawet przebaczenia. Kiedy w 2008 r. oddawał diecezję w ręce nowego abp Mokrzyckiego powstały już wówczas nowe parafie, kościoły, seminarium duchowne i istniał dialog ewangeliczny z innymi wyznaniami. Kosztowało go to zdrowie, ale dzięki temu pokazał nam, w jaki sposób można zrobić wiele dobrego - dodał bp. Marian Buczek.

Kard. Jaworski był też wielkim przyjacielem i powiernikiem ks. Karola Wojtyły. To on udzielił umierającemu papieżowi ostatniego namaszczenia chorych i był z nim do końca. – To, co wówczas miało miejsce w tych ostatnich dniach, przed śmiercią papieża, było na granicy heroizmu. Ojcieciec święty chciał zaś do końca złożyć świadectwo – powiedział o. Kazimierz Piotrowski.





W audycji powróciliśmy także do konferencji naukowej „Blaski i cienie współczesnej rodziny” zorganizowanej przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.

Zatrzymaliśmy się m.in. przy problemie pomocy psychologicznej i duszpasterskiej dla rodzin migranckich - rozłączonych wskutek wyjazdu jednego z małżonków na zachód do pracy.

Oprócz tego powiedzieliśmy o konferencji pt. „Przemoc w Kościele?” i konferencji w Centrum Luterańskim na temat 500 lat Reformacji,

W audycji znalazły się także mateiały o choince i żłóbku na Placu Św. Piotra w Rzymie oraz o uroczystym zakończeniu projektu Biblia Ekumeniczna w ramach 200-lecia Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Zaprosiliśmy także na odbywający się w Warszawie Chrześcijańskie Forum Przedsiębiorczości.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 11.12.2016 r.

Godzina emisji: 06.00