02:19 kż.mp3 Kochane życie
Zdaniem przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski abp Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, to słowa samego Chrystusa, który powiedział apostołom: „idźcie i głoście”. - My, jako ludzie ochrzczeni powinniśmy to robić całe życie o czym przypomina nam właśnie tegoroczny program duszpasterski. Jeśli dobrze go poznamy może on pomóc nam wybrać kierunek i osoby, którym możemy głośić Ewangelię. Czasami może tego potrzebować najbardziej nasze najbliższe środowisko. Przyjmijmy więc te słowa personalnie: idź i głoś! – zachęcał metropolita.
Jak podkreślił o. Kazimierz Szymczycha sekretarz Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski – to hasło dla nas wszystkich, ponieważ od przyjęcia Chrztu Świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami powołanymi do głoszenia Ewangelii. - Misjonarze świadczą swoją działalność na peryferiach geograficznych, ale peryferie są również w nas samych. Jesteśmy posłani, aby realizować życiem swoją świętość, a ona prowadzi przez nasze codzienne zmagania – dodał gość audycji.
Jak zauważył o. Kazimierz Szymczycha, święto Objawienia Pańskiego to ważna uroczystość we wszystkich kościołach chrześcijańskich, ale w polskim kościele przypomina nam o wymiarze misyjnym. Na pamiątkę ukazania się Chrystusa poganom, obchodzimy dzień modlitwy za polskich misjonarzy, ponieważ Mędrcy ze wschodu byli właśnie poganami, którzy jako pierwsi ujrzeli Zbawiciela.
03:29 abyś.mp3 Abyś dzień święty święcił
Przemysław Goławski podał zaś dane, że w 97 krajach świata pracuje obecnie 2040 polskich misjonarzy. 999 zakonników, 672 siostry zakonne, 317 księży diecezjalnych i 52 osoby świeckie.
Jednym z nich jest ks. Robert Ablewicz, misjonarz świętej rodziny pracujący na Papui Nowej Gwinei. – Jestem dla nich ojcem, który musi czasem powiedzieć to, co jest trudne, ale jednocześnie jestem z nimi wtedy, kiedy i oni przeżywają swoje problemy. Wiem, że mnie kochają i jestem im potrzebny, ale najważniejsze jest to, że przez posługę duchową daję im nowe życie i duchowe światło – powiedział zakonnik.
- Już na studiach poczułem w sobie wołanie o pomoc ludzi na marginesie. Było to wezwanie do dawania świadectwa innym – tłumaczył br. dr Jerzy Kuźma misjonarz werbista, który pracuje na Papui Nowej Gwinei, jako lekarz dwóch specjalizacji: chirurg i ortopeda.
– Jesteśmy jednocześnie uczniami i misjonarzami, ponieważ na misjach uczymy się cały czas. Przychodząc do nowej kultury musimy ją szanować i poznawać - przyznał dr Jerzy Kuźma. - Od dawna chciałem pracować wśród ludzi marginesu. Wydawało mi się że w Polsce jest wystarczająco dużo lekarzy. Tam poznałem prawdziwe realia: na 8 czy 9 mln mieszkańców jest dwóch ortopedów, pracujących w publicznym systemie. Postanowiłem więc zrobić drugą specjalizację, aby pomóc tamtejszym dzieciom – dodał lekarz - zakonnik.
15:15 ważne.mp3 Ważne sprawy
Jak zauważyła Małgorzata Bartas - Witan ważne jest, aby mieć poczucie współodpowiedzialności za misyjność Kościoła, nawet jeśli samemu nie podejmuje się takiego działania. - Można się w to włączyć przez modlitwę, cierpienie czy ofiary materialne - dodała.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 8.01.2017 r.
Godzina emisji: 06.00