Redakcja Programów Katolickich

300 lat w koronie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:00
Chrześcijanie od początku obdarzali Maryję różnymi tytułami - nazywali ją Bogurodzica, Matka, a od III wieku także Królowa. W ten sposób podkreślali jej najwyższe miejsce przy Chrystusie Królu Wszechświata. To królowanie zyskuje nowy wymiar w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Audio
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
Obraz Matki Bożej CzęstochowskiejFoto: Wikipedia/Emman

Aby podkreślić nierozerwalną łączność święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszego kraju z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską Konstytucją, zaproponowano, aby obchodzić tę uroczystość tego samego dnia. W tym roku uroczystości na Jasnej Górze przebiegają w szczególny sposób. – Z okazji 300-lecia Koronacji Ikony Czarnej Madonny 3 maja 2017 r. jej wizerunek był odsłonięty od rana do wieczora. – 300 lat temu w roku 1717, na uroczystość koronacji Matki Bożej, koronami papieża Klemensa XI przybyło około 200 tys. pielgrzymów, co na tamte czasy, było wyjątkową manifestacją wiary – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.

- Obraz Jasnogórski od jego przybycia  w 1382 r. był uważany za ikonograficzne przedstawienie Królowej Polski, największą świętość narodowy i symbol oraz tarczę ochronna wobec niebezpieczeństw, które zagrażały naszej ojczyźnie - podkreślił o. Józef Płatek, wieloletni przeor, generał tego miejsca i badający jego historyczne znacznie.


Posłuchaj
01:46 kz.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

 

Jasna Góra nazywana jest czasem tronem Królowej Polski, jednak oprócz tego symbolu jest to także sanktuarium maryjne słynące łaskami i cudami, co poświadcza niestrudzona praca tamtejszego kronikarza i archiwisty o. Melchiora Królika. – Zacząłem prowadzić jasnogórską kronikę cudów i łask od 1960 r. - powiedział gość audycji. - Kiedy ludzie zeznają, mam prawo przyjmować przysięgi. Pytam wówczas, czy jesteście gotowi poprzeć wiarygodność swojego zeznania przysięga katolicką, na krzyż. One nie są składane dla poklasku czy sławy, tylko po to aby innych zachęcić - dodał kronikarz.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że w tym wyjątkowym roku chcemy spojrzeć na bliskość Maryi. - Mówimy o niej Królowa, ale tak naprawdę w sercu tego kto tu przybywa powinna się rodzić myśl, że to jest matka. Chcemy spojrzeć na ten jubileusz przez pryzmat jej matczynej opieki, dlatego pojawiła się inicjatywa żywej korony Maryi. Będą one zupełnie inne, niż te materialne. Będziemy się starać, aby osobiście zostać koroną Maryi i nasze życie wpisywać w te piękne diamenty, które zdobią duchową koronę. Może to być np. przemiana mojego życia lub dobre postanowienia - stwierdził o. Marian Waligóra. 

Jasna Góra to jeden z najważniejszych punktów na paulińskiej mapie zakonu. Generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, podkreślił że tu znajduje się główny dom zgromadzenia. – W 17 krajach, gdzie działają paulini, jesteśmy postrzegani przez pryzmat Jasnej Góry i cudownego wizerunku Bogarodzicy. To miejsce wyznacza charyzmat naszego zakonu. Ten kult maryjny wpisał się bardzo mocno w historię i duchowość naszej zakonnej rodziny – podkreślił gość audycji.

Straż na Jasnej Górze polega na trosce o ikonę Królowej Polski. Jest to jednak również opieka konserwatorska, a także zwyczaj przyozdabiania obrazu specjalnie dekorowanymi sukienkami. W wyjątkowej „garderobie” Matki Boskiej znajduje się aż 11 sukienek: diamentowa przeznaczona na największe uroczystości kościelne, rubinowa zwana też suknią wierności, w której naszyte jest setki ślubnych obrączek, czy też najstarsza - brylantowa pochodzi z XVI wieku. Najnowsza została podarowana 7 lat temu. Wykonał ją Mariusz Drapikowski, gdański złotnik i bursztynnik, zwany krawcem Matki Bożej. – Jak każda kobieta, Maryja lubi się przebierać, więc tych szat ma wiele. Mam ogromną satysfakcję, że w mojej pracowni powstały dwie: bursztynowa oraz wotum wdzięczność narodu polskiego za 100 rocznicę rekoronacji ikony jasnogórskiej, która dosłownie spadła nam z nieba, ponieważ została wykonana z meteorytów – wspominał artysta.

Ojciec Jerzy Tomziński jest jednym z najstarszych mieszkańców klasztoru paulinów. – Urodziłem się w listopadzie 1918 r, kiedy Polska miała dwa tygodnie, a kult dnia 3 maja był wówczas bardzo żywy. Przed wojną było to ważne święto narodowe. To jest ten fenomen, że zaczęło się od kultu konstytucji, a później doszedł kult Królowej Polski. Królowa Polski jest tu, na Jasnej Górze, a ja jestem tego świadkiem - przekonywał paulin.

 


Posłuchaj
01:44 abyś.mp3 Abyś dzień święty święcił

 


Jak wspominał abp Wacław Depo metropolita częstochowski patrząc w oblicze Matki Bożej zawsze powracam wspomnieniami do rodzinengo domu. Wówczas czuję się w domu. - Miłość która przelewała się przez serce mojej matki, z pewnością przeszła w sposób duchowy na moją więź z Maryją – przyznał metropolita.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan, Przemysław Goławski i Krzysztof Ołdakowski SJ

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan, Przemysław Goławski i Krzysztof Ołdakowski SJ

Data emisji: 3.05.2017 r.

Godzina emisji: 06.00