46:52 kż.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego prosimy, aby na nas zstąpił, ale to nie powinno być wspomnienie, a odnowienie tej samej prośby i nadzieja na kolejne zstąpienie. - Duch Święty jest najbardziej tajemniczą osobą Trójcy Świętej, ale chce On budować z nami relacje jak Bóg Ojciec czy Jezus – powiedziała Sylwia Pałka, autorka wywiadów z kapłanami i osobami zaangażowanymi w ruchy charyzmatyczne, które zostały opublikowane w książce p.t.: „Co Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce” Jak podkreśliła gość audycji, jej rozmówcy to nie są marzyciele, ale osoby które mają bardzo żywe doświadczenie Ducha Świętego i prężnie działają w Kościele. – Pokazują, że głos który słyszą w sobie ma ogromny potencjał - dodała Sylwia Pałka.
Pozytywne nastawienie, radość i wspólnota to podstawowe oznaki tego, że Duch Święty działa w konkretnym miejscu i środowisku. Tak jak to było nad jeziorem Lednickim, gdzie 3 czerwca miało miejsce XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wokół Bramy Ryby zgromadziło się tym razem ponad 75 tys. osób. – Przyjeżdżam to od 5 lat po to, aby przeżyć entuzjazm wiary. Chcemy naszą wiarę umocnić wraz z ludźmi, którzy czują to samo co my – powiedziała jedna z uczestniczek tego spotkania.
Zdaniem o. Wojciecha Prusa, spotkanie w Lednicy to prawdziwa przypowieść o różnorodności Kościoła, który zaprasza do siebie zarówno dzieci, jak i młodzież oraz starszych.
Tematem tegorocznego spotkania było hasło: „Idź i kochaj”. Mówił o nim bp. Grzegorz Ryś, który wygłosił homilie podczas Eucharystii na polach lednickich. – Zawsze najwyżej punktowane jest doświadczenie miłości. Małżeństwo, rodzina, przyjaźń. Jednak czasem towarzyszy temu również strach, który w pewnym sensie jest zrozumiały, bo słowo kocham potrafi zmienić życie w sposób trwały – powiedział biskup.
Jak podkreśliła Małgorzata Bartas-Witan, mamy w życiu wiele powodów do wdzięczności. Pod hasłem „Dziękujemy za chleb”, po raz 10. W Kościele katolickim obchodzimy Święto Dziękczynienia. Centralne uroczystości odbywały się tradycyjnie już w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Kard. Kazimierz Nycz mocny akcent postawił w tym dniu na miłosierdzie i działalność charytatywną Kościoła katolickiego. – Wykorzystujemy to, że 100 lat temu odszedł z tego świata wybitny polski święty – Brat Albert. On zrozumiał po co Bóg stał się człowiekiem. Nie był filantropem, stanął pośród bezdomnych i od środka pomagał im w podstawowych czynnościach, aby doprowadzić ich do zbawienia – powiedział kardynał.
Święto dziękczynienia ma też odniesienie do wydarzeń, które będą miały miejsce 11 czerwca. W całej Polsce odbędą się radosne Marsze dla Życia i Rodziny, których organizatorem jest Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Przedstawicielka tej instytucji Marta Ogonowska - Polkowska podkreśliła, że wydarzenie to odbywać się będzie już po raz 12. w 140 miastach w całej Polsce. Środowiska organizujące te marsze składają się z osób, które czują potrzebę manifestowanie przywiązanie do wartości życia i rodziny. W wielu miejscach funkcjonuje duża współpraca między organizatorami, władzami miasta i kościołem - podkreśliła Marta Ogonowska - Polkowska.
W audycji gościły również dzieci z zespołu Promyczki Dobra z Nowego Sącza wraz z księdzem organizatorem ks. Andrzejem Mulką oraz Milenią Małecką – Rogal.
Zapraszamy także do posłuchania koreposndencji z Rzymu, gdzie o. Krzysztof Ołdakowski uczestniczył w Światowym Spotkaniu z okazji 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym.
04:45 rozważania.mp3.mp3 Rozważania do czytań
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan
Data emisji: 4.06.2017 r.
Godzina emisji: 06.00