Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.
Jak zauważyła Małgorzata Bartas-Witan, nasz kontynent oplata sieć dróg pod znakiem muszli jakubowej, które od wieków niezmiennie prowadzą do Camino de Santiago, czyli szlaku pielgrzymkowego. Na jego końcu znajduje się katedra w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii.
25 lipca wspominamy dwóch świętych pielgrzymów: św. Krzysztofa opiekuna kierowców i podróżujących oraz św. Jakuba, patrona pątników. W tym czasie wielu chrześcijan będzie wędrować po piaszczystych drogach prowadzących do Camino.
Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Naszą drogę rozpoczynamy w Klimontowie, przy znamiennym symbolu: żółtej muszli św. Jakuba na niebieskim tle i zaznaczonych naprzemiennie żółtych strzałkach. – Przez Klimontów przebiega małopolski szlak św. Jakuba. Droga ta najczęściej przemieszczana jest od Sandomierza do Klimontowa, następnie do Kotuszowa i dalej – powiedział ks. Piotr, wikariusz. Z tego miejsca długość trasy do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła (przez Pragę) wynosi: 3242 km.
Jednym z jakubowych miejsc w Polsce są także Więcławice Stare na małopolskim szlaku św. Jakuba, przy sanktuarium pod jego wezwaniem działa także bractwo św. Jakuba. O działalności tego stowarzyszenia opowiedział jego członek Franciszek Mróz. – Pięć razy docierałem w Santiago jakubowym szlakiem. Od 2013 r. pielgrzymujemy z Polski do relikwii św. Jakuba. Co roku po dwa tygodnie. Aby dojść do celu potrzebujemy jeszcze 7-8 lat. To jest droga wiary, przemiany, na której umiera stary człowiek, a rodzi się nowy – podkreślił pielgrzym.
Jak zaznaczyła studentka Marta, która miała już doświadczenie w pieszym pielgrzymowaniu, zawsze brakowało jej czegoś w drodze na Jasną Górę. - Głównie ciszy, spokoju i samotności. Camino to było właśnie coś, czego szukałam. Jest wiele dróg, które prowadzą do Santiago, ja podróżowałam trasą francuską – powiedziała Marta.
Jak wspominał Grzegorz, byłem na wielu drogach inspirowanych drogą do Santiago, mam jednak nadzieję że kiedyś podejmę to wyzwanie i pójdę też tą oryginalną. - Jest mi to potrzebne, nie muszę wciąż odnosić się do źle pojętej cywilizacji. Dzięki pielgrzymowaniu mogę być w tym wszystkim, co kocham i co przekazali mi rodzice, mogę odnaleźć te wszystkie wartości – powiedział gość audycji.
Gośćmi Familijnej Jedynki byli również: Mikołaj i Krzysztof Wyrzykowscy, którzy wrócili niedawno z Santiago de Compostela. – Wybraliśmy szlak portugalski, ponieważ chcieliśmy dotrzeć także do Fatimy. O wędrówce myśleliśmy od kilku lat – powiedział Mikołaj. Krzysztof podkreślił zaś, że była to okazja do nawiązania silnej rodzinnej relacji: ojca i syna.
- Cały świat jest zafascynowany tym szlakiem. Po drodze można spotkać ludzi ze wszystkich kontynentów i chociaż cel jest jeden, każdy idzie tam z własną intencją – dodał Krzysztof.
"Drogi św. Jakuba ukształtowały Europę"- tak o pielgrzymowaniu do Santiago pisał Johann Wolfgang von Goethe. Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.
Oprócz tego w audycji:
- Europejskie Forum Młodych w Częstochowie,
- przesłanie Listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji 75 rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein),
- wizyta i spotkania z kard. Robertem Sarahem, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, autorem książki „Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu”,
- Święto policji, 18. Tydzień św. Krzysztofa i akcja św. Krzysztof (1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy, zbiórka na środki transportu dla misjonarzy).
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 23.07.2017 r.
Godzina emisji: 06.00