Redakcja Programów Katolickich

21. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 09:00
Słowa z księgi Izajasza są hasłem tegorocznego obchodzonego już po raz 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jakie były związki judaizmu i chrześcijaństwa oraz jakie relacje łączą je dziś? Mówiliśmy o tym w Familijnej Jedynce.
Audio
Ściana płaczu w Jerozolimie
Ściana płaczu w JerozolimieFoto: MathKnight & Zachi Evenor/Wikipedia

W tym roku gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu obchodzonego 17 stycznia jest Archidiecezja Warszawska. Głównym nabożeństwem tego dnia była Liturgia Słowa, sprawowana w warszawskiej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Jak podkreślił bp. Rafał Markowski przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. dialogu z Judaizmem oraz Rady ds. dialogu religijnego hasłem są słowa, które uświadamiają nam gdzie rodzi się prawdziwy pokój. - Nie trzeba być człowiekiem religijnym, aby wiedzieć, że stan najgłębszego pokoju rodzi się wewnątrz człowieka. Dopiero wtedy rodzi się pokój w rodzinach, małżeństwach i w świecie – powiedział bp. Markowski.

- Chcemy w ten sposób ukazać katolikom bogactwo życia religijnego świata. Podobny cel ma choćby Dzień Islamu – tłumaczył gość audycji. - Za mało jest w nas wrażliwości, jeżeli chodzi o życie religijne innych ludzi. Dialog jest motorem tego wydarzenia. Bierze się on z postawy otwartości – powiedział przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. dialogu z Judaizmem.

Dla chrześcijan judaizm powinien być traktowany jako źródło, skąd płynie nasza wiara i do którego trzeba powracać ponieważ jest to nasze dziedzictwo.

Mówiąc o relacjach łączących obecnie chrześcijan i Żydów Michael Schudrich, naczelny Rabin Polski powiedział, że jest lepiej, ale daleko jeszcze do tego, jak powinno być. - Czuję, że otrzymałem dar żyjąc w obecnych czasach, kiedy panuje tak wielka otwartość na drugiego człowieka. To wielkie błogosławieństwo – powiedział rabin.

Prof. Jan Grosfeld, który zajmuje się badaniem żydowskiego wpływu na kształt cywilizacji europejskiej wskazuje na ścisły związek judaizmu z chrześcijańskiej.

Jak twierdzi ekpert chrześcijaństwo nie tylko wyrosła z pnia judaizmu, ono odnawia w nim swoje zakorzenienie. Pielęgnowanie tych korzeni oraz świadomość ich długości potrzebne jest każdemu chrześcijaninowi, bo umacnia to wiarę i poczucie przynależności do ludu Bożego.

- Słowo Żyd stało się w ostatnich latach normalne w przestrzeni publicznej. Potrzebna jest praca, aby dzień Judaizmu nie stał się jedynie dniem w kalendarzu, ale czymś co jest uwewnętrzniane w parafii i ma znaczenie – powiedział prof. Grosfeld. - Potrzebujemy tego dnia, aby wiedzieć skąd czerpiemy soki. To nie my podtrzymujemy korzeń, ale korzeń nas co oznacza, że potrzebujemy nie tylko ochrzczonych Żydów ale wierzących, którzy będą dla nas świadkami – dodał gość audycji.

W audycji mówiliśmy również o podróży Apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do Chile i Peru, który w ciągu siedmiu dni odwiedził 6 miast i wygłosił ponad 20 przemówień i homilii. „Pokój mój daję Wam” to motto wizyty w Chile - pierwszych czterech dni pielgrzymki. „Zjednoczeni w nadziei” - to hasło drugiego etapu pielgrzymki - wizyty w Peru.

Chile i Peru były już w przeszłości celem papieskich pielgrzymek. W 1986 r. tygodniową wizytę apostolską w Chile odbył Papież Jan Paweł II. Dwukrotnie odwiedził także Peru – w 1985 r. i 1988 r. Oba kraje dotyka poważny problem ubóstwa i ludzi odrzuconych przez społeczeństwo.

 

W audycji mówiliśmy ponadto o:

- Święcie Jordanu, czyli Uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele Prawosławnym i Kościele Greckokatolickim,

- sobotnim ingresie Bp Romualda Kamińskiego do katedry warszawsko-praskiej,

- książce poświęconej Kardynałowi Józefowi Glempowi

- Programie Społecznym skierowanym do młodych liderów MasterclassLeadership with the Pope oraz 15 Pozytywnych zasadach Przywództwa Papieża Franciszka.


Posłuchaj
13:21 1.mp3 Magazyn Z życia Kościoła
Posłuchaj
02:16 koc.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
 
Posłuchaj
03:09 roz.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
Posłuchaj
12:37 wa.mp3 Ważne sprawy

     

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 21.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00