Redakcja Programów Katolickich

Boże Ciało - dla niedowiarków

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 09:00
Odświętnie przystrojone ulice i wierni - taka to już tradycja. Nie tylko polska, mająca swoją specyfikę zależnie od miejsca. Kolorowe feretrony i fruwające płatki kwiatów ścielących się pod nogi lub ułożonych w misterne dywany. Czy Boże Ciało może pomóc otworzyć oczy na obecność Boga pośród nas?
Audio
Boże Ciało 2018 r.
Boże Ciało 2018 r.Foto: NRPM

Kwiaty zdepcze przechodzący tłum odświętnie wystrojonych ludzi, którzy śpiewają a czasem rozmawiają ze sobą. Czy wiedzą o czym śpiewają? „Jezusa w ukrytego mam w sakramencie czcić, wszystko oddać dla niego Jego miłością żyć”.


Posłuchaj
04:48 [ PR1]PR1 (mp3) 31 maj 2018 06_49_56.mp3 ks. Jan Sochoń

Posłuchaj
14:12 [ PR1]PR1 (mp3) 31 maj 2018 06_29_35.mp3 o. Marek Blaza

 

O tajemnicy naszej wiary mówiła w Familijnej Jedynce Elżbieta Nowak:


Posłuchaj
02:00 [ PR1]PR1 (mp3) 31 maj 2018 06_13_43.mp3 Kochane życie Felieton Elżbiety Nowak

A jak przeżywane jest Boże Ciało w dalszych zakątkach świata? Ze wspaniałych procesji w uroczystość Święta Ciała i Krwi Pańskiej  słynie wiele miast i miasteczek Ameryki Łacińskiej. Bogata oprawa procesji Bożego Ciała w tych krajach ma swoje korzenie w hiszpańskim baroku. O tradycjach związanych z Bożym Ciałem mówił o. Tomasz Szyszka – werbista z katedry misjologii (Instytut Dialogu Kultur i Religii) na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie.


Posłuchaj
06:48 ameryka południowa.mp3 o. Tomasz Szyszka

 

W Familijnej Jedynce zaprosiliśmy też naszych Słuchaczy do Afryki. W Zambii przez kilka lat pracował bp. Józef Szamocki. Jak na afrykańskiej ziemi obchodzi się uroczystość Święta Ciała i Krwi Pańskiej?


Posłuchaj
02:55 zambia.mp3 bp. Józef Szamocki

 

W Spycimierzu jak co roku tuż przed procesją odbywa się układanie żywych dywanów. Przejdzie po nich Ten najważniejszy Bohater uroczystości: Jezus ukryty w Najświętszym Skarametncie. Popołudniową uroczystość prowadzić tam będzie bp. diecezji włocławskiej  oraz gość z Watykanu kard. Rajmund Leo Burk


Posłuchaj
16:52 SPYCIMIERZ.mp3 Reportaż ze Spycimierza

 

W 1968 roku, światło dzienne ujrzało niezwykłe oryginalne dzieło muzyczne jak na tamte czasy - MSZA BITOWA „Pan przyjacielem moim” z muzyką K. Gartner. Ta Specyficzna forma Mszy została zamówiona przez proboszcza kościoła św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej – ks. Leona Kantorskiego i wykonana w czasie liturgii. 

W 50. rocznicę tego wydarzenia Polskie Radio po raz drugi zarejestrowało Mszę bitową z wykonawcami młodszych pokoleń, a o znaczeniu wydarzenia sprzed 50-lat, z poetą i autorem oratoriów Ernestem Bryllem, rozmawiała dziennikarka muzyczna Polskiego Radia - Agnieszka Trzeciakiewicz.


Posłuchaj
08:32 bryl.mp3 Rozmowa z Ernestem Bryllem

 


„Przed tak wielkim sakramentem upadajmy wszyscy wraz” śpiewamy na cześć Jezusa Eucharystycznego. Niepojęty dla wielkich umysłów uproszczony do granic - pospolity znak pokarmu  - przed którym zegnie się każde kolano. O tajemnicy tego znaku mówił w Familijnej Jedynce o. Wacław Oszajca.


Posłuchaj
13:14 OSZAJCA.mp3 o. Wacław Oszajca

 

Eucharystia - Pokarm na drogę czy nagroda? Dla świętych i czystych czy dla grzeszników? Mówił o tym Darek Malejonek:


Posłuchaj
08:38 MALEJONEK - Eucharystia dla grzeszników .mp3 Eucharystia dla grzeszników?

 


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Andrzej Majewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Andrzej Majewski.

Data emisji: 31.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00