Wielkanocna opowieść o Niewieście z Jeruzalem – Królowej Pokoju, to tytuł Tryptyku, który od trzech lat znajduje się między III a IV Stacją Drogi Krzyżowej, a powstał on z inicjatywy Polaków.
W audycji zdradzimy, skąd wziął się pomysł powstania Trypyku, jak był tworzony, co oznacza użyta w nim symbolika oraz jaką ma wartość dla modlących się w Jerozolime.
Początkowa zamiast dzieła miała powstać jedynie sama monstrancja, którą mogłaby używać założona w Jerozolimie przez o. Frankiewicza wspólnota modlitewna. Gromadziła się ona przy IV Stacji Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa, która tak samo jak stacja III została ufundowana ze składek żołnierzy gen. Andersa.
W powstawanie monstrancji zaangażowany był o. Albert Szustak, który to polecił do tej pracy Mariusza Drapikowskiego, artystę z Gdańska znanego ze stworzenia bursztynowo-brylantowej szaty zawierzenia „Totus Tuus” dla obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwsze szkice projektu zaprezentowano w kwietniu 2007 roku. Następnie w drugiej połowie tego samego roku postanowiono, że elementem nastawy ołtarzowej będą Wrota Niebiańskiego Jeruzalem – praca dyplomowa Kamila Drapikowskiego, syna Mariusza. Dostawiana monstrancja to postać Madonny trzymającej w swych rekach Chrystusa Eucharystycznego - dużą Hostię, przy czym całe dzieło nawiązuje do sztuki gotyku.
Tryptyk Jerozolimski został ukończony w 2008 roku. Zanim trafił na swoje prawowite miejsce prezentowano go w wielu europejskich miastach, a kulminacją było jego poświęcenie w Rzymie przez papieża Benedykta XVI pod koniec stycznia 2009 roku. Instalacja Tryptyku nastąpiła dwa miesiące później w obecności patriarchy łacińskiego Jerozolimy Fouada Twala i delegata konferencji Episkopatu Polski ds. emigracji bpa Zygmunta Zimowskiego.
W audycji zapraszamy między innymi do:
- wysłuchania rozmowy z o. Kazimierzem Frankiewiczem, inicjatorem powstania Tryptyku,
- świadectwa wolontariuszki z Jerozolimy, która adoruje w kaplicy przy IV stacji,
- rozmowy z Mariuszem Drapikowskim – artystą w pracowni którego powstawał Tryptyk,
- wysłuchaniu wypowiedzi ks. Wincentego Pytlika z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, gdzie jest gipsowa kopia płaskorzeźby w rzeczywistych rozmiarach,
- wysłuchaniu wypowiedzi Abp Sławoja Leszka Głódzia – Metropolity Gdańskiego, o dziele powstałym w Archidiecezji Gdańskiej.
Gospodarzami poranka będą Sylwia Sułkowska i Jan Pniewski.
Poniedziałek Wielkanocny, 09 04 2012 r, Program I, Familijna Jedynka od godz. 6.00.