Redukcje misyjne założone przez jezuitów na terenie obecnego departamentu Santa Cruz w wschodniej Boliwii przetrwały do dziś. W latach 1696 – 1760 jezuici założyli tu 10 osiedli, do których władze kolonii hiszpańskiej przesiedlały Indian z plemienia Chiquitos. Centralnym punktem każdej osady był kościół, którego architektura w przypadku tych redukcji stanowiła połączenie katolickich i lokalnych tradycji. Najlepiej zachowane misje to : San Francisco Javier, Concepción, Santa Ana, San Miguel, San Rafael i San José.
Jezuici musieli opuścić tę misję w roku 1767, zastąpili ich księża diecezjalni. Obecnie pracę duszpasterską w wikariacie apostolskim Ñuflo de Chávez prowadzą franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych. Od 2001 roku biskupem w Concepcion jest o. Antoni Reimann OFM, pochodzący z Opola i należący do wrocławskiej prowincji Św. Jadwigi Śląskiej. W 1990 roku misje zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W audycji zostaną wykorzystane nagrania:
- o. Kasper Kaproń – historia redukcji,
- o. Piotr Nawrot - jest pracownikiem naukowym w departamencie muzykologii w Ministerstwie Kultury w Boliwii, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos" i profesorem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wykłada muzykę kościelną i historię kultury misyjnej.
- o. Cezary Domagała – o redukcji jezuickiej w San Javier
- o. Wojciech Mazur – o redukcjach franciszkańskich w Guarayos
Prowadzenie: Sylwia Sułkowska i Mikołaj Foks
Wydawca: Agnieszka Trzeciakiewicz
Niedziala, 10 lutego, Program I, od 6.00.