Redakcja Programów Katolickich

Katolicy w mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 17:15
W Finlandii katolicy stanowią niespełna 8-tysięczną grupę osób. Środa 18 IV 2012 r. Program I, Ślady na piasku, 23.30.
Audio
Kościół św. Rodziny z Nazaretu w Oulu.
Kościół św. Rodziny z Nazaretu w Oulu.Foto: Wikimedia Commons

Religią zdecydowanie dominującą jest luteranizm, a około 5% mieszkańców Finlandii to wyznawcy prawosławia. Polacy – żołnierze armii carskiej stacjonującej w Finlandii stanowili przez wiele lat trzon fińskiego kościoła rzymsko–katolickiego. Już w 1770r. w rejestrze wojskowym wśród 49 katolików zapisano 40 Polaków.

Odradzanie katolicyzmu rozpoczęło się pod koniec XVIII w., gdy polskim dominikanom udało się otworzyć w Wyborgu niewielki kościół garnizonowy dla Polaków służących w armii carskiej. Odprawiali także Msze w niewielkiej drewnianej kaplicy w twierdzy Suomenlinna, znajdującej się na wyspie niedaleko Helsinek. W 1860 r. ks. Ignacy Gorbacki, katolicki kapelan wojskowy, doprowadził do wybudowania w Helsinkach kościoła garnizonowego (obecna katedra), który konsekrował biskup Jerzy Szembek, ordynariusz diecezji w Mohylewie, pod którego jurysdykcją znajdowała się Finlandia.

Odrodzenie fińskiego katolicyzmu nabrało tempa na pocz. XX w., po carskich ukazach tolerancyjnych. W 1980 r. rozpoczęli tu pracę księża sercanie (na których do dziś spoczywa główny ciężar duszpasterstwa) oraz polskie urszulanki szare bł. matki Urszuli Ledóchowskiej. W 1955 r. w Helsinkach utworzono diecezję. Umocnieniem wiary fińskich katolików była pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Finlandii w 1989 r.

Czytaj także

Finlandia w sercu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:30
Joanna opowiada w reportażu Trójki o tym, jak jedna dziecięca wycieczka na północ może wywołać miłość do Finlandii i Finów na całe życie.
rozwiń zwiń