Redakcja Programów Katolickich

Poznanianka honorową obywatelką Ugandy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła - Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Niedawno obchodziła swoje 101 urodziny.
Audio
Wanda Błeńska.
Wanda Błeńska.Foto: www.kowale.edu.pl

Wanda Maria Błeńska (ur. 30 października 1911 w Poznaniu) – polska lekarka, misjonarka. Ojciec dr Wandy Błeńskiej, Teofil Błeński po śmierci żony ożenił się ponownie. Jego druga żona Helena miała córkę Janinę z poprzedniego małżeństwa. Wanda miała starszego brata Romana, który był prawnikiem. Zmarł na chorobę wrzodową.

Dr Wanda nie chodziła do szkoły podstawowej, ale uczyła się w domu z ojcem. Ukończyła Gimnazjum Żeńskie w Toruniu. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z 1934 roku. Na studiach działała w Akademickim Kole Misyjnym, redagowała Annales Missiologicae. W latach 1934–1936 pracowała w Szpitalu Miejskim w Toruniu, w latach 1936–1945 w PZH tamże, w roku 1939 w Szpitalu Morskim w Gdyni. Po wojnie prowadziła szpital miejski w Toruniu. W latach 1945–1946 w PZH i Akademii Lekarskiej w Gdańsku. W 1946 wyjechała do Hanoweru do brata. Skończyła kursy medycyny tropikalnej w Hanowerze, a w 1948 podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W latach 1951–1994 pracowała w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie, a w latach 1951–1983 była lekarzem naczelnym. Początkowo mała placówka prowadzona przez irlandzkie franciszkanki, stała się pod jej kierownictwem nowoczesnym centrum leczniczym i szkoleniowym ze 100 łóżkowym szpitalem i oddziałem dziecięcym, zapleczem diagnostycznym, domami dla trędowatych i kościołem, noszącym obecnie jej imię („Buluba Leprosy Centre, The Wanda Blenska Training Centre”). W ośrodku tym, oprócz szkoleń dla lekarzy, dr Błeńska zainicjowała i zorganizowała kursy opiekunów nad trędowatymi (Leprosy Assistents Training Courses). Wraz z dr Błeńską w Bulubie pracowali inni polscy lekarze: dr Bohdan Kozłowski, dr Wanda Marczak-Malczewska, dr Elżbieta Kołakowska, dr Henryk Nowak. Jej długoletnia praca sprawiła, że dorobiła się przydomka "Matki Trędowatych", a miejscowi nazywali ją "Dokta". W 1993 roku wróciła do Polski i osiedliła się w Poznaniu.

Była podporucznikiem AK, członkiem organizacji Gryf Pomorski, komendantką oddziału kobiecego w obwodzie toruńskim AK. Członkini Rady Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Jest patronką Piątkowskiej Szkoły Społecznej przy ul. Stróżyńskiego w Poznaniu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepruszewie. (wikipedia.pl)

Autorka: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Środa, 6 lutego 2013 r., Program I, godz. 23.15