Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Kościół na krańcu świata

Wielu nazywa go Czerwoną Wyspą. Madagaskar rzeczywiście pokryty jest czerwoną ziemią; to czwarta wyspa pod względem wielkości na świecie, otoczona wodami Oceanu Indyjskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Boże Ciało na świecie

Dla katolików pod każdą szerokością geograficzną Eucharystia to centrum życia religijnego. Wyrażają i podkreślają to na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem zawsze jest wiara w to, że Hostia stanowi wyraz realnej obecności Boga.
play_arrow

czytaj więcej

Mężczyźni życia s. Michaeli

Okrągły jubileusz-10 lecie istnienia, obchodzić będzie wkrótce jedyne hospicjum na Litwie, Założone zostało przez Polkę- s. Michaelę Rak, która ostatnio odwiedziła rodzinny kraj promując swą najnowszą książkę-„Mężczyźni mojego życia”. W książce historie dzieci z hospicjum przeplatają się z życiem siostry, burzliwym-bo na 18 urodziny dostała od własnej mamy siekierę w prezencie, która uratowała jej życie.
play_arrow

czytaj więcej

Z Lednicą na krańce świata

Przed nami 26 odsłona spotkań pod Bramą Rybą. Mimo kontrowersji, niepewności i pytań czy to już koniec- spotkania powracają. O historii, początkach i tegorocznej Lednicy opowiedzą organizatorzy.
play_arrow

czytaj więcej

Jak mądrze pomagać?

Wojna za naszą wschodnia granicą spowodowała, że osoby prywatne, organizacje kościelne i państwowe ruszyły z pomocą. To był narodowy zryw. Ale wiadomo, ze pomoc będzie potrzebna jeszcze przez długie tygodnie a gdy wojna się skończy potrzeby naszych wschodnich sąsiadów nie znikną a być może będą jeszcze większe.
play_arrow

czytaj więcej

„Boże marzenie”

Trwa Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa". Tydzień ten rozpoczął w minioną niedzielę Światowy Dzień Modlitw o powołania, obchodzony po raz pierwszy 12 kwietnia 1964 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Nabożeństwa majowe

Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Przydrożne Kapliczki maja swoją symbolikę, bo też stawiane były w ważnych momentach lokalnej społeczności. Śladami maryjnej historii pisanej przy drodze podąży Agnieszka Kozłowska-Łysko.
play_arrow

czytaj więcej

Silne kobiety

Dziś bardzo potrzebujemy takich duchowych mocarzy jak kard. Wyszyński i Matka Czacka –mówił rok temu bp Rafał Markowski. Zatem dziś na półmetku narodowego dziękczynienia za beatyfikacje i w przededniu Święta NMP porozmawiam  z „silnymi” kobietami XXI. Przypomnimy też postać "mężnej" matki niewidomych z poł XX w. czyli Róży Czackiej.
play_arrow

czytaj więcej

„Chcę być w domu…”

W Kościołach Wschodnich trwa obecnie Wielki Tydzień. W tym roku Wielkanoc jest w nich obchodzona tydzień po Kościele Katolickim. W Domu Pielgrzyma Ojców Redemptorystów w Tuchowie znalazło schronienie wielu uchodźców z Ukrainy, którzy są właśnie obrządku wschodniego. Matki z małymi dziećmi, kobiety, których mężowie walczą teraz na wojnie z Rosją podzielą się ze słuchaczami swoimi dramatycznymi historiami, które były ich udziałem w ostatnich tygodniach.
play_arrow

czytaj więcej

Section21