Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Geniusz rządzenia

Osoba Prymasa Wyszyńskiego ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Choć o samym Prymasie mówi się wiele, poruszając różne aspekty jego bogatej osobowości, to problematyka przywództwa wydaje się być traktowana po macoszemu. A przecież nie sposób zrozumieć procesów zachodzących w Kościele i w jego relacjach z państwem komunistycznym pomijając lub nie do końca doceniając ten właśnie aspekt.
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
play_arrow

czytaj więcej

Rocznica zamachu na Jana Pawła II

40 lat temu 13 maja Świat wstrzymał oddech gdy na placu św. Piotra. W czasie spotkania JP2 z pielgrzymami, padły strzały. Jak na tamto dramatyczne wydarzenie należy patrzeć dziś? Jakie wyciągnąć wnioski? Dlaczego należy pamiętać o tym wydarzeniu historycznym? Opowiadać będą świadkowie wydarzeń: Abp. Michalik i historycy. W audycji użyte będą materiały archiwalne
play_arrow

czytaj więcej

40 lat od zamachu na Jana Pawła II. "Papież zaczął zagrażać interesom Moskwy"

Czterdzieści lat temu, 13 maja 1981 roku, gdy na Placu św. Piotra w Rzymie podczas spotkania Jana Pawła II z pielgrzymami padły starzały, świat wstrzymał oddech. - Zamach na Jana Pawła II był czasem olbrzymiej niepewności i w zasadzie powszechnego domniemania, że kryje się za tym Związek Sowiecki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
play_arrow

czytaj więcej

Siła miłości

Są jak dzieci, choć mają po 20,40 lat…Zależni od innych, ale ich wiara i zaufanie pomaga „przyjaciołom” żyć. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, doskonale odnajdują się w domach „Arki” . Od listopada między wspólnotami Wiara i Światło peregrynuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Od 2 maja jest w Białymstoku. Zapraszam na spotkanie z członkami i przyjaciółmi wspólnoty
play_arrow

czytaj więcej

Majowe wypracowanie - odrabiane sercem

Mów mało - żyj bez hałasu - cisza; Czyn wiele - bez gorączki - spokojnie; Nie trać czasu - nie należy do ciebie; Strzeż swego serca....
play_arrow

czytaj więcej

Książę Filip - człowiek zmierzchu epoki

Pasjonat teologii, ochrzczony w Kościele prawosławnym, który musiał przejść na anglikanizm. Syn założycielki wspólnoty mniszek, której grób mieści się w Jerozolimie. Patron nagrody Templetona i ponad 800 organizacji charytatywnych. 17 kwietnia świat pożegnał męża królowej Elżbiety II – księcia Filipa. Czy wraz z jego odejściem kończy się również epoka, w której bycie na drugim planie i służba innym stanowi życiowe motto? Gościem audycji jest Jonathan Luxmoore – brytyjski dziennikarz i pisarz.
play_arrow

czytaj więcej

120 rocznica urodzin Pier Giorgio Frassatiego

Pier Giorgio – był człowiekiem niezwykle wrażliwym, który mimo, że pochodził z zamożnej rodziny, potrafił dostrzec potrzeby ludzi cierpiących i biednych. Był człowiekiem spełnionym, obdarowanym przez Boga wieloma darami i który dary te rozwijał.
play_arrow

czytaj więcej

Świętej pamięci ks. Roman Indrzejczyk

Ks. prof. Ryszard Rumianek- rektor UKSW, o. Józef Joniec-prezes Stowarzyszenia Parafiada, ks. infułat Zdzisław Król-kapelan Warszawskich Rodzin Katyńskich i wielu innych duchownych zginęło 10.kwietnia 2010 roku. Dzień przed 10 kwietnia przypomnimy sylwetkę kapelana Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego Romana Indrzejczyka.
play_arrow

czytaj więcej

Section21