Redakcja Programów Katolickich

Jak (nie) iść do spowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 10:00
Nie iść nieprzygotowanym i nieświadomym, bo spowiedź to wpisanie grzechów na rachunek, który już zapłacił Jezus.Zgodnie z trzecim przykazaniem kościelnym wierni przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, powinni przyjąć komunię świętą.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czas wielkanocnej spowiedzi trwa zawsze od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej czyli w tym roku do 15 czerwca.

W „Śladach na piasku” powiemy co należy zrobić, by nie stracić potrzeby spowiedzi. Zwrócimy uwagę na rolę człowieka w przygotowaniu do tego sakramentu i na to że rachunek sumienia, żal za grzechy i postanowienie poprawy mogą pokazać jak wygląda nasze życie wiary, nasza modlitwa.
W audycji podejmą te kwestie o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap (teolog moralista) oraz ks. dr Tomasz Liszewski (psycholog, psychoterapeuta) i ks. Krzysztof Pawlina - rektor Akademii Katolickiej w Warszawie.

W audycji również o Arcybractwie Męki Pańskiej. Od ponad  400 lat istnieje i działa przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie. Niepowtarzalne i jedyne w Polsce, zarówno jeśli chodzi o formę modlitwy, jak stroje i zachowanie uczestników.

W każdy piątek Wielkiego Postu bracia odprawiają nabożeństwo - XV Stopni Męki Pańskiej, które, choć jest rozważaniem bolesnej Męki i Śmierci Chrystusa, różni się od znanej nam Drogi Krzyżowej. Odprawiają Procesję Jerozolimską, czyli nabożeństwo upamiętniające odnalezienie krzyża Chrystusa przez św. Helenę oraz rozważają piętnaście scen Męki Pańskiej.

O Arcybractwie Męki Pańskiej opowiedzą:
o. Paweł Solecki – Franciszkanin zajmujący się historią Arcybractwa
Fotograf Adam Bujak – od prawie 30 lat członek Arcybractwa Męki Pańskiej, autor albumu o Arcybractwie. W audycji będą wykorzystane fragmenty nabożeństwa.


 

***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Godzina emisji: 23:30


Czytaj także

Wielkie odliczanie z o. Janem Górą OP

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 08:00
Nie święty, ani błogosławiony. Zmarł 21 grudnia 2015 roku. Pięknie i poetycko opowiadał o adwencie, czekaniu i tajemnicy Narodzenia. Właśnie powstaje instytut Jego imienia aby rozpocząć rok spotkań z myślami o. Jana Góry- który zakończy się w 10 rocznicę śmierci. Warto przypomnieć sobie jego rozumienie oczekiwania, prostowania dróg, wartości tradycji i słowa, które owocują w wychowanych przez niego kolejnych pokoleniach
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od nowa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 08:00
Mieć więcej pieniędzy? Znaleźć dobrą pracę? Wyjechać w podróż w nieznane? A może schudnąć? Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia/wyzwania na Nowy Rok. I ma nadzieję na ich realizację. W końcu możemy zacząć wszystko od nowa! Dlaczego postanowienia noworoczne mają większa moc sprawczą? I czy niedopuszczanie możliwości porażki pomaga? O tym wszystkim z psychologiem z SWPS Mateuszem Banaszkiewiczem. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

 „Evangelium vitae” - obrona godności życia ludzkiego wobec „kultury śmierci”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 10:00
25 III przypada 30 rocznica ukazania się Encykliki „Evangelium vitae” (Ewangelia życia) papieża św. Jana Pawła II, która potwierdza wartość i nienaruszalność każdego ludzkiego życia oraz apeluje do wszystkich ludzi o szanowanie, ochronę, miłość i służbę każdemu ludzkiemu życiu . Encyklika porusza zagadnienia moralnego nauczania Kościoła na temat poszanowania ludzkiego życia.
rozwiń zwiń