Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Podwyższenie Krzyża Świętego

Ponad 700 lat temu, na szpicy Łysej Góry, w świętokrzyskim kościele ulokowano relikwie drzewa Krzyża Świętego. Od tej pory kościół benedyktynów staje się sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a w przyszłości, 14 września zaczyna uroczyście obchodzić odpust  Podwyższenia Krzyża Świętego. O królewskim miejscu wizyt, o dramatycznej historii zabytku, żebraczych pielgrzymkach w wiekach dawnych i obecnych wydarzeniach opowiedzą oblaci i okoliczni mieszkańcy.
play_arrow

czytaj więcej

Familie Fedowski

Mieszkają w Hamburgu, mają siedmioro dzieci i nie są muzułmanami- co budzi powszechne zdziwienie. Jak sami przekonują, żywa wiara w rodzinie i opieranie się pokusom są możliwe mimo tak trudnego „terenu” – w ich sąsiedztwie bowiem usytuowana jest znana na całym świecie ulica rozpusty. Ściana plebanii łączy się ze ścianą domu publicznego. „Najprostszą formą ewangelizacji jest nasze codzienne życie w dużej rodzinie”.
play_arrow

czytaj więcej

Jasnogórskie Śluby Narodu

Napisane przez uwięzionego Prymasa Wyszyńskiego, podjęte w 9-letnim programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski. Złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia w 1956 roku przez milion Polaków przed Matką Bożą - Królowa Polski, okazały się skuteczną odpowiedzą katolickiej tradycji na próbę ateizacji Polaków przez komunistów. Czy i w jakim wymiarze zaowocowały zrywem wolnościowym sierpnia ’80? Na czym polega ich aktualność?  Rozmowa z ks. Dominikiem Zamiatałą – kierującym Katedrą Historii Najnowszej UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

80 rocznica powstańczego dramatu u sióstr sakramentek

Zbliża się 80 rocznica powstańczego dramatu u sióstr sakramentek.  31 sierpnia o godz. 15.00 rozpoczną się uroczystości upamietniajance śmierć ok tysiąca mieszkańców Warszawy i 34 sióstr, które zginęły pod kościołem i klasztorem sakramentek na Nowym Mieście. Z tego powodu przypomniny wcześniej nie prezentowane postaci niezwykłych kobiet, które dzięki swojemu uporowi, mimo zagrożeniu, pomagały w czasie powstania w. Sakramentki szukają śladów zabitych sióstr i proszą o pomoc.
play_arrow

czytaj więcej

Matka Boża z Guadalupe

Maryjność to nie jedynie domena Polaków. W Meksyku byłam na przełomie stycznia i lutego z Fundacją „Róże Maryi” i mogłam się o tym przekonać.
play_arrow

czytaj więcej

Królowa Podola i Wołynia

Wędrując po Kresach wschodnich Rzeczypospolitej, trafiamy na Podole, a tam do Latyczowa. Do miejsca, o którym pisał Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”. O historii Latyczowa, tamtejszego sanktuarium, o obrazie Matki Bożej, a także o trwających wakacyjnych pieszych pielgrzymkach, które mimo wojny – odbywają się stale - rozmowa z gościem audycji - ks. Adamem Przywuskim, proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia.
play_arrow

czytaj więcej

Święta Woda w Wasilkowie, góra Grabarka, czy Białowieża. Co je łączy?

Wiele osób wierzy w istnienie punktów na Ziemi, które regenerują ich siły i poprawiają samopoczucie. Miejsca mocy to wyjątkowe lokalizacje na Ziemi, które emanują silną, pozytywną energią szczególnie sprzyjającą duchowemu rozwojowi i medytacji. Pobyt w ich zasięgu, przyspiesza proces regeneracji i może pomóc w leczeniu problemów zdrowotnych.
play_arrow

czytaj więcej

Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata

„Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata” – to hasło XXV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który potrwa od 21 do 28 lipca. W tym czasie szczególnie promowana jest „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km”. Tygodniowi Świętego Krzysztofa towarzyszą zawsze dwa ważne aspekty – bezpieczeństwo na drogach i pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu w różnych krajach świata. W zeszłym roku na ten cel udało się przekazać 5 mln. 115 tys. zł. 
play_arrow

czytaj więcej

Wakacje jednego dnia

Za nami trzy tygodnie wakacji, czas beztroskiego wypoczynku i korzystania z uroków lata. Niestety, nie dla wszystkich. W blokach i kamienicach mieszkają obok nas tysiące niewidocznych na co dzień osób - starszych, schorowanych i samotnych. Zamknięci w czterech ścianach, zmagają się z chorobą, niepełnosprawnością, lękiem przed wyjściem z domu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21