Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Chrześcijański Horacy z Mazowsza

9 i 10 maja odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Ks. Sarbiewski uczył się w kolegium jezuickim w Pułtusku.
play_arrow

czytaj więcej

Przysięga Ireny

„Przysięga Ireny” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która w czasie okupacji dała schronienie 12 Żydom. O ukazanych w filmie mechanizmach nieludzkiego zła oraz o sprzeciwiającej się im woli obrony życia każdego człowieka mi w audycji ks. prof. Marek Lis - teolog i filmoznawca
play_arrow

czytaj więcej

O ludzkim braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia

Piąta rocznica podpisania przez Franciszka i Wielkiego Imama Ahmada Al-Tayyeba wspólnego dokumentu <O ludzkim braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia> stała się okazją do zorganizowania międzynarodowej sesji naukowej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o recepcji dokumentu i pytali o przyszłość dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Gośćmi  audycji są o. prof. Zbigniew Kubacki oraz Kamilla Frejusz  - współorganizatorzy sesji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół, który wyznaję. Między zgorszeniem a nadzieją

Pustoszejące na naszych oczach kościoły skłaniają do namysłu - z jednej strony każą pytać o przyczyny zachodzących procesów z drugiej zaś o przyszłość Kościoła. Gościem audycji  jest ks. prof. Andrzej Draguła autor książki < Kościół, który wyznaję. Między zgorszeniem a nadzieją>
play_arrow

czytaj więcej

XXIX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie

play_arrow

czytaj więcej

A na końcu nic...

Od samego początku chrześcijanie wierzą nie tylko w to, że Chrystus zmartwychwstał, ale także i w to, że zmartwychwstał On jako pierwszy spośród tych, którzy pomarli. Czego zatem w świetle wiary należy się spodziewać, gdy myślimy o swojej własnej śmierci? Na to pytane stara się odpowiedzieć Gerhard Lohfink w książce <A na końcu nic? O zmartwychwstaniu i życiu wiecznym>. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Kapłaństwo jakiego potrzebujemy

W tym roku obchodzimy 100-lecie święceń kapłańskich ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce, to pytanie na które potrzebujemy konkretnej odpowiedzi, myśląc o Kościele przyszłości, w kontekście trudnych bieżących wydarzeń. Dlatego w przededniu Wielkiego Tygodnia odbyła się ogólnopolska, publicystyczno-duszpasterska debata na temat kapłaństwa dzisiaj - „Kapłaństwo jakiego potrzebujemy”. Gościem audycji jest dr Edgar Sukiennik z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Nie umarłam. Od krzywdy do wolności

Skrzywdzeni często odchodzą od Kościoła, czują żal do Boga lub tracą wiarę. Ona nie odeszła. Została. Ewangelia nadal jest dla niej Dobrą Nowiną, a Kościół domem. Zawalczyła o to i wciąż walczy. O książce Tośki Szewczyk <Nie umarłam. Od krzywdy do wolności> mówi w audycji dr Sebastian Duda – teolog.
play_arrow

czytaj więcej

Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II

Jan Paweł II jako biskup krakowski uczestniczył we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Należał również do zespołu przygotowującego Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym <Gaudium et spes>. Przekonany o doniosłości tego wszystkiego, co dokonuje się na Soborze, popularyzował idee soborowe na polskim gruncie i starał się wcielać je w życie swojego Kościoła. Gościem audycji jest prof. Michał Białkowski redaktor pracy zbiorowej <Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II
play_arrow

czytaj więcej

Boskie oblicze

Pierwsze relacje o tajemniczym wizerunku widocznym na niewielkim kawałku przezroczystego  materiału sięgają VI w. Otoczona legendą chusta, zwana Chustą św. Weroniki, stała się wzorem dla niezliczonych malarskich przedstawień Jezusa. Na przestrzeni wieków ginęła i pojawiała się znowu.  Czy chusta, która dziś znajduje się w Manopello jest tą właśnie chustą? - zastanawia się Paul Badde w książce <Boskie oblicze>. Gościem audycji jest ks. dr Jan Nowak.
play_arrow

czytaj więcej

Przeminą dymy, rozkwitną róże

Książka „Przeminą dymy, rozkwitną róże. Wiersze o walczącej Ukrainie” Mariusza Olbromskiego to sejsmograf serca, pełna empatii reakcja na tragedię wojny za naszą wschodnią granicą. Większość utworów opatrzona została datami, tworząc swoisty dziennik cierpienia, miłości, oporu i walki. 
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Do rąk Czytelników trafia druga część „Kresowej bałagułki”. Poprzednia ukazała się w roku 2020 i zawierała osiem wywiadów udzielonych polskiej dziennikarce prasowej i telewizyjnej Annie Gordijewskiej, zamieszkałej we Lwowie, przez Mariusza Olbromskiego, literata i muzealnika z Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Section21