Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.45.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Czytać i rozumieć Biblię

Znajomość Biblii pozostaje niezbędna nie tylko dla tego, kto uważa się za chrześcijanina, lecz także dla każdego, kto świadomie pragnie uczestniczyć w naszej kulturze.
play_arrow

czytaj więcej

Zabobon po katolicku

Objawienia prywatne zawsze budzą kontrowersje – z jednej strony niezmiennie znajdują żarliwych zwolenników, z drugiej zaś natrafiają na nieprzezwyciężoną nieufność.
play_arrow

czytaj więcej

Każdy jest teologiem

Książki teologiczne zalegające na półkach księgarskich nie budzą w większości żadnego zainteresowania. Dotyczą bowiem szczegółowych i abstrakcyjnych problemów, które pozostają bez związku z codziennym życiem.
play_arrow

czytaj więcej

"Ja Jestem"

Jak w sposób realny i namacalny pokazać prawdę o Chrystusie obecnym w Eucharystii?
play_arrow

czytaj więcej

Poradnik Małego Grzesznika

Czy separacja jest grzechem? Jak daleko w nasze życie może ingerować państwo? Czy bogactwo szkodzi, a może pomaga w zbawieniu?
play_arrow

czytaj więcej

Wiedzieć, czy Bóg jest

Od wieków teologia naturalna próbuje pokazywać, że wiara w istnienie Boga daje się poprzeć licznymi argumentami. Argumenty te nie odwołują się do autorytetu objawienia i dlatego powinny być godne rozważenia przez tych, którzy tej wiary nie podzielają.
play_arrow

czytaj więcej

Różne oblicza głodu

Jedni odczuwają głód, gdyż podejmują surowe posty z motywów religijnych, drudzy z powodu rygorystycznych diet mających zapewnić zdrowie i szczupłą sylwetkę, jeszcze inni podejmują strajki głodowe, aby zaprotestować przeciw władzy, której działania uważają za niesprawiedliwe.
play_arrow

czytaj więcej

Sobór przełomu

Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął nową epokę w dziejach Kościoła. Jego obradom towarzyszyły dramatyczne spory, które dzisiaj skutecznie ukrywa spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów.
play_arrow

czytaj więcej

Kościele! Coś uczynił z Ewangelią?

Pytanie to zadają zarówno ci, którzy oskarżają Kościół o zastygnięcie w skostniałych formach i utratę żywotności, jak i ci, którzy biją na alarm, że idąc na zbyt dalekie kompromisy ze współczesnością zdradza prawdziwą wiarę chrześcijańską.
play_arrow

czytaj więcej

Zamknięte Królestwo

„Ucieczka z Korei Północnej. Rozpaczliwe poszukiwanie jedzenia, miłości i życia” Paula Eastabrooksa, to książka przedstawiająca prawdziwe wydarzenia, pozwalające nam zajrzeć za współczesne mury „Zamkniętego Królestwa”.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Szkot Eriugena

Na tle ciemnych wieków wczesnego średniowiecza jego postać jawi się - jak to określił pewien historyk - niczym wyniosła skała na rozległej równinie.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół i wolność

Związki dziejów narodu polskiego z chrześcijaństwem i Kościołem to temat, jaki podejmuje czterotomowa publikacja "Kościół na straży polskiej wolności".
play_arrow

czytaj więcej

Section21