Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

"Jeden pokój" i "Atak na Ratzingera"

33 Rocznica wyboru Karola kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową to dogodna okazja, aby zwrócić uwagę na książkę "Jeden pokój", która przesiąknięta jest duchem nauczania polskiego papieża.
play_arrow

czytaj więcej

"Święty naszych czasów. Najpiękniejsze fotografie Jana Pawła II"

Książka wydana w Edycji św. Pawła w Częstochowie w formie albumu, który dokumentuje pontyfikat i święte życie Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość ateistyczna. Wprowadzenie do duchowości bez Boga

Od kilkudziesięciu lat w świecie zachodnim narasta rozziew między chrześcijaństwem a społeczeństwem, które w coraz mniejszym stopniu pozostaje zainteresowane Bogiem. Czy jednak obojętność religijna i ateizm muszą z konieczności prowadzić do odrzucania wielowiekowych tradycji religijnych?
play_arrow

czytaj więcej

Zapiski tunezyjskie i medale JPII

Niedawno ukazała się książka "Zapiski tunezyjskie” ks. Marka Rybińskiego – salezjanina, zamordowanego w lutym tego roku w Tunezji. Z ks. Maciejem Makułą z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego rozmawia Sylwia Sułkowska.
play_arrow

czytaj więcej

Finanse po zawale

Kolejna faza kryzysu, z jaką mamy obecnie do czynienia, skłania ponownie do stawiania pytań o najgłębsze przyczyny rynkowych zawirowań. Czy są one efektem nieuniknionej ludzkiej omylności i błędów, czy też sama organizacja życia ekonomicznego pozostaje wadliwa i domaga się radykalnej przebudowy?
play_arrow

czytaj więcej

Uczyńcie Ją znaną całemu światu

Książka pod redakcją o. Macieja Sadowskiego przedstawia w zarysie kult i symbolikę ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prezentuje bogatą symbolikę ikony oraz jej głębokie przesłanie.
play_arrow

czytaj więcej

Od akcesji do prezydencji

Jakie miejsce zajmuje Kościół w jednoczącej się Europie? Czy Kościół w Polsce, z którym Jan Paweł II wiązał tak wielkie nadzieje, a które podobno podziela również Benedykt XVI, ma do spełnienia w tym zakresie jakąś szczególną misję, zwłaszcza w czasie polskiej prezydencji?
play_arrow

czytaj więcej

Inkwizycja papieska w Europie Środkowo-Wschodniej

W masowej wyobraźni inkwizycja średniowieczna pozostaje kwintesencją mrocznego średniowiecza zdominowanego przez władzę wszechobecnego Kościoła, pragnącego zapanować nad sercami i umysłami ludzi. Jej zaś czarna legenda to niewyczerpane źródło pomysłów dla pisarzy i filmowców celujących w gusta masowego odbiorcy.
play_arrow

czytaj więcej

Mowa o godności człowieka

Renesans to epoka, która sprzyjała rozwojowi silnych i wszechstronnych osobowości. Należał do nich bez wątpienia pochodzący z rodziny książęcej Giovanni Pico della Mirandola. Swoją sławę u potomnych zawdzięcza on niedługiemu tekstowi, który dla wielu badaczy kultury i historyków filozofii stanowi manifest nowożytnego humanizmu.
play_arrow

czytaj więcej

Higieniści. Z dziejów eugeniki

W pierwszych dekadach XX wieku dynamicznie rozwijający sie ruch eugeniczny doprowadził w wielu krajach do przyjęcia ustaw sterylizacyjnych. Na ich mocy do lat 90. ubezpłodniono setki tysięcy osób, które z punktu widzenia organizmu społecznego uznane zostały za niepełnowartościowe.
play_arrow

czytaj więcej

Słownik Teologii Św. Pawła

Św. Paweł, zwany Apostołem Narodów, a także Pierwszym po Jedynym, to w dziejach chrześcijaństwa postać szczególna. Dzięki jego wysiłkom misyjnym nowa religia, szybciej niż można było się tego spodziewać, zaczęła rozprzestrzeniać się na terenach Cesarstwa Rzymskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Antologia Bioetyki. Początki ludzkiego życia

Projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, a także trwające prace nad ustawą o zapłodnieniu in vitro wciąż na nowo skłaniają do namysłu nad moralnym statusem ludzkich embrionów i płodów oraz nad rodzajem i zakresem praw, jakie im przysługują.
play_arrow

czytaj więcej

Section21