Kongres był dla wielu okazją do refleksji nad jakością dialogu ekumenicznego w czasach szybko zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej, a także możliwością dalszej integracji środowisk chrześcijańskiej Europy. Była to również sposobność do przypomnienia i promocji wielokulturowej tradycji Lublina.
- Zbliża się 700-lecie istnienia Lublina, obchodzimy rocznicę 500-lecia reformacji i 100-lecie KUL-u - pojawił się więc pomysł, aby wszystkie te uroczystości uczcić razem - powiedział ks. dr hab. Sławomir Pawłowski. Stąd każdy dzień poświęcono innej tradycji chrześcijańskiej które jakoś wpłynęły na Lublin. - Każdy dzień kongresu odbywał się w innym miejscu, w pobliżu świątyń poszczególnych wyznań. W trakcie wydarzenia odbyły się także inne, kulturalne imprezy towarzyszące: wystawa fotograficzna, wieczór poezji i koncert - dodał gość audycji.
Prof. Sławomir Jacek Żurek zwrócił zaś uwagę na wieloletnie przygotowania jakie towarzyszyły Soborowi Wszechprawosławnemu na Krecie z 2016 roku. - Trudno w to uwierzyć, ale był on przygotowywyny przez około 30 lat. Spotkanie na Kracie było wynikiem wielu konsultacji ekumenicznych - stwierdził gość audycji i dodał, że świadczy to o niezwykłym otwarciu kościoła prawosławnego i chęci pokazania najważnieszych problemów dotyczących człowieka w świecie współczesnym.
***
Tytuł audycji: Lumen
Prowadzący: Jan Pniewski
Data emisji: 26.11.2017 r.
Godzina emisji: 07:30