Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Formy współczesnej bezreligijności

Rozchodzenie się dróg chrześcijaństwa i świata, różne formy współczesnej bezreligijności, a także pytanie o potrzebę nowego Soboru - to tylko niektóre tematy wiosennego numeru kwartalnika „Więź”. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda - teolog i publicysta.
play_arrow

czytaj więcej

Pamięci Hansa Kunga

6 kwietnia w wieku 93 lat zmarł w Tybindze Hans Kung jeden z najważniejszych współczesnych teologów. Szwajcarski uczony był ekspertem w czasie Soboru Watykańskiego II, a także autorem licznych dzieł, które przyniosły mu światowy rozgłos oraz konflikt z Rzymem. Jego postać przybliża w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Religia - Media - Kultura

Współczesne media wkraczają we wszystkie obszary ludzkiego życia, a pod ich wpływem zmieniają się nasza wrażliwość, sposoby myślenia oraz międzyludzkie relacje. Nowa mentalność, która w ten sposób się kształtuje, nie pozostaje bez wpływu na nasze religijne postawy i na samą religię. Gościem audycji jest prof. Józef Majewski współautor książki "Religia - Media - Kultura".
play_arrow

czytaj więcej

Caravaggio - stwarzanie widza

Jego religijne obrazy nie tylko ukazują sceny biblijne, ale przede wszystkim zapraszają widza do dialogu, który może prowadzić do przemiany sposobu patrzenia i odczuwania, a w konsekwencji do  nawrócenia. O albumie "Caravaggio - stwarzanie widza" autorstwa Giovanniego Careri  mówi w audycji ks. dr Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa <Jedność>.
play_arrow

czytaj więcej

U progu wiary i nauki

U progu nowożytności drogi wiary i nauki zaczęły się stopniowo rozchodzić. Dzisiaj teologiczne przekonania i obrazy coraz słabiej przemawiają do mentalności wykształconego człowieka. Obchodzący 85 urodziny prof. Michał Heller, uczony i duchowny, od lat stara się jednać te dwa światy. Rozmowa z ks. Tadeuszem Pabjanem wokół najnowszego numeru  miesięcznika <Znak>, w którym cały blok tekstów poświęcono Jubilatowi.
play_arrow

czytaj więcej

Refleksje

„Refleksje” - pamiętnik duchowy ks. Władysława Gurgacza to ważna pozycja źródłowa dotycząca najnowszych dziejów jezuitów polskich. Książka obejmują okres od wstąpienia ks. Gurgacza do zakonu w 1931 roku w Starej Wsi, do września 1947 r. Obrazuje jego duchową drogę przed przystąpieniem do oddziału podziemia niepodległościowego. 
play_arrow

czytaj więcej

Żyć znaczy filozofować

„Żyć znaczy filozofować” - to wywiad rzeka, jaki Maria Zboralska przeprowadziła z polskim filozofem Stanisławem Grygielem, który od lat 80. mieszka w Rzymie. Uczeń i przyjaciel Jana Pawła II opowiada w nim o wierze, kulturze i filozofii, kreśli także portrety wybitnych postaci, z jakimi miał okazje spotkać się i przyjaźnić w swoim długim życiu. Gościem audycji jest Grzegorz Polak.
play_arrow

czytaj więcej

Religia - Media - Kultura

Współczesne media wkraczają we wszystkie obszary ludzkiego życia, a pod ich wpływem zmieniają się nasza wrażliwość, sposoby myślenia oraz międzyludzkie relacje. Nowa mentalność, która w ten sposób się kształtuje, nie pozostaje bez wpływu na nasze religijne postawy i na samą religię. Gościem audycji jest prof. Józef Majewski współautor książki „Religia - Media - Kultura”.
play_arrow

czytaj więcej

Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości

„Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości” – to książka papieża Franciszka będąca owocem rozmów papieża z jego brytyjskim biografem Austenem Ivereigh,  jakie odbyli już po wybuchu pandemii. W książce papież nie tylko stawia diagnozy, ale i daje recepty przywołując osobiste doświadczenia bólu i samotności, jakie były jego udziałem w przeszłości. Są one przeplatane ogólnymi refleksjami na temat trwającej pandemii i cierpienia, jakie ona powoduje.
play_arrow

czytaj więcej

Apokalipsa. Księga Miłosierdzia

Czterej Jeźdźcy, Gwiazda Piołun, Gog i Magog, Armagedon, Sąd Ostateczny, Smok i Bestia - to obrazy i pojęcia znane nawet tym, którzy Objawienia Jana nigdy nie czytali. Czy to możliwe by Apokalipsa była historią o życiu – nie o śmierci? "Apokalipsa. Księga Miłosierdzia" Marii Miduch zachęca, by spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.
play_arrow

czytaj więcej

Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta

Kard. Jorge Mario Bergoglio przyjmując jako papież imię Franciszka wskazał na szczególną aktualność postaci Biedaczyny z Asyżu. Przed wiekami najpełniej jego legendę przekazał w swojej twórczości Giotto. Sylwetkę założyciela Franciszkanów oraz początki zakonu przybliża album „Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta”, o którym mówi w audycji ks. dr Jan Nowak z wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara i prywatność

Wiara nie może ograniczać się do prywatności. Ale jak wpływać na życie społeczno-polityczne u schyłku epoki chrześcijańskiej? - To ważne i nader aktualne pytanie podejmują autorzy najnowszego numeru kwartalnika "Więź". Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny periodyku.
play_arrow

czytaj więcej

Section21