Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Prawa człowieka a kwestia masowej migracji

Problem poszanowania praw człowieka a kwestia masowej migracji. Czy prawa człowieka są tylko prawami obywatela Zachodu? Jak mądrze integrować migrantów, bez których Europa nie poradzi sobie z kryzysem demograficznym? O co chodzi w niemieckiej drodze synodalnej? Jak doświadczać Boga, którego nie widać? - to tylko niektóre z pytań, jakie stawiają sobie autorzy zimowej Więzi. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara na peryferiach.

Przyczyną obecnych bolączek Kościoła są nie tylko wstrząsające nim skandale, lecz także mało przekonujące nauczanie, często oderwane od aktualnych problemów. Dlatego obok naukowych traktatów teologicznych, potrzeba również dobrej teologicznej publicystyki, która w sposób przystępny komentuje bieżące wydarzenia i odpowiada na rodzone przez nie pytania. Przykładem takiej próby jest <Wiara na peryferiach. Eseje o Kościele>. Gościem audycji jest autor książki ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

40 lecie Centrum Formacji Misyjnej.

24 i 25 stycznia w Centrum na ul. Byszewskiej i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Jubileuszowa konferencja. Łączenia za pośrednictwem platformy Zoom z misjonarzami z różnych kontynentów, a także sesje naukowe z udziałem misjologów i ludzi zaangażowanych w działanie CFM.
play_arrow

czytaj więcej

Powrót

Coraz więcej młodych ludzi odwraca się od od Kościoła. Dla wielu religijnych rodziców to prawdziwy dramat - nie tylko zastanawiają się, co powinni robić, lecz także borykają się z poczuciem winy. O tym, jak odnaleźć się w tej sytuacji traktuje książka <Powrót> Brandona Vogta. Gościem audycji jest o. dr Tomasz Grabowski OP
play_arrow

czytaj więcej

Świecki lider w Kościele

W 2018 roku 2.5 mln osób należało do 65 tys. różnych grup przyparafialnych. W wielu z nich animatorami czy moderatorami są osoby świeckie, które prowadzą tam pracę formacyjną i ewangelizacyjną. O reprezentowanej przez nich formie autorytetu i przywództwa mówi w audycji Aleksander Bańka autor książki <Świecki lider w Kościele>
play_arrow

czytaj więcej

Historia Kościoła

Jak wyglądało życie w Palestynie w czasach Jezusa? Czy ewangelie są wiarygodnym źródłem historycznym? - Historyczność Jezusa to temat wiodący pierwszego numeru dwumiesięcznika <Historia Kościoła>. Ponadto w numerze m.in. znajdziemy teksty poświęcone inkwizycji, ludobójstwu w Wandei, a także zabójstwu ks. Franciszka Blachnickiego. O nowym periodyku historycznym wydawanym przez <Gościa Niedzielnego> mówi w audycji ks. dr Adam Pawlaszczyk - red. naczelny Gościa Niedzielnego.
play_arrow

czytaj więcej

Ikony. Teologia piękna i światła

Aby ikona była ikoną jej twórca musi być jednocześnie artystą i teologiem kontemplatykiem - pisał Sergiej Bułgakow. A Irina Jazykowa zauważa, że prawdziwa ikona pozwala kontemplującemu przechodzić od sensu piękna do piękna sensu
play_arrow

czytaj więcej

Wokół pytań o początki chrystologii

Czy współcześni chrześcijanie znają Jezusa? Czy Ten, w którego wierzą, nie stał się kimś innym od tego, który żył w Galilei? Jak na przestrzeni wieków zmieniały się rozumienia Mistrza z Nazaretu? To tylko przykładowe zagadnienia, z którymi próbują się zmierzyć autorzy pracy zatytułowanej <Wokół pytań o początki chrystologii>. Gościem audycji jest współredaktor tomu ks. prof. Przemysław Artemiuk,
play_arrow

czytaj więcej

Konkurs im. Hanny Szwankowskiej

Na początku grudnia odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej - Varsaviana Roku edycji 2022-2023. Wśród nagrodzonych znalazła się, między innymi, wydana przez Prowincję Warszawską Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela książka "Monumenta Hofbaueriana". Wśród redaktorów publikacji była dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – gość audycji. Drugim z gości będzie przewodniczący Jury - prof. Andrzej Karpiński, który opowie o historii konkursu i jego tegorocznej edycji.
play_arrow

czytaj więcej

Nowy jeszcze lepszy świat

Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że do głównego nurtu dyskusji powróciła idea nowego porządku światowego. O uzasadnionych i nieuzasadnionych nadziejach wiązanych z polityką oraz o relacjach między religią a polityką dyskutowali uczestnicy IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z Politologii Religii, którą zorganizowano pod hasłem <Nowy jeszcze lepszy świat>.
play_arrow

czytaj więcej

Wołanie miłości. Notatnik duchowy

Były nazywane „siostrami fabrycznymi”. O początkach Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi i działalności wśród pracujących kobiet mówiono podczas prezentacji „Autobiografii” m. Anieli Róży Godeckiej, założycielki zgromadzenia i książki „Wołanie miłości. Notatnik duchowy” s. Hilary Główczyńskiej. 
play_arrow

czytaj więcej

Namalować katolicyzm od nowa

W podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę prezentującą 20 prac znanych polskich malarzy, którzy w języku współczesnej sztuki przedstawili własne interpretacje Zwiastowania. To kolejna inicjatywa w ramach projektu <Namalować katolicyzm od nowa>. Gośćmi audycji są kurator wystawy dr Dariusz Karłowicz oraz bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Section21