Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.45.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Dokąd zmierza Zachód?

Współczesny człowiek w coraz mniejszym stopniu pozostaje zainteresowany kwestią Boga, zbawienia i życia wiecznego. Jednocześnie towarzyszy temu doświadczenie braku doświadczenia religijnego. Jak ludziom nieczułym na to, co nadprzyrodzone mówić o wierze i gdzie wskazywać im możliwość doświadczenie Boga? - to podstawowe pytanie, jakie stawia sobie w książce < Dokąd zmierza Zachód? Prorocza wizja Bernharda Weltego> abp Zbigniew Stankiewicz - filozof, teolog i duszpasterz.
play_arrow

czytaj więcej

Eseje o misji Kościoła

Zmiany kulturowe, jakie dokonały się w ostatnich stuleciach sprawiają, że dla wielu ludzi tradycyjne orędzie chrześcijańskie staje się coraz mniej wiarygodne. Słynny amerykański apologeta   Robert Barron analizuje mentalność współczesnego człowieka i zastanawia się, w jaki sposób można  dotrzeć dzisiaj  do niego z przesłaniem Ewangelii. O jego książce <Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Lwów. Historia – kultura – sztuka – literatura

W Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się seminarium „Lwów. Historia – kultura – sztuka – literatura”, połączone z niezwykłą wystawą „Grafika lwowska. Miasto – ludzie – wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”. O wydarzeniu promującym kulturę i tożsamość Kresów oraz sylwetki duchownych z nimi związanych, opowie poeta i prozaik - Mariusz Olbromski - wiceprezes Instytutu Lwowskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół w Amazonii

W myśleniu Franciszka o reformie i przyszłości Kościoła szczególne miejsce zajmuje Ameryka Łacińska a zwłaszcza Amazonia. Zwołany przez papieża Nadzwyczajny Synod Biskupów pokazał, nie bez licznych kontrowersji, że problemy i doświadczenia tamtejszego Kościoła mają znaczenie dla Kościoła jako całości. Gościem audycji jest o, prof. Tomasz Szyszka współredaktor tomu „Kościół w Amazonii”
play_arrow

czytaj więcej

Teologia ewolucyjna

Obraz świata i człowieka, jaki niesie w sobie tradycyjny wykład wiary, nie daje się uzgodnić ze współczesną nauką. Rodzi to pytanie o to, co i w jakiej mierze może i powinno się zmienić w interpretacji nauczanie chrześcijańskiego, tak  by z jednej strony zachowało ono własną tożsamość, a z drugiej przyswoiło sobie zdobycze dzisiejszej wiedzy o świecie? O książce Wojciecha Grygiela i Damiana Wąska „Teologia ewolucyjna” mówi w audycji o. prof. Marek Blaza.
play_arrow

czytaj więcej

Społeczeństwo masowe i jego kultura

W jaki sposób kultura masowa w postaci reprodukcji, płyt i przemysłu wydawniczego wpływa na nasz odbiór sztuki i na samą sztukę? Jak dalece kultura masowa pozostaje zgodna z naturą Kościoła i jak głęboko wnika w jego życie? Na te i tym podobne pytania stara się odpowiedzieć Etienne Gilson w książce „Społeczeństwo masowe i jego kultura”, o której mówi w audycji ks. prof. Jan Sochoń.
play_arrow

czytaj więcej

Zmierzch uniwersalności

Kultura zachodnia, która jeszcze niedawno przez inne części świata była postrzegana jako wzór do naśladowania, budzi dzisiaj coraz większy sprzeciw, a jej wartości i styl życia podlegają miażdżącej krytyce. O książce Chantal Delsol „Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów” mówi w audycji ks. bp prof. Jacek Grzybowski - historyk filozofii.
play_arrow

czytaj więcej

Wołyń 1943 – 2023

W rocznicę Zbrodni Wołyńskiej z 1943 roku potrzebujemy polsko-ukraińskiego dialogu na temat tamtych wydarzeń, dialogu opartego na dobrej woli i szacunku dla drugiej strony. Swój wkład w ten dialog pragnie wnieść Centrum Myśli Jana Pawła II, które przygotowało plenerową wystawę „Wołyń 1943 – 2023”
play_arrow

czytaj więcej

Monumenta Hofbaueriana

Ponad dwieście lat temu, w marcu 1820 roku, zmarł w Wiedniu św. Klemens Hofbauer, redemptorysta. Z okazji tego jubileuszu podjęto wysiłek zgromadzenia kolejnych, rozporoszonych jeszcze w wielu archiwach dokumentów związanych z nim i jego dziedzictwem. Owocem tej wielki pracy są kolejne tomy „Monumenta Hofbaueriana” (XVIII i XIX). Gościem audycji będzie dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – redaktor monumentalnego dzieła.
play_arrow

czytaj więcej

Wyzwania rodziny w kulturach pozaeuropejskich

Globalizacja i zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na kształt rodzinnego życia mieszkańców Afryki, Azji i Ameryki łacińskiej - zwłaszcza tych, którzy dotąd żyli w ramach rodzimych kultur. O problemach, jakie rodzi uprzemysłowienie i zderzenie z cywilizacją Zachodu mówi w audycji misjolog ks. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator międzynarodowej konferencji misjologicznej  <Wyzwania rodziny w kulturach pozaeuropejskich>
play_arrow

czytaj więcej

Pięć dowodów na istnienie Boga

Przez znaczną część dorosłego życia był ateistą. Do wiary doprowadziły go lektura dzieł Arystotelesa i św. Tomasza. Dziś broni racjonalności wiary wobec jej krytyków. O książce Edwarda Fesera <Pięć dowodów na istnienie Boga> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Życie mimo wszystko

W Polsce w dwukrotnie więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych, A jednak znacznie więcej mówimy o ofiarach wypadków niż o samobójcach. O tym dlaczego  temat samobójstw wciąż pozostaje tematem tabu oraz o możliwości pomocy osobom w kryzysie samobójczym mówi w audycji dr Halszka Witkowska bohaterka wywiadu-rzeki „Życie mimo wszystko”.
play_arrow

czytaj więcej

Section21