Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.45.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Słownik Teologii Św. Pawła

Św. Paweł, zwany Apostołem Narodów, a także Pierwszym po Jedynym, to w dziejach chrześcijaństwa postać szczególna. Dzięki jego wysiłkom misyjnym nowa religia, szybciej niż można było się tego spodziewać, zaczęła rozprzestrzeniać się na terenach Cesarstwa Rzymskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Antologia Bioetyki. Początki ludzkiego życia

Projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, a także trwające prace nad ustawą o zapłodnieniu in vitro wciąż na nowo skłaniają do namysłu nad moralnym statusem ludzkich embrionów i płodów oraz nad rodzajem i zakresem praw, jakie im przysługują.
play_arrow

czytaj więcej

Widzimy tylko znaki

Niedawno na półki księgarskie trafiła popularnonaukowa książka autorstwa ks. prof. Jana Sochonia zatytułowana "Widzimy tylko znaki. O wierze chrześcijańskiej". Autor porusza temat światła, chleba, wina i wskazuje na widzialne znaki, w których możemy szukać odbicia sacrum.
play_arrow

czytaj więcej

Urbi et Gorbi

Nakładem Wydawnictwa Akcent ukazała się książka niemieckiego dziennikarza Joachima Jauera pt. "Urbi et Gorbi. Jak chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej".
play_arrow

czytaj więcej

Wiara Ratzingera. Teologia Benedykta XVI

Benedykt XVI należy do grona najwybitniejszych papieży - intelektualistów w dziejach Kościoła. Gdy w kwietniu 2005 roku zgromadzeni na konklawe kardynałowie powołali na Stolicę Piotrową Josepha kard. Ratzingera, większość znawców tematu była zdania, iż jest on najwybitniejszym żyjącym teologiem katolickim.
play_arrow

czytaj więcej

Dominikanie o prawdzie

W 1410 roku Kapituła Generalna Zakonu Kaznodziejskiego powołała do życia Krakowskie Studium Generalne, które wyrosło z czasem na najważniejszą placówkę naukowo-dydaktyczną dominikanów w Polsce. Na przestrzeni stuleci jej mury opuściło wiele wybitnych postaci, które znacząco zapisały się w historii zakonu i Kościoła w Polsce.
play_arrow

czytaj więcej

„Dar Boga dla naszych czasów”

To książka o życiu św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez papieża Jana Pawła II 30 kwietnia 2000 r. Siostra Faustyna Kowalska znana jest przede wszystkim jako wizjonerka, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka „Dzienniczka”, w którym opisała swoje doświadczenia mistyczne.
play_arrow

czytaj więcej

O mocy Boga

We współczesnych filozoficzno-teologicznych debatach niejednokrotnie kwestionuje się Bożą niezmienność, prostotę, przedwiedzę oraz inne przymioty zwyczajowo wiązane z Bożą naturą.
play_arrow

czytaj więcej

Rocznica śmierci Kardynała Wyszyńskiego

28 maja minęła 30 rocznica śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dla wielu jest to postać już niemalże nieznana. Powstające w Warszawie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma pomóc w upamiętnieniu tych wielkich postaci XX wieku.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół i ekologia

W ostatnich latach narastający kryzys ekologiczny wysuwa się powoli na czoło problemów, z jakimi zmaga się świat współczesny. Jego rozwiązanie domaga się przemiany ludzkiej mentalności, a w konsekwencji rewizji hierarchii wartości, które kierują dzisiejszym myśleniem o rozwoju gospodarczym.
play_arrow

czytaj więcej

Koniec prawdy absolutnej

Myśl św. Tomasza z Akwinu i jej recepcja mają długą i skomplikowaną historię. Z początku traktowano ją nieufnie, a niektóre zawarte w niej tezy nawet potępiano.
play_arrow

czytaj więcej

Papież wysłuchanych modlitw i Miedziany Pielgrzym

"Papież wysłuchanych modlitw" przynosi liczne opowieści o łaskach i cudach, jakie dokonały się za wstawiennictwem Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Section21