Już po raz 12 Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podarował mieszkańcom stolicy i turystom ją zwiedzającym prezent: koncerty ze wspaniałym repertuarem i genialnymi wykonawcami. Zdaniem Stanisława Leszczyńskiego, dyrektora artystycznego festiwalu, każdy kto chce łączyć zwiedzanie Europy z poznawaniem jej kultury może w nim uczestniczyć. - Projektując każde takie wydarzenie wyobrażamy sobie na nim potencjalnego słuchacza – powiedział.
- Każdy festiwal Chopinowski ma swój profil. W tym roku tropimy wpływy opery i pięknego śpiewu na twórczość polskiego kompozytora. Każda edycja zawiera także muzykę innych kompozytorów, którzy choć nie są może bezpośrednio związani z tematem to na takim wydarzeniu nie może zabraknąć wielkiej literatury fortepianowej – powiedział Stanisław Leszczyński.
Organizatorzy uznali, że skoro głównym instrumentem będzie fortepian, to nie może tu zabraknąć największych twórców takiej muzyki choćby z Rosji, gdzie kochano Fryderyka Chopina. Tam rodziły się też wzorce interpretacji jego muzyki. Takim wzorcem jest Siergiej Wasiljewicz Rachmaninow.
Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"
Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz
Data emisji: 28.08.2016 r.
Godzina emisji: 06:00