Redakcja Programów Katolickich

Karol Kurpiński i jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 08:00
W tym roku mija 233. rocznica urodzin Karola Kurpińskiego. Kim był i co mu zawdzięczamy? Gościem Muzycznych rozmów była Katarzyna Płońska doktorantka Instytutu Muzycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Jakub Lis, muzykolog.
Audio
Karol Kurpiński (1825), obraz namalował Aleksander Ludwik Molinari
Karol Kurpiński (1825), obraz namalował Aleksander Ludwik MolinariFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/wikipedia/domena publiczna

Zawdzięczamy mu „Warszawiankę”, „Kiedy ranne wstają zorze”, a także 24 opery i kilkanaście dzieł religijnych. To człowiek, który przed Stanisławem Moniuszką był największym polskim kompozytorem. Pozostał jednak mało znanym i pomijanym w repertuarach polskich oper. Nigdy nie podjął systematycznych studiów muzycznych, poznawał muzykę samodzielnie, a brak głębszej wiedzy teoretycznej zastępowała mu intuicja i samorodny talent.

Jak podkreślił Jakub Lis to wybitny organizator pracy i rozbudowy repertuarowej Teatru Wielkiego i Opery. Katarzyna Płońska dodała zaś, że chociaż funkcjonuje on w pamięci ludzi interesujących się muzyką, to jednak powszechnie nie jest on dobrze znany.

 


***

Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji:  28.01.2018 r.

Godzina emisji:  06:00