Szczebrzeszyn i Festiwal Stolica Języka Polskiego. "Roztocze jest naszą polską Prowansją"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 13:06
W Szczebrzeszynie niebawem startuje 10. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Piotr Duda, organizator wydarzenia, zdradził w Programie 2 Polskiego Radia szczegóły tegorocznej edycji. Będą m.in. rozmowy o naturze, a także coś dla miłośników sztuki.
Piotr Duda: Roztocze nazywane jest polską Prowansją
Piotr Duda: Roztocze nazywane jest polską ProwansjąFoto: Shutterstoc/kandyborow
  • Celem festiwalu jest promocja literatury polskiej i czytelnictwa.
  • Wydarzenie odbywa się w Szczebrzeszynie i częściowo w Zamościu, a jego głównym organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.
  • Tegoroczna edycja potrwa od 4 do 10 sierpnia.

W tegorocznym programie znalazły się spotkania z takimi gośćmi, jak: Edward Balcerzan, Grażyna Barszczewska, Daniel Cichy czy Karolina Felberg. Nie zabraknie rozmów, debat, czytań, wystaw, spektakli oraz koncertów.

Święto języka

Ważną postacią dla tego festiwalu jest Wiesław Myśliwski - polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej "Nike". - Pan Wiesław Myśliwski jest pierwszym honorowym obywatelem miasta Szczebrzeszyn. Rada Miasta nadała ten tytuł panu Wiesławowi na naszą prośbę i bardzo się z tego cieszymy - powiedział Piotr Duda.

- Pan Wiesław jest również honorowym przewodniczącym Rady Festiwalu. W tym roku posłuchaliśmy jego rekomendacji i Julian Przyboś jest w tym roku patronem festiwalu - dodał.

Szczebrzeszyn - miasto malarzy

Piotr Duda zdradził plany dotyczące tegorocznej wystawy. - Mamy również galerię festiwalową, gdzie od 10 lat promujemy artystów. W tym roku postanowiliśmy przypomnieć wszystkich, którzy do tej pory prezentowali się w Szczebrzeszynie - zapowiedział.

- Będzie więc to trochę retrospektywna wystawa, ale można ją nazwać także kolonią artystów. Jednym z fenomenów Szczebrzeszyna jest to, że rodzą się tu malarze - stwierdził Piotr Duda.

Polska Prowansja

Jednym z elementów festiwalu będą rozmowy o przyrodzie. - Pasmo "Poczytajmy o ogrodach" inspirowane jest znanym utworem "Pamiętajmy o ogrodach". Tutaj zaprosiliśmy do rozmów autorów, którzy przypominają nam o ważnych rzeczach: naturze, budowaniu ogrodów i roli zieleni w miastach - podkreślił Piotr Duda.

- Roztocze jest przecież piękną krainą. Słyszałem nawet, że to nasza polska Prowansja - dodał szef wydarzenia.


Posłuchaj
13:31 _PR2 (mp3) 2024_07_29-09-18-33.mp3 Piotr Duda o 10. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Piotr Duda (dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego)

Data emisji: 29.07.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/kmp

Czytaj także

Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 20:32
Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzanna Bogumiła Kielar - poezja, która chwyta za serce. "Wiedziałam, że wrócę do historii z Mazur"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 19:18
Marzanna Bogumiła Kielar to tegoroczna laureatka Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz". Nagrodę otrzymała za tom poezji "Wilki", w którym opisała historie z czasów okołowojennych usłyszane na Mazurach. Autorka opowiedziała nam, jak do nich dotarła i jak wyglądają jej wspomnienia z Krainy Tysiąca Jezior.
rozwiń zwiń