Orkiestra uliczna z Chmielnej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 10:21
W "Kwadransie bez muzyki" pojawiła się co prawda muzyka, ale tylko jako inspiracja do opowieści o fascynującym zjawisku, jakim była orkiestra uliczna z Chmielnej. Opowiedział nam o niej Maciej Klociński.
Audio
  • Orkiestra uliczna z Chmielnej (Kwadrans bez muzyki/Dwójki)
Warszawa to miasto pełne folkloru i lokalnych orkiestr
Warszawa to miasto pełne folkloru i lokalnych orkiestrFoto: Shutterstock/Tatyana Vyc

Maciej Klociński, muzyk i autor książki poświęconej historii orkiestry, opowiada o muzykach, którzy odważnie kreowali modę na retro, pokazując przy okazji złożony charakter naszej stolicy. Na spacer z Maciejem Klocińskim śladami orkiestry z Chmielnej wybrała się Katarzyna Sanocka.

Piosenki podczas okupacji i zagrożenie życia

Maciej Klociński zdradził, że Chmielna była miejscem, gdzie po wojnie tętniło życie stolicy. - Ponieważ ulica Chmielna była centrum odbudowywanej Warszawy, tutaj skupiało się życie ludzi. Dlatego też tutaj znalazła się orkiestra. Tutaj można zarobić pieniądze i dotrzeć do odbiorcy. Tutaj był żywy człowiek, a Warszawa była w gruzach - powiedział.

Podczas okupacji muzycy, którzy grali pod Filharmonią Narodową mogli swoje występy przypłacić życiem. Mimo wszystko jednak nie zaprzestawano występów podnoszących Polaków na duchu. - Z obu stron ulicy stawiano tajniaków i tym samym blokowano wejście na ulicę Jasną. Kiedy szli Niemcy, tajniacy podbiegali do orkiestry i muzycy albo uciekali, albo zmieniali repertuar - opowiedział Maciej Klociński.

Posłuchaj
15:20 _PR2 (mp3) 2024_07_29-11-00-48.mp3 Orkiestra uliczna z Chmielnej (Kwadrans bez muzyki/Dwójki)

 

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" w poniedziałek (29.07) w godz. 11.00-11.15 zaprosiła Katarzyna Sanocka.

dz/kmp

Czytaj także

Fryderyk Jarosy - konferansjer, reżyser, aktor

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 22:00
"Wielki Fryderyk, "Fryc", "król konferansjerów", "Osterwa nadscenek" - tak mówiono i mówi się o postaci legendarnej. Fryderyk Jarosy, obywatel świata, Austriak, Chorwat, Węgier - tyle bowiem narodowości reprezentował, choć należy mu się raczej określenie "Wielki Europejczyk". O tej wyjątkowej postaci rozmawialiśmy w audycji "Rozmowy po zmroku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 12:33
Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń