71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 12:33
Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
Warszawska Starówka będzie obchodziła swoje 71. urodziny
Warszawska Starówka będzie obchodziła swoje 71. urodzinyFoto: Shutterstock/Lesia Popovych
  • 71. urodziny warszawskiej Starówki odbędą się od 19 do 21 lipca 2024 r.
  • Lipcowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania, słuchania muzyki, oglądania wystaw, a przede wszystkim poznawania Starego Miasta.

Koncerty, spacery, warsztaty, oprowadzania oraz zwiedzanie pracowni artystycznych. Na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto kulturalnych wydarzeń. Wspólne świętowanie potrwa od 19 do 21 lipca.

Wiek Starego Miasta w Warszawie

Karolina Ziębińska z Muzeum Warszawy doprecyzowała wiek warszawskiej Starówki. - 71. urodziny są nieco mylące, bo równie dobrze można powiedzieć, że Starówka ma 701 lat (…). Liczenie, które historycznie istniało po II wojnie światowej, jest liczeniem od inauguracji pierwszego fragmentu odbudowanego Starego Miasta - zdradziła.

- Starówka była w 90 proc. zburzona w czasie II wojny światowej. Postanowiono ją odbudować, a nie zrównać z ziemią i zbudować coś nowego. To było tak gigantyczne i heroiczne przedsięwzięcie, że z pompą otworzono Rynek Starego Miasta z kilkoma sąsiednimi uliczkami 22 lipca 1953 roku. Od tego momentu liczymy urodziny nowo odbudowanej Starówki - wyjaśniła.

Kulturalna dzielnica Warszawy

W ramach obchodów urodzin Starówki będzie można odwiedzać pracownie artystów, które mieszczą się w tym rejonie od wielu lat. - Na Rynku Starego Miasta jest wiele pracowni artystów. Częścią z nich zarządza miejski konserwator, część jest pod opieką różnych fundacji. Na pewno warto je odwiedzać, bo nie wszystkie są dostępne na co dzień - zachęciła Karolina Ziębińska.

Dyrektor Muzeum Warszawy wyjawiła także cel tego wydarzenia. - Całą tę imprezę urodzinową robimy po to, żeby pokazać, iż Starówka, która przeciętnemu warszawiakowi kojarzy się przede wszystkim z turystami, jest najbardziej kulturalną dzielnicą Warszawy - podkreśliła.


Posłuchaj
12:54 _PR2 (mp3) 2024_07_17-09-14-46.mp3 Karolina Ziębińska o 71. urodzinach warszawskiej Starówki (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Karolina Ziębińska (dyrektor Muzeum Warszawy)

Data emisji: 17.07.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/wmkor


Czytaj także

Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024. "To najpiękniejsza rzeka w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 15:48
Wisła to nieodłączny element Warszawy. Jednak Królowa Polskich Rzek w stolicy jest ewenementem w europejskich miastach. To właśnie w stolicy Polski możemy podziwiać niczym niezmąconą dzikość rzeki w środku dużej aglomeracji. O całym projekcie Dzielnica Wisła i wyjątkowości warszawskiego odcinka rzeki opowiedziała w swoim reportażu Anna Depczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego stolica Polski jest córką Torunia? Książka "Historia Warszawy od początku"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:47
Gościem "Poranka Dwójki" będzie historyk i pisarz Błażej Brzostek. Po znakomicie przyjętej książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" nadeszła pora na "Historię Warszawy od początku".
rozwiń zwiń