Aktorka Maja Komorowska stawiła się z samego rana i jak co roku stanęła przy wejściu na cmentarz. Powiedziała, że uczestniczy w tej akcji od samego początku i w 37-letniej historii zbiórki nie uczestniczyła w niej tylko raz z powodu wyjazdu zagranicznego na plan zdjęciowy. Cieszy ją to, że inicjatywa przyjęła się i bierze w niej udział tak wielu aktorów i muzyków.
Jednym z pierwszych dziś kwestujących był Andrzej Kopiczyński. Aktor bierze udział w akcji do 30 lat. Przyznaje, że warszawiacy chętnie wrzucają pieniądze o puszek. Do niego najczęściej podchodzą kobiety.
Kwesta pomaga odkryć Powązki
Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że pierwsza kwesta odbyła się w 1975 roku. Jej inicjatorem był Jerzy Waldorff, który zaprosił do kwestowania znanych aktorów. Jerzy Kisielewski podkreślił, że z roku na rok narasta wrażliwość osób, które przychodzą na cmentarz i składają datki. Kweście towarzyszy niezwykła atmosfera. Ludzie, którzy wrzucają pieniądze do puszek, rozmawiają z kwestującymi, są też osoby, które czekają na swoich ulubionych aktorów. Gość Polskiego Radia powiedział, że wielu ludzi przychodzących na cmentarz odkrywa Powązki, które są warszawskim Panteonem, odpowiednikiem krakowskiej Skałki.
W tym roku zostanie zakończony remont kaplicy rodziny Znamierowskich i czterech grobów. Na przyszły rok zaplanowana jest renowacja piętnastu obiektów. Pieniądze zebrane podczas kwesty są wkładem własnym Komitetu. Może on dzięki temu występować o dotacje do instytucji państwowych i samorządowych. Przy renowacji nagrobków pracują specjaliści - konserwatorzy zabytków, a także studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Aktor Piotr Skarga kwestuje na Starych Powązkach w Warszawie, fot. PAP/EPA/JACEK TURCZYK
Inicjatywę kwest i odnowy zabytkowych nagrobków podjęto w wielu innych, nawet niewielkich miastach.
W ramach akcji "Pola Nadziei" na cmentarzu komunalnym w Cedzynie koło Kielc wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej kwestują 1 listopada na rzecz stacjonarnego hospicjum. Placówka powstaje przy parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Za zebrane pieniądze organizacja zakupi specjalistyczny sprzęt do hospicjum. Wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej na cmentarzu komunalnym w Cedzynie kwestują od 9.00 do 16.00.
IAR, PAP, agkm
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach