Pod koniec roku, w dniach od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010, dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy, a także z innych kontynentów, spotkają się na 32. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu. Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w tych spotkaniach, nie tworzą „ruchu”, lecz szukają dróg zaufania: między osobami różnych pokoleń, między chrześcijanami różnych tradycji, między narodami, zaufania do Boga. Leżą im na sercu sprawy związane ze zrozumieniem między narodami, z pokojem na ziemi. Dążą do pogłębiania wiary i wrażliwości społecznej.
To dzięki wytrwałym staraniom młodych poznaniaków, na zaproszenie Arcybiskupa Poznańskiego i Prezydenta Poznania, a także Poznańskiej Grupy Ekumenicznej Wspólnota z Taizé organizuje to spotkanie wspólnie z parafiami Poznania i okolic, także z tymi, które leżą na terenie diecezji gnieźnieńskiej. Program takiego spotkania składa się z kilku bardzo prostych elementów: wymiana myśli i doświadczeń w małych, międzynarodowych grupach, wspólna modlitwa, warsztaty tematyczne oraz gościnność. Rano miejscem spotkań będą parafie, a w południe i wieczorem hale i place na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz inne miejsca w Poznaniu. Wszyscy mieszkańcy Poznania i jego okolic mogą uczestniczyć w całości programu bez biletów wstępu, bez potrzeby wcześniejszego zgłaszania się oraz bez względu na wiek.
Spotkania europejskie są organizowane przez Taizé od 1978 roku. Odbywały się one m. in. w Paryżu, Barcelonie, Londynie, trzykrotnie w Rzymie (1980, 1982, 1985), potem w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Monachium, Mediolanie, Lizbonie, Zagrzebiu i Genewie. Trzykrotnie spotkania europejskie odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) oraz w Warszawie (1999/2000). Ostatnie, w Brukseli, zgromadziło w grudniu i styczniu 2008/2009 roku ok. 40.000 uczestników, w tym 9 tys. młodych ludzi z Polski.
O tegoroczny spotkaniu Taize rozmawiać będzie Mikołaj Foks