Redakcja Programów Katolickich

20 czerwca -Święto Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2009 19:00
.
Audio


Toruń po raz trzeci zagra podczas Święta Muzyki



Impreza odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca. W tym roku gramy do północy a nawet dłużej! Będziemy prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce i jednym spośród 400 na całym świecie, które zaproszą mieszkańców do wspólnego muzykowania.

Grać może każdy. Święto Muzyki (fr. Fete de la Musique) organizowane jest od 1982 roku.

Pomysł narodził się we Francji, szybko został "kupiony” w 100 innych krajach. Impreza jest dzisiaj znaczącym wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły, a także kluby, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie oraz osoby prywatne na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty pod hasłem: "Muzyka wszędzie, koncert nigdzie". W miastach rozbrzmiewa wtedy muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, muzyka chóralna, muzyka elektroniczna, etno, reggae, ska, muzyka klubowa...

Grają młodzi i starzy, amatorzy i profesjonaliści, solo i w zespołach, wprost na ulicy, czasem w bramie i na specjalnie przygotowanych scenach, unplugged i z użyciem elektryczności.

W ubiegłym roku torunianie grali m.in. w Areszcie Śledczym (!), w Piwnicy Pod Aniołem, w ruinach zamku krzyżackiego, na Szerokiej, w Art Cafe, w Domu Harcerza, w Domu Muz, w Bazylice św. Janów, na Rynku Staromiejskim, w Młodzieżowym Domu Kultury, w Od Nowie, na Nowym Rynku itd. W tym roku będzie jeszcze lepiej i głośniej.

Wystąpi ok. 80 zespołów i solistów, którzy zaprezentują się w 42 punktach muzycznych.

W niedzielę zagrają m.in.: Zheimeer, Tacuara Nod, Molok Mun, Throd (Piwnica Pod Aniołem); Dead Gentlemen, T.A.Z., MGM, Rejestracja, Butelka, Crystal Lake (Punkt Muzyczny przy ul. Kopernika); Zaraz, Istnienie, Overdose, Disparates, Retro Panda, The Sin, Hotel Kosmos (zamek krzyżacki); Hans Jörg, Gribojedow, Bałkany Śpiewają (pub Koniec Świata); Dodo, Anna Kossakowska (Złote Jajo); Absurd (Carpe Diem); Trzy Kolory Świata (TPArt); Side Effect, Silly Boyz In The Streetz, Świeżo Malowane, Feel Like Jumping Sound System (Rynek Nowomiejski); Morder P, Bimber Poland (Muzyczny Punkt Radia Sfera przy ul. Gagarina 37a).


21 czerwca 2009 - Święto Muzyki w Wolsztynie


Również w Wolsztynie rozwój imprezy oparty zostaje o lokalne restauracje i puby. Wolsztyn jak na niewielkie miasteczko cieszy się stosunkowo dużą ilością lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Organizatorom imprezy udało się przekonać właścicieli kilku z nich do zorganizowania w ogródkach restauracji koncertów muzycznych. Żeby święto mogło się rozwijać na zasadzie spontaniczności musi mieć pewne punkty oparcia. Owymi punktami będą zorganizowane koncerty w kilku miejscach miasta. Ich wspólną cechą będzie nieodpłatność i ogólna dostępność.

21 czerwca 2009 (niedziela) Święto Muzyki odbywać się będzie w Wolsztynie po raz pierwszy.

Organizatorzy imprezy:
Wolsztyński Serwis Kulturalny wspornik.org
Grupa artystyczna WarszTaT warsztat.siedlec.com

 

Święto muzyki we Włocławku


PROGRAM

Na Starym Rynku zaplanowano blok folklorystyczny. Wystąpią m.in. włocławskie chóry i zespoły seniorskie działające na terenie miasta:

Wrzos
Grupa występuje od 20 lat. Działa przy Klubie Seniora "Wrzos" pod patronatem Cechu Rzemiosł Różnych we Włocławku. Liczy 28 członków. "Wrzos" występuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dwukrotnie wystąpili na antenie TV Polsat.

Piast
W klubie seniora działa 86 osób, z czego 25 poświęca się działalności artystycznej. Warto dodać, że zespół "PIast" obchodzi w tym roku 22. rocznicę działalności. Śpiewają głównie utwory ludowe, w swej ofercie mają też pokazy tańca ludowego.

Stokrotka
Zespół występuje od 2000 roku pod egidą Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniorów w Bydgoszczy. Na swoim koncie mają wiele występów w miastach i miasteczkach województwa kujawsko-pomorskiego. Szefem "Stokrotki" prezentującej bogaty repertuar muzyki biesiadnej i ludowej m.in. z Kujaw, jest Halina Rucińska.

Senior Kujawy
Tańczą, grają i śpiewają od 1992 roku.Kultywują tradycję naszego miasta i regionu w dziedzinie folkloru, historii i muzyki. Na swoim koncie mają wiele występów w Polsce i w Europie, niejednokrotnie byli nagradzani za swój występ. Szefową zespołu jest Klara Powietrzyńska.

ZPiT "Kujawy"
Zespół działający przy Włocławskim Centrum Kultury jest reprezentacyjnym zespołem Włocławka. Prezentując rodzimy folklor poza granicami kraju staje się najlepszym ambasadorem polskiej kultury ludowej. Koncertuje w Polsce i za granicą. W przyszłym roku "Kujawy" obchodzić będą 25-lecie działalności. Podczas Święta Muzyki wystąpią grupa wokalna i zespół muzyczny "Kujaw".

Przy ulicy 3 Maja zagrają uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena. Wystąpi: kwartet saksofonowy, trio puzonowe oraz chór "Canto" pod dyr. Mariana Szczepańskiego. Zaplanowano też występ chóru Gospel z Zespołu Szkół Chemicznych działającego od dwóch lat pod kier. Izabeli Chełminiak. Na dziedzińcu PWSZ wystąpi również "Big Band Włocławek" działający od 2 lat przy Włocławskim Ośrodku Edukacji i Promocji Kultury. W repertuarze zespołu m.in. jazz i szeroko rozumiana muzyka taneczno-rozrywkowa.

"Święto Muzyki" to także finał konkursu "Młode Talenty". W finale akcji, organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta, wystąpią laureaci kategorii tanecznej i muzycznej.

W centralnym punkcie miasta na włocławian czekać będzie wiele muzycznych atrakcji. Zespół "Roma" od lat kultywuje tradycje i folklor cygański. Artyści występują w oryginalnych, przepięknych strojach. Repertuar zespołu opiera się przede wszystkim na tradycyjnej muzyce cygańskiej.

Zespół "Ronaldo" to duet perkusisty Mateusza Węgorowskiego i gitarzysty Oscara Orłowskiego. Koncepcja zespołu, powstałego w 2003 roku, od zawsze opierała się na luźnej improwizacji i wspólnych eksperymentów w nieskończonej przestrzeni muzycznej.
Wystąpią także młodzi utalentowani uczniowie z II LO im. Mikołaja Kopernika, "Zespołu Szkół Elektrycznych"Szkoły Podstawowej nr 14 i Gimnazjów nr: 4, 9, 14

Na placu Wolności nie zabraknie pokazów tanecznych w wykonaniu tancerek włocławskich szkół tańca: "Born2Dance" i "Góreccy" oraz uczennic SP 14. Tancerze i tancerki zaprezentują się w widowiskowych układach tańca nowoczesnego.

Galeria Sztuki Współczesnej
Przy ulicy Miedzianej 2/4 wystąpi znany we Włocławku zespół "Camerata Vladislavia" Marka Dzięcielewskiego. W ich repertuarze znajdują się najpiękniejsze walce, polki, czardasze i tanga, przeboje muzyki filmowej, musicalowej i rozrywkowej, repertuar polskiej muzyki popularnej lat 60' i 70'.

 

Song of Songs
Dzień i Noc
26/27 czerwca 2009, Toruń


26 czerwca 2009 w Toruniu ruszy kolejna edycja Song of Songs Festival. To już 12. odsłona tego największego w Europie Środkowo-Wschodniej ekumenicznego festiwalu muzyki chrześcijańskiej.

W tym roku festiwal odbędzie się w zmienionej formule. „Song of Songs – Dzień i Noc” to nowy pomysł organizatorów na kilkunastogodzinny maraton muzyczny, z koncertami trwającymi do późnych godzin nocnych.

Tegoroczne toruńskie święto muzyki chrześcijańskiej stanowić będzie także oficjalny jubileusz 10-lecia Arki Noego. Z tej okazji wystąpi ona na jedynym, uroczystym koncercie urodzinowym. Małym jubilatom towarzyszyć będą zaproszeni przez nich goście – znane postaci sceny muzycznej i kabaretowej.

Więcej szczegółów na stronie www.songofsongs.pl

W naszym studiu zagoszczą chórzyści z Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II powstał 3 kwietnia 2005 roku, dzień po śmierci Jana Pawła II. Młodzi ludzie stworzyli nieformalną grupę muzyków, która swoje najgłębsze emocje zapragnęła wyrazić śpiewem podczas Mszy świętej w intencji zmarłego Ojca Świętego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Spontaniczne początki śpiewu chórzystów przerodziły się w profesjonalnie działający Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, zyskujący systematycznie coraz większe uznanie w świecie muzyki.

Chór, działający początkowo pod nazwą "Chór Pokolenia JP2" powstał spontanicznie, z potrzeby serca, dzień po śmierci Papieża. Kiedy 3 kwietnia 2005 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie miała odbyć się Msza święta w intencji Ojca Świętego, młodzi ludzie, wysyłając smsy, stworzyli grupę, która swoje najgłębsze uczucia wobec towarzyszącego im przez całe życie Papieża Polaka zapragnęła wyrazić śpiewem.

Moc tego przeżycia była tak wielka, że stało się ono początkiem dalszych spotkań – w 2005 roku chór zaśpiewał m.in. podczas Czuwania Młodych w wigilię Zesłania Ducha Świętego na placu Piłsudskiego oraz podczas Czuwania Młodzieży Akademickiej w kościele św. Anny w Warszawie. Rok od pierwszego spotkania chór, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odpowiedzialny był za oprawę muzyczną narodowej Mszy świętej podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Z radością przyjął też zaproszenie do udziału w Wielkiej Mszy Warszawy, celebrowanej przez Księdza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Przełomem w działalności chóru była propozycja, jaką złożyło nowo powstałe Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, stałej opieki nad zespołem. Tutaj Chór działa obecnie, pod nazwą "Chór Centrum Myśli Jana Pawła II", a stypendyści, którymi opiekuje się Centrum, zasilili szeregi chórzystów.

Na profesjonalnej ścieżce rozwoju chórowi udaje się zachować zapał, świeżość i otwartość, jakie towarzyszą spontanicznym inicjatywom młodych ludzi. Chór podkreśla, iż koncertowanie to przede wszystkim dzielenie się owocami swojej pracy, przynoszące wielką radość. Obecnie Chór liczy ok. 60 osób.

Więcej informacji o chórze na stronie www.centrumjp2.pl

 

Na "muzyczną" audycję zaprasza Dorota Ambrożewicz.